V následujícím článku rozeberu častý kritický bod hodnocení brokerů a obtíže, s jakými se všichni tradeři a investoři setkali. Jedná se o roztahování spreadů a skluzy. Proč vůbec vznikají a jak se jim vyhnout?
Hned na začátek bych uvedl, že se bavím výhradně o STP/ECN, ne DD brokerech. Snad každý obchodník na forexu zkoušel obchodovat zprávy. Zpráva vyjde a najednou se spread na nejlikvidnějších měnových párech roztáhne na 20 pipů a po vstupu na tomto extrémním spreadu dostane trader ještě 20 pipů skluz. Stížnosti na brokera se záhy začnou šířit internetem. Právě rozšiřovaní spreadů a skluzy jsou důvodem pro valnou většinu negativních hodnocení.
Otázka ale zní: může za skluzy a roztažené spready opravdu broker? Sám jsem chtěl znát odpověď. S tvrzením, že to je vina brokera, jsem se nespokojil, tak jsem si sehnal přístup přímo do liquidity poolu na FX spotu společnosti London Capital Group, kde je možné vidět hloubku trhu v reálném čase.
Jak vypadá situace na spotu během zpráv?
Při významných zprávách jsou velcí obchodníci taktéž opatrní a redukují své nákupní a prodejní objednávky. Co se tedy stane – z likvidity v čase zprávy zmizí mnoho čekajících pokynů a zůstanou jen cca 10 pips od ceny a dále. Rozdíl mezi nejbližším bidem a askem může být až 20 pips a tak se není čemu divit, že malý investor dosáhne tak velký spread. Je to přirozená vlastnost finančních a komoditních trhů
A co skluzy?
Tady je to trochu složitější a může nastat více situací.
1) Obrovské množství pokynů v krátkou dobu a vyčerpání trhu.
V liquidity poolu na FX spotu je jasně vidět, že čekající pokyny se soustředí hlavně v cca 10 pips kolem aktuální ceny. Pak je odchylka 10 pips i víc, než jsou další pokyny. A v čase zpráv se stává právě to, že se ihned pokryjí objednávky a následuje velká mezera k další dostupné likviditě. Obchodník pak realizuje skluz.
2) Vlastnost pokynů. Je nutné si uvědomit, že pokyn typu stop se mění na market. Jakmile je tedy cena stejná jako stop cena, tak se pokyn změní na market a je realizován. Vždy je tedy exekuován až po dosažení stop ceny. Pokud není na dané cenové úrovni dostatek objednávek protistran, tak může nastat scénář 1 a skluz v realizaci. Někdy při velké likviditě skluz být nemusí a výjimečně nastanou i pozitivní skluzy.
Co říci na závěr? Trh je tvořen nákupními a prodejními objednávkami, jejíchž objem může být v čase uveřejňovaných zpráv relativně nízký. Ne vždy je pak broker vinen za skluzy v realizaci pokynů. Myslete na to při vývoji strategií a počítejte s tím, že pokyny typu STOP nemají stejné vlastnosti jako LIMIT, kde není možné dosáhnout horší realizační cenu.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.