Čínský dluhopisový trh zamrzá

27.11.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Díky rostoucímu úsilí čínské vlády o zpřísnění měnové politiky vzrostly požadované výnosnosti čínských desetiletých dluhopisů na …

Díky rostoucímu úsilí čínské vlády o zpřísnění měnové politiky vzrostly požadované výnosnosti čínských desetiletých dluhopisů na nejvyšší úroveň za posledních devět let. V obecné rovině rostoucí výnosnosti vládního dluhu zvyšují výpůjční náklady a vytvářejí překážky společnostem a vládním agenturám, které potřebují získat prostředky prostřednictvím dluhopisového trhu. Několik čínských rozvojových bank, jejichž úkolem je podpora růstu cílenými investicemi, muselo buď snížit výpůjční plány nebo odložit prodeje dluhopisů.

Zpomalující tempo prodeje čínských dluhopisů a rostoucí náklady financování sledujeme od června letošního roku, když byl dluhopisový trh vyděšen zpomalujícím čínským hospodářstvím.
Zhoršený přístup k úvěrům by mohl ohrozit nedávné náznaky zlepšujících se místních ekonomických podmínek a přeneseně ohrozit i hospodářské oživení ve zbytku světa.

Výnosnosti čínských dluhopisů rostou díky nedostatečné poptávce ze strany velkých čínských bank a penzijních fondů. Těmto tradičním investorům na místním dluhopisovém trhu rostou jednak náklady na financování a zároveň sazby z úvěrů, které jsou pod kontrolou čínské centrální banky. Zahraničním investorů je trh s čínskými dluhopisy do značné míry uzavřen.

Výnosnost čínských desetiletých dluhopisů vzrostla v polovině listopadu na 4,72 procenta, což bylo nejvíce od ledna 2005. Podle dat společnosti WIND Info a Thomson Reuters rekordní výnosnosti bylo dosaženo v listopadu roku 2004, kdy se dostala do úrovně 4,88 procenta. S růstem výnosnosti vládních dluhopisů rostly také výnosnosti dluhopisů nejvíce hodnocených čínských společností, které se vyšplhaly na 6,21 procenta, což je nejvýše od roku 2006. Úroková sazba na mezibankovním trhu vzrostla na 5,94 procenta a je tak nejvyšší od letošního června.

Graf: Požadovaná výnosnost čínských desetiletých dluhopisů v % (Zdroj:Bloomberg)
 

Minulý týden Čínská rozvojová banka (CDB), která patří mezi největší a nejbonitnejší národní emitenty dluhopisů a podporuje především velké infrastrukturní projekty, odložila plánovaný prodej dluhopisů o dva dny. Přitom také snížila velikost nabídky z 24 miliard jüanů (3,9 miliardy amerických dolarů) na „pouhých“ 8 miliard jüanů (1,3 miliardy USD).
Podle posledních údajů společnosti Financial China Information & Technology Co dosáhly minulý měsíc čínské emise dluhopisů 687,36 miliardy jüanů. Přitom v září dosahovaly 785,88 miliardy a v srpnu 822,14 miliardy jüanů.

Tolerance čínské vlády k vyšším nákladům na financování přichází v době, kdy se snaží zmírnit závislost ekonomiky na levných úvěrech a omezit poskytování nejrizikovějších typů půjček. Čínští vládní představitelé vyjádřili obavy o rostoucí zadlužování místních provinčních vlád a pomocí přísnějších úvěrových a kapitálových omezení se snaží zasáhnout proti praktikám v „šedé“ zóně bankovnictví.

Někteří ekonomové tvrdí, že růst výnosů je jen malá překážka pro Čínu, která chce svoji ekonomiku změnit na více tržně orientovanou. Emise dluhopisů je stále vyšší než bylo v loňském roce . V prvních deseti měsících letošního roku dosáhla 7,18 bilionů jüanů. Ve stejném období roku 2012 to bylo 6,24 bilionů jüanů. V posledních měsících vláda dala finančním institucím větší volnost pro stanovení jak zápůjční tak depozitní sazby.
 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE