Přitom, aby to nebylo málo komplikované, tak paralelně s debatou o dluhovém limitu se vedou i nelehká politická vyjednávání ohledně toho, kterak se vyhnout zastavení financování federálních úřadů, které bylo schválené jen do 30. září a tudíž je třeba se rychle v americkém Kongresu dohodnout jak dál.
Obě otázky jsou pochopitelně spojené nádoby, jejichž společným jmenovatelem je stav amerických veřejných financí. Nicméně pro globální trhy je potenciálně daleko nebezpečnější vyostřený politický souboj o zvednutí limitu pro veřejný dluh. Všichni totiž mají ještě v živé paměti vyhrocenou situaci ve Washingtonu v létě roku 2011, kdy zatvrzelost a neschopnost se rychle dohodnout na zvýšení limitu přivedla Spojené státy na pokraj defaultu. Výsledkem bylo přitom nejen snížení top (AAA) ratingu USA ze strany agentury S&P, ale především dost radikální propad rizikových aktiv.
Podle amerického ministra financí by USA měly dosáhnout dříve schváleného dluhového stropu (16,7 biliónu USD) již v polovině října, takže mnoho času na dohodu nezbývá. I tentokrát přitom republikáni, kteří stále ovládají dolní komoru parlamentu, nehodlají dát demokratům nic zadarmo a kladou si řadu podmínek, aby mohli kývnout na zvýšení dluhového stropu (leží jim v žaludku zejména Obamova reforma v oblasti zdravotní péče). Na druhou stranu ovšem demokraté v čele s prezidentem Obamou nechtějí (tak jako v roce 2011) cuknout. Obama totiž odmítá přijmout precedent, kdy se jeho vládní politika (a vlastně jakéhokoliv prezidenta), může stát rukojmím debaty o zvýšení dluhového limitu.
Politické karty ve Washingtonu jsou rozdány a je jasné, že dohoda se tedy bude rodit velmi těžko. Finanční trhy a především pak riziková aktiva uchlácholená holubičím Fedem by se na to měla připravit.
Autor komentáře je analytikem ČSOB