Podnikatelská nálada mezi malými podnikateli ve Spojených státech se v říjnu dočkala poklesu. Informoval o tom index Národní federace nezávislých podnikatelů, který klesl o 2,3 bodu na 91,6 bodu. Podnikatelé vnímali 16 denní odstávku federálních zaměstnanců velmi negativně a dokonce i ti, kterých se přímo nedotkla, reagovali na tuto událost poklesem optimismu. Pravidelně klesá také index očekávání, američtí podnikatelé tak v událostech posledních dnů přestávají věřit v lepší zítřky.
Nový Zéland začne v příštím roce zvyšovat úrokovou sazbu. Podle tamní centrální banky se začíná zvedat inflace, což umožňuje utáhnout monetární politiku. Ze strany centrální banky nejde o nový krok, již několikrát se o něm spekulovalo v předchozích měsících. Největší hrozbou novozélandské ekonomiky jsou podle reportu finanční stability předražené nemovitosti.
Australané se v listopadu cítí lépe než v předchozích měsících. Index spotřebitelského sentimentu posílil o 1,9 procenta a napravil tak říjnový propad o 2,1 procenta. Důvěru dodala do domovů expanze cen nemovitostí, která dává Australanům lepší pocit ohledně rodinných financí. Ekonomické podmínky se podle průzkumu zlepšily meziročně o 0,4 procenta. Dobře by se mělo dařit i maloobchodníků, protože index oblíbenosti nákupů posílil před Vánoci o 4,4 procenta na 142,8 bodu.
Asijská i americká akciová seance zakončily v mínusu. Trhy se stále pohrávají s myšlenkou, že ke snížení objemu QE by mohlo dojít ještě letos v prosinci. Oříšek by mohl rozlousknut dnes v noci ve svém proslovu Ben Bernanke a zítra Janet Yellen, jež bude mluvit před americkým Senátem.
Nejočekávanější událostí dnešního dne bude zveřejnění inflační zprávy v 11:30 britskou centrální bankou (BoE). Ta by mohla zvýšit svůj odhad ekonomického růstu Británie pro nejbližší dva roky po sérii pozitivních makroekonomických dat, jež země již půlroku zveřejňuje. Pozornost zaujme i výhled inflace a případné zvýšení úrokových sazeb, které by libru posílilo. Británie včera zveřejnila nižší hodnotu inflace za říjen (2,2% y/y), než byla trhy očekáváná (2,5% y/y). Číslo je stále ale nad inflačním cílem 2 procenta. Ceny klesly nejvíce kvůli nižším cenám ropy a inflace byla v posledních letech v Británii tažena slabou libra, která nyní posiluje.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:30 Britská nezaměstnanost
- 11:00 Průmyslová produkce v eurozóně
- 11:30 Inflační report britské centrální banky
- 13:10 Proslov šéfa německé Bundesbanky Weidmanna
- 20:00 Americké saldo federálního rozpočtu
- 22:30 Index výrobců
- 22:45 Maloobchodní prodeje
- 01:00 Proslov šéfa Fedu Bena Bernankeho
EUR/USD prorazil formaci symetrického trojúhelníku směrem nahoru a momentálně si oťukává sílu rezistence 1,3455. Trh by se v případě prolomení této hladiny mohl podívat až k odporu 1,3533. Negativní výhled by potřeboval ke svému naplnění průraz hladinou 1,34, která by poskytla podporu medvědům v podobě rezistence.
EUR/GBP se díky včerejší nákupní horečce vyvolané poklesem britské inflace dostalo až k rezistenci 0,8460. Trh se již dostal do skryté medvědí divergence se stochastickým oscilátorem a čeká se na vytvoření medvědího signálu. Dnešní seance bude významně ovlivněna dopoledními daty z Británie. Je potřeba se připravit na vyšší volatilitu.
AUD/NZD pokračuje v krátkodobém trendu, který je ohraničen klesajícím kanálem. Trh se nachází u psychologické úrovně 1,13 a v případě proražení se cesta volná k 1,12. Medvědi ovšem nemají cestu na jih jednoduchou a situaci momentálně komplikuje býčí divergence na MACD, proto se vyplatí počkat na jasnější reakci na úroveň 1,13.
Ropa i nadále zlevňuje a na trhu se tak vytváří masivní býčí divergence s oscilátorem MACD. Trh se nyní zastavil na podpoře 93,20 a po včerejším výprodeji má i dnes nakročeno k dalšímu oslabení. Vzhledem k přeprodanosti by ideálním scénářem byla korekce k 95,50, avšak samotný průraz 93,20 uvolní prostor k 91,15.