Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
Spojené státy na poslední chvíli odvrátily svůj pád z útesu. Jenže řešení není konečné a pouze oddálilo problémy s rozpočtem a dluhovým stropem. Světové akcie přesto vystřelily nahoru a atakovaly pětiletá maxima. A rally se dostavila i u dluhopisů, protože se zase odložilo ukončování programu nákupu aktiv. Také komodity už druhý týden v řadě zůstávají v plusu. Nahoru je přitom táhly především vzácné kovy.
Zlato se dočkalo podpory díky dočasné dohodě amerických politiků. Ilustrace: shutterstock.com
Dopady tzv. shutdownu na americkou ekonomiku zatím nejsou známé a je dost možné, že konec kvantitativního uvolňování bude oddálen nejdříve na rok 2014. To však uškodilo dolaru – v jedné chvíli dokonce vůči euru klesl až na nejnižší úroveň od letošního února. A i když nedávný politický debakl nebude mít na pozici dolaru jako světové rezervní měny nijak zásadní vliv, někteří investoři by mohli začít přemýšlet o přehodnocení americké měny pro budoucí potřeby.
Komoditní index DJ-UBS už dva týdny v řadě rostl. Naopak index S&P GSCI s převahou energetických titulů se třetí týden po sobě propadal. Nejlépe se dařilo sektoru vzácných kovů, kterým přinesl podporu klesající dolar a výnosy dluhopisů. Energetický sektor se pak ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny – lepšími daty z čínské ekonomiky spolu s očekávanými rostoucími dodávkami a na straně druhé i nejistotou, co se týče poptávky v krátkodobém horizontu.
Zlato se vrátilo k normálu, experti na prodej na krátko utrpěli ztráty
Přestože dohoda oznámená Washingtonem byla spíše chabou útěchou, zlatu se podařilo vytěžit z této zprávy maximum. Až do té doby se totiž tento kov obchodoval níže a stále padal. Po dohodě ale následovala rally, která byla podpořena pokrýváním krátkých pozic (tzv. short covering) a slabším dolarem. A zlatu pomohlo také to, že pakt mezi politiky z Kapitolu je jen dočasným řešením a nanovo se bude muset začít řešit už v lednu. A protože se k tomu všemu ještě přidávají nejasnosti kolem dalšího vývoje americké ekonomiky, očekává se, že konec kvantitativního uvolňování bude muset být opět odložen.
Zlato se po sestupném trendu opět vzpamatovalo a teď zřejmě bude následovat nějaká krátkodobá konsolidace, nejspíše mezi 1290 a 1343 dolary za unci. V dlouhodobém horizontu pak bude záležet na tom, zda se obnoví investiční toky do zlata. Investoři se nejspíše rozhodnou až na základě stavu inflace, výnosů dluhopisů a ekonomické aktivity. Dlouhodobé prognózy přitom ukazují na to, že by se úrokové sazby měly ruku v ruce s oživením hospodářství vrátit k normálu. Proto v krátkodobé perspektivě čekáme, že se zlato začne obchodovat do strany (tedy tzv. sideways). A každý posun ceny zlata nahoru budou investoři brát jako příležitost k prodeji, což by mělo zbrzdit další růst tohoto kovu.
V příštích týdnech přitom nelze vyloučit ani neočekávané zhoršení výhledu ekonomiky, což by mohlo vést až k tomu, že kvantitativní uvolňování nebude ukončeno nikdy. Pokud by se tak stalo, mohlo by to velmi negativně ovlivnit i akciové trhy. V opačném případě by zlato nemuselo najít dostatečnou podporu, aby se zmohlo na prolomení klíčových hranic odporu na úrovních 1433 a 1525 dolarů za unci.
Růst čínské ekonomiky mírně podpořil i ropu
Zprávy o oživení čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí pomohly ropě typu Brent i WTI smazat týdenní ztráty. Čína je totiž druhým největším odběratelem ropy na světě. Oznámená data tak alespoň zmírnila obavy, jestli je tamní ekonomika schopná i nadále růst. Ropné trhy totiž vývoj Číny bedlivě sledují, protože právě tato země se podílí na růstu poptávky po ropě největší měrou.
Rozdíl mezi levnější ropou WTI a typem Brent je stále citelný, neboť zásoby americké ropy vzrostly kvůli nižší poptávce ze strany rafinerií. Údržbová sezona je totiž v plném proudu. Růst ropy WTI je tak dosti limitovaný a podle nás by oba typy ropy měly v krátkodobém horizontu zůstat buď na stejné úrovni, nebo mírně klesat. A pokud by se jejich cena přeci jen začala zvedat, mohla by ji zbrzdit likvidace dlouhých pozic ze strany hedgeových fondů a spekulantů.
Po obnovení fungování americké státní správy by se mohla brzo objevit i velmi sledovaná týdenní zpráva vydávaná Komisí pro obchodování s komoditními futures (Commodity Futures Trading Commission). Ta poskytuje obchodníkům přehled o tom, jaké pozice hedgeové fondy a další velcí investoři na ropných trzích upřednosťnují. Poslední dostupná data jsou totiž z 24. září a obchodníky bude zajímat, jak se promítl pokles cen na vývoji pozic hedgeových fondů a jejich následné navýšení.
Cena ropy Brent se v uplynulém týdnu opět zasekla na úrovni 110 dolarů za barel a spíše se dal čekat pokles až na 105 dolarů. Ropa WTI se díky podpoře obchodovala pod 100 dolary za barel, a pokud by tuto hranici pokořila, mohl by následovat pád k 98 dolarům za barel.