Hlavní úroková sazba Evropské centrální banky byla snížena o čtvrt procentního bodu a činí 0,25 procenta. Od roku 2008 se sazba propadla již o 3,5 procentních bodu. Euro zareagovalo prudkým oslabením proti americkému dolaru o jedno procento. Americké akciové indexy dosáhly nových historických maxim. Počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor dosáhl v říjnu 204 tisíc. Oproti měsíci září se jedná o růst větší než 25 procent, kdy revidovaný údaj byl na úrovni 163 tisíc nových míst. Analytici oslovení agenturou Bloobmerg očekávali 121 tisíc míst. Pozitivní informace z americké ekonomiky oslabily cenu drahých kovů.
V americkém Kongresu se chystá tvrdý boj mezi zájmovými skupinami o uvolnění exportu ropu z USA. Rozdíl mezi americkou ropou WTI a světovou ropou Brent se vyšplhal na 13 dolarů za barel v reakci na stále rostoucí produkci ropy z břidlic. Produkce ropy v USA je nejvyšší od roku 1989 a do roku 2020 se USA mají stát největším producentem ropy na světě, kdy předběhnou Saudskou Arábii. V současné době se může vyvážet ropa pouze Kanady. Uvolnění amerického exportu by mohlo znamenat vyrovnání ceny ropy WTI a Brent.
Cena zlata oslabila v reakci na snížení úrokových ECB a na lepší než očekávané informace o tvorbě nových pracovních míst v USA. Negativní pro zlato byly také informace o nižších než v tomto ročním období obvyklých prodejích zlata v Indii. Indické vládě se v rámci boje s obchodním deficit daří omezovat spotřebu zlata v zemi. Zápůjční tříměsíční sazba na zlato GOFO se na začátku týdne dostala do pozitivních čísel, což značí uvolnění nedostatku zlata na mezibankovním trhu.
18 z 32 analytiků oslovených společnosti Bloomberg očekává růst mědi v příštím týdnu. Připojují se tak k Hedgeovým fondům, které mají podle statistik z minulého týdne otevřeno 10297 čistých nákupních kontraktů. Růst průmyslu v Číně rostl podstatně více než se očekávalo a dostal se na 18 měsíční maxima. Index nákupních manažerů vzrostl v minulém měsíci na 51,4 bodu ze zářijových 51,2. Čína spotřebovává více jak 43 procent světové produkce mědi. Kombinované zásoby mědi burze v New Yorku, Londýně a Šanghaji jsou nejnižší za posledních 9 měsíců. V září meziměsíčně vzrostly importy mědi do Číny o 32 procent.
Cena kávy se dostala na nejnižší úrovně od roku 2008. Důvodem je očekávání vydatné brazilské úrody kávy v příštím roce. Podmínky pro úrodu jsou nyní v Brazílii stále více než dobré, což vede k předpokladu, že by tamní produkce mohla dosáhnou až 60 milionů pytlů. V říjnu stoupl brazilský vývoz Arabiky oproti září o citelných 19%. Globální nabídka Arabiky bude pravděpodobně převyšovat poptávku již čtvrtým rokem v řadě.
Zásoby kakaa, komodity monitorované burzou ICE Futures U.S., klesly na 10-ti měsíční minima. Růstu ceny kakaa napomohla také zpráva o výpadku produkce v Indonésii. Dle Indonesia Cocoa Association klesly v říjnu dodávky kakaových bobů z regionu Sulawesi, který je v této zemi nejdůležitější z hlediska pěstování kakaa, o 49% ve srovnání se zářím.
Sojové boby posilovaly poté, co ministerstvo zemědělství v USA uvedlo, že zaznamenává větší poptávku po americké produkci této olejniny. Tamní vývozci prodali v týdnu končícím 31. říjnem 1,018 milionů tun sojových bobů, což je více než pětinásobek ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Též vzrostl prodej krmných směsí založených na sóje. A to sice o 48% ve srovnání s loňskem. Dle posledních zpráv pak Čína nedávno nakoupila velkou dodávku čítající 250 tisíc tun sojových bobů.
Pád ceny vepřového masa je způsoben zvyšující se produkcí vepřového masa ze strany zpracovatelů v USA. V prvních třech dnech tohoto týdne tamní zpracovatelé masa dodali na trh 1,31 milionů vepřových půlek. To je o 1,2% více než o týden dříve. Průměrná hmotnost vepře na jatkách je nyní o 1,9 kg vyšší než ve stejné době v loňském roce, protože nižší ceny krmných směsí umožnily farmářům zvířata držet na farmách déle.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.