Listopadový index podnikatelského klimatu v Německu podle institutu Ifo vyskočil na 109,3 bodu (očekávání 107,7 bodu z říjnových 107,4 bodu). Euro v reakci na zprávu posílilo o 0,22 %. Index Ifo se dostal nejvýše od loňského dubna. Středeční spekulace o tom, že ECB nastaví záporné úrokové sazby, oslabily euro vůči dolaru o 0,6 procenta . ECB zvažuje snížení úrokových sazeb pod nulu, aby zabránila deflaci v eurozóně. Míra inflace v říjnu dosáhla 0,7 procenta. Ekonomický růst dosáhl ve třetím kvartálu pouze 0,1 procenta a nezaměstnanost je na rekordních 12,2 procentech.
Cenový rozdíl mezi ropou Brent a WTI dosáhnul 16 dolarů za barel, což je nejvíce za posledních osm měsíců, díky drhnoucím jednáním s Iránem ohledně jeho atomového programu. Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu končícím 15. listopadu vzrostly o 400 tisíc barelů a dosáhly tak 388,5 miliónu barelů. Analytici oslovení společností Platts očekávali pokles o 0,2 miliónu barelů. Trh na zveřejnění stavu zásob ropy reagoval opačným než očekávaným způsobem. Ropa WTI v následujících 20 minutách po zveřejnění statistiky posílila o 0,7 procenta. Rafinérie operovaly na 88,6 procent svojí kapacity. Importy ropy dosáhly 7,9 miliónu barelů denně, což znamená růst o 19 procent oproti minulému týdnu.
Během čtvrtečního obchodování cena zlata na newyorské burze NYMEX propadla na čtyřměsíční minimum. Za klesající cenou žlutého kovu stále stojí obavy o snížení stimulačního programu Fedu. Americká investiční banka Goldman Sachs odhaduje cenu zlata v roce 2014 na 1050 USD za trojskou unci. Futures kontrakt na zlato s dodáním v prosinci se aktuálně obchoduje v úrovni 1245 dolarů za trojskou unci. Podle zprávy Světové rady pro zlato se poptávka po něm ve třetím čtvrtletí propadla na čtyřleté minimum a meziročně se snížila o 21 procent.
Cena pšenice má již měsíc jasně klesající trend, který pokračoval i tento týden. Globální produkce pšenice ve 12 měsících následujících po 1. červnu, dle odhadů amerického Ministerstva zemědělství poroste o 7,8% na 706,38 milionů tun. V současné době tak vzhledem k situaci na trhu s pšenicí není příliš reálné výraznější zdražování. Od začátku letošního roku zatím pšenice zlevnila o celých 16%.
Cena kukuřice zamířila dolů díky očekávání nižší poptávky po této komoditě v důsledku možného omezení podpory výroby ethanolu. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí v pátek navrhla pro příští rok snížení množství příměsí z obnovitelných zdrojů, které se musejí přimíchávat do paliv. Toto se týká právě ethanolu pro jehož výrobu je kukuřice důležitá.
Hrozba poškození vietnamské úrody tlačí cenu kávy robusty vzhůru. Pro cenu kávy jsou příznivé informace o silném dešti ve Vietnamu, který je největším producentem tohoto typu kávy na světě. V zemi v současnosti probíhá sklizeň, přičemž farmáři sesbírali již třetinu úrody. Cena kávy roste navzdory informacím o rekordní globální produkci.
Cena sojových bobů vzrostla na týdenní maxima v důsledku zvýšeného zájmu o export z USA. Spojené státy jsou druhým největším exportérem této komodity. Lednový kontakt dnes posílil přes 13 dolarů za bušl. Včera cena vzrostla celkem o 1,4 procenta, což je nejvíce od 8. listopadu. Objem exportu z USA vzrostl na 1,38 miliónu metrických tun v týdnu končícím 14. listopadu. V předchozím týdnu dosáhl 0,9 miliónu tun. 84 procent objemu objednávek tvořila poptávka z Číny, což je největší dovozce komodity. Cena sojových bobů poklesla tento rok o 8,2 procenta v očekávání, že celková světová produkce dosáhne rekordních 283,5 miliónu tun.
Cena kakaa se dostala až na dvouletá maxima. Toto zdražení znamená další zvýšení nákladů pro výrobce čokoládových výrobků. Za zdražováním v posledních dnech stálo vysoké množství dešťových přeháněk, které zasáhly západ Afriky, odkud pochází více jak 60 procent produkce této komodity. Některé pěstitelské oblasti v Ghaně a na Pobřeží Slonoviny byly zavlaženy dešti, které přesáhly 200% běžného množství v oblasti. Tyto srážky by zde, dle předpovědí, měly pokračovat ještě v příštích 10-ti dnech. To v praxi znamená zpomalení sklizně úrody. Zásoby kakaa monitorované burzou ICE Futures U.S. před dvěma dny klesly o 0,6% na 3,5 milionů pytlů. To je nejméně od prosince 2011.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.