Dvě sněmovny amerického Kongresu nedokázaly shodnout v rozpočtových otázkách a v USA se nepodařilo schválit novelu zákona o dočasném financování vládních výdajů. Republikáni se snažili spojit schválení rozpočtu s omezením Obamovy zdravotnické reformy, ale Demokrati nepřistoupili na kompromisní návrh. Došlo tak k zastavení činnosti americké federální vlády. Přelomovým okamžikem bylo pondělí 23:59 místního času (úterý 5:59 SELČ), protože fiskální rok začíná v USA od 1. října. V úterý zůstane doma 800 tisíc zaměstnanců federální vlády a milion dalších bude pracovat zadarmo. Od počátku krize navyšovali američtí zákonodárci dluhový strop již sedmkrát a vždycky se na poslední chvíli dohodli. K poslednímu zastavení činnosti došlo před sedmnácti lety a to na celé tři týdny, než se podařilo dosáhnout dohody. Zastavení činnosti znamená výpadek celé řady funkcí federální vlády. Například již tento pátek by vláda nemusela vydat očekávanou zprávu o stavu zaměstnanosti v USA. Do zásadního problému by se rozpočet v USA dostal, kdyby se k dohodě nepodařilo dospět do konce října. To by potom mohly být ohroženy i takové funkce státu jako výplata sociálních dávek. Obama obvinil Republikány, že vytvářeíí krizi, která bude mít „velice reálné ekonomické dopady na reálné lidi“. Vhodné je podívat se do minulosti, jaký vliv mělo na trhy přerušení činnosti vlády.
Tabulka vývoje trhů v období pěti dnů před, během a deseti dnů po zastavení činnosti vlády:
Akciové trhy v minulosti během zastavení činnosti vlády většinou stagnovaly nebo klesaly, zatímco v období deseti dnů po ukončení rozpočtové krize se navrátily k růstu. Podobně se choval i dolarový index. Požadovaná výnosnost amerických desetiletých dluhopisů měla před a v průběhu krize poměrně volatilní vývoj, zatímco po skončení krize zažily výnosnosti vždy značný propad. Ceny dluhopisů se chovají inverzně k výnosnosti. V posledních čtrnácti dnech zažily americké dluhopisy poměrně značný růst a také propadla jejich výnosnost. Tento trend by mohl po skončení krize na základě historické zkušenosti pokračovat.
Graf: Cena amerických desetiletých dluhopisů v bodech očištěná o efekt rolování (Zdroj: CSI)
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.