Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
Klíčovou událostí uplynulého týdne bylo bezpochyby dlouho očekávané setkání americké centrální banky, kde měl Federální výbor pro volný trh (FOMC) podle předpokladů oznámit ukončování svého masivního programu nákupu aktiv. Jenže v souvislosti s nedávno zveřejněnými ekonomickými daty, která byla slabší, než se čekalo, nakonec Fed všechny převezl a své nákupy aktiv ponechal na 85 miliardách dolarů měsíčně. Zpráva poté vyvolala okamžitý a dramatický nárůst rizikového apetitu investorů. Zatímco tak akcie a dluhopisy zažívaly rally, americký dolar se vyprodával, čímž pomohl komoditám k lepšímu investičnímu výhledu.
Oznámení Fedu potěšilo hlavně komodity závislé na ekonomickém růstu, tedy především průmyslové kovy, ale i ropu. Peníze pumpované do ekonomiky by totiž měly pomoct k rychlejšímu zotavení, a podobná situace se očekává i u poptávky po ropě a kovech. Vůbec největší zisky si připsaly vzácné kovy, jejichž rally spustil negativní sentiment a short selling před samotným oznámením. Současně totiž klesaly i výnosy státních dluhopisů a americký dolar.
Na konci týdne pak začalo nadšení z komodit vyprchat. Zpomalovat začal hlavně výkon vzácných kovů a ropa se dokonce dostala do minusových hodnot. Příliš jí nesvědčily ani zprávy o narůstajících zásobách a snižujícím se geopolitickém napětí. Sektor zemědělských komodit ovšem zprávy z Fedu tolik neovlivnily a pozornost se upírala hlavně ke konkrétním fundamentům. Například jak to ve Spojených státech vypadá se sklizní klíčových plodin a jaké jsou zásoby hlavních světových pěstitelů kávy, tedy Brazílie, Kolumbie a Vietnamu.
Zlato a stříbro se vezou na úlevové rally. Ale jak dlouho?
Zlato i stříbro se otřepaly z propadů a po překvapivém oznámení Fedu poskočily nahoru. K tomu jim dopomohla i největší rally na desetiletých amerických státních dluhopisech za poslední dva roky a taky slabší dolar. V první fázi přitom rally vzešla z uzavírání krátkých pozic (tzv. short-covering) hedgeovými fondy. Množství krátkých futures pozic držených fondy dokonce v týdnu končícím 10. září klesl na nejnižší úroveň za posledních sedm měsíců. Navíc hedgeové fondy ve snaze o znovuvybudování některých těchto pozic tvrdě narazily. Zatím však není jasné, jestli odložený konec kvantitativního uvolňování bude dost silný na to, aby rally i nadále podporoval.
Vše bude záležet na dalších ekonomických datech přicházejících ze Spojených států. Federální výbor může konec nákupu aktiv odložit jednou, dvakrát nebo k němu vůbec nepřistoupit, pokud budou slabá čísla i nadále pokračovat. V krátkodobém horizontu se teď ale pozornost přesouvá k americké vládě, protože prezident Barack Obama a Kongres budou znovu bojovat o navýšení dluhového stropu. Pokud se nedohodnou do 1. října, bude ochromen chod americké vlády a o pár týdnů později by mohl zemi hrozit i bankrot. Během těchto týdnů plných nejistoty by však zlato mohlo najít své další kupce, podobně jako tomu bylo loni. Dá se tak očekávat jeho další růst.
Reálné výnosy amerických dluhopisů klesly
Reálné výnosy amerických dluhopisů se snížily, nejvíce pak během čtvrtku. Jejich vývoj tak více odpovídá současným cenám zlata, jak můžete vidět i na grafu níže. A s blížícím se prosincem se určitě brzy objeví spekulace o konci kvantitativního uvolňování. Pokud tedy nedojde k opětovnému zhoršení ekonomických dat. To by mohlo vést k dalšímu tlaku na ceny na začátku příštího roku. Pro následující měsíc se jako nejpravděpodobnější jeví pro zlato rozmezí 1275 až 1488 dolarů za unci. V případě, že by se zlatu podařilo tuto hranici překonat, představovalo by to 50procentní retracement z výprodejů trvajících od října loňského roku do letošního 28. června.
Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank
Trochu mě však znepokojuje odliv kapitálu z trhu burzovně obchodovaných produktů (ETP), a to jak před, tak překvapivě i po oznámení Fedu. A zvláště znepokojivá je pak tato zpráva pro investory, kteří věří v pokračování rally. Investice do zlata skrze ETP během minulého týdne klesly dokonce o 18 tun. Už několik měsíců tak i nadále trvá nezájem o zlaté ETP, přestože se cena této komodity už dokázala z červnových minim vymanit. Postoj institucionálních investorů ke zlatu jako třídě aktiv je stejně tak důležitý, jako je investiční poptávka potřebná k podpoře růstu zájmu o fyzické zlato.
S rostoucí nabídkou ropa přichází o pozitivní momentum
Futures jak na ropu typu Brent, tak na ropu typu WTI se propadaly už druhý týden v řadě. Důvodem je uvolňující se napětí v Sýrii a zprávy o obnovené těžbě v Lybii, kde se podařilo zažehnat téměř měsíc trvající stávky.
Krátce trvající rally u rizikovějších aktiv, kterou předtím odstartovalo rozhodnutí FOMC, ukončily vyhlídky, že se na trh vrátí vyšší dodávky zrovna ve chvíli, kdy sezonní poptávka po ropě začala klesat.
Spekulace na trhu také přinesly zprávy o údajné nabídce Íránu, že se výměnou za zmírnění mezinárodních sankcí chystá uzavřít svou továrnu na obohacování uranu ve městě Frodo. K jednáním by přitom mohlo dojít už na zasedání OSN v New Yorku, kde by se měli setkat americký prezident Obama a nedávno zvolený íránský prezident Rouhání. Půjde totiž o první schůzku mezi hlavami těchto dvou států od íránské revoluce v roce 1979.
Zdroj: OPEC, Bloomberg a Saxo Bank
Produkce ropy v Íránu a Libyi svědčí o tom, jaký dopad bude mít řešení obou problémů na celosvětové zásoby této komodity. Ještě loni obě země vytěžily celkem 4,7 milionu barelů ropy denně, ovšem po sankcích na Írán a stávkách v Libyi toto číslo kleslo o 1,6 milionu až na 3,1 milionu barelů černého zlata za den. Naproti tomu Spojené státy byly za stejnou dobu schopné vyprodukovat o 1,4 milionu barelu více. Razantněji se těžilo také v Saúdské Arábii, takže ceny ropy stále zůstávaly na relativně stejné úrovni.
Jak moc se změnil americký ropný trh?
Jak rychle a jak moc se změnil ve Spojených státech trh s ropou v tak relativně krátké době, lze vyčíst ze zprávy Amerického petrolejářského institutu (API). Dokument srovnává loňský srpen s tím letošním:
- produkce ropy ve Spojených státech se zvýšila o 20 procent na 7,59 milionu barelů za den (mbpd). To znamená nejvyšší objem těžby za posledních 25 let.
- import benzinu a surové ropy klesly o 10 procent na 9,8 milionu barelů za den. To pro měsíc srpen představuje 18leté minimum.
- export benzinu vzrostl o 16 procent na 3,5 milionů barelů za den, což je nejvyšší hodnota v historii.
Tato statistika také odpovídá na otázku, proč se snížení amerických zásob ještě nepromítlo do vyšších cen ropy. Jde totiž o výsledek dvou procesů, kdy se prolíná efekt vyššího exportu paliva s nižším dovozem suroviny. V důsledku tak na globálním trhu i nadále zůstává ideální množství surové ropy i rafinérských produktů, což pomáhá držet zdravou rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou.
Rostoucí nabídka
Ještě je hodně brzy na spekulace, jestli dojde k obnovení dodávek ropy z Íránu. Pokud ale bude situace příznivá, pak nás již velmi brzo čeká stav, kdy bude nabídka na trhu s ropou růst rychleji než poptávka. To s sebou samozřejmě přinese i tlak na ceny, jen co se celosvětové zásoby této komodity zotaví po výpadcích z letošního léta.
Saúdské Arábii vyhovuje cena kolem 100 dolarů za barel. A jakmile se této hranici přiblížíme, začne země snižovat svou produkci ze současných rekordně vysokých úrovní. Díky tomu si Království Saúdské Arábie uvolní zásobní kapacitu, což by jí mohlo v budoucnu pomoci omezit větší výkyvy cen černého zlata.
Zdroj: OPEC, Bloomberg a Saxo Bank