Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, NZD/USD a ZLATA

02.10.2013 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bílý dům nařídil ministerstvům, aby začaly s realizací krizových plánů. Až 800 000 federálních zaměstnanců se ocitne alespoň krátkodobě bez práce. Příčinou této katastrofální situace je neschopnost republikánů a demokratů se dohodnout na novém zákoně o rozpočtu. Senát už dvakrát odmítl návrhy Sněmovny reprezentantů. Politici mají čas a zbytek peněz jen do 17. října, pak už nehrozí nucené dovolené, ale bankrot Spojených států. Prezident Obama se opřel do republikánských reprezentantů, kteří se prý nesnaží pracovat konstruktivně a pokouší se zničit probíhající reformu zdravotnictví (Obamacare). Pokud nebude zákon schválen do pátku, tak páteční data o počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor v USA (NFP) nebudou zveřejněny. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (čtvrtek) by měl být zveřejněn.

Akciové trhyi přes politickou krizi zažily dobrý den. Aktuální situace v USA pro ně není žádnou novinkou a věří, že politické kluby brzy naleznou společné řešení. S&P 500získalo 0,8 procenta, Dow Jones si připsal 0,41 procenta a nejvíce byl vidět Nasdaq, který posílil o 1,23 procenta. Index volatility VIX klesl pod 16 bodovou úroveň.

Naopak špatně si v noci vedl japonský index NASDAQ, který ztratil přes 2 procenta kvůli posilujícímu jenu (USD/JPY -0,55%).

Americká výroba zrychlilav září na nejvyšší tempo za posledních 2 a půl roku. Tamní index nákupních manažerů (PMI) Institutu pro řízení zásob (ISM) expandoval na 56,2 bodu z předchozích 55,7 bodu. Průzkum také ukázal, že společnosti najaly nejvíce dělníků za posledních 15 měsíců i díky tomu se index zaměstnanosti vyhoupl na 55,4 bodu, tedy nejvýše od června 2012.

Italského premiéra Enrica Lettua jeho vládu dnes čeká hlasování o důvěře. Tu si vynutila resignace pěti ministrů ze strany Silvia Berlusconiho. Letta jejich odstoupení nepřijal a situace je velmi vyhrocená. Dnešní hlasování je životně důležité pro další fungování současné italské vlády.

Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky (ECB). Investoři budou sledovat hlavně proslov jejího šéfa Maria Draghiho. Zajímaje je jeho názor na silné a zdali naznačí možnost dalšího LTRO.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 9:00 Španělská nezaměstnanost
  • 10:30 Britský PMI index za stavebnictví
  • 13:45 Zveřejnění úrokové sazby ECB
  • 14:15 ADP výkaz národní zaměstnanosti v USA
  • 14:30 Tisková konference ECB
  • 21:30 Projev Bena Bernankeho


EUR/USD pokračuje v pohybu do strany. Rezistence 1,3565 se ukázala jako velmi silná, když trh nad ní nedokázal uzavřít a pouze vytvořil falešný průraz. V průběhu dnešní seance se očekává zvýšená volatilita, která by měla přinést opuštění současné konsolidace.

Na GBP/USD se projevil vliv medvědí divergence a trh už v průběhu dopolední seance otestuje sílu podpory 1,6150. Její proražení by mohlo vyvolat návrat k supportu 1,5970, případně k trendové linii. Ze střednědobého hlediska se počítá s otestováním rezistence 1,63.

NZD/USD se obchoduje v klesajícím trojúhelníku, který značí pokračování v korekci k hlavní podpoře 0,8155. Nelze vyloučit ani možnost vytvoření dvojitého dna na úrovni 0,8220. V případě dokončení falešného průrazu by se trh mohl podívat minimálně ke klesající trendové linii. Do opuštění formace se však počítá se sníženou volatilitou.

Zlato testuje důležitou podporu na Fibonacciho úrovni 61,8. Její význam je zásadní, protože průraz by otevíral prostor k návratu na předchozí minima. Býčí reakce v průběhu dnešní seance by mohla napomoci dotvoření reverzní formace hlava-ramena. To by znamenalo návrat zpátky k úrovni 1 350,0.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE