Pravidelný týdenní komentář k trhu

29.11.2013 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

...

...

Poslední listopadový týden byl především co do zobchodovaného objemu nepříznivě ovlivněn čtvrtečním svátkem Dne Díkůvzdání v USA. Právě tento svátek způsobil, že reálně se objemy tvořili jen do středy. Ve čtvrtek byl trh v USA uzavřen a v pátek byl zkrácen do jedné hodiny, což výrazně ovlivnilo objemy například i na domácím trhu. Investoři se zaměřili na pravidelná data, kterých bylo v uplynulém týdnu rovněž málo, a navíc byla spíše smíšená. Domácí index PX uzavřel na 1032 bodech, což představovalo 1,3% t/t růst.

 

Z domácích zpráv jsme sledovali závěr domácí výsledkové sezóny za 3Q13. Ve čtvrtek zveřejnila svá data pojišťovna VIG. Čistý zisk s 77 mil. EUR (-30 % r/r) výrazně nepřekvapil trh s odhadem 83 mil. EUR. Důvodem meziročního propadu byly již dříve oznámené dodatečné náklady na neuspokojivé hospodaření v Rumunsku a Itálii. Investoři se zaměřili především na budoucí výhled v těchto regionech, který byl ze strany pojišťovny stále opatrný. Na druhou stranu oba regiony jsou relativně velmi malé vůči celé skupině, což by dlouhodobě mělo znamenat jen drobné vychýlení v silném fundamentu společnosti. Zřejmě se nebudou dát vyloučit negativní vlivy ke konci roku (např. odpis části goodwillu), ale to by měla být jen jednorázová záležitost. Titul zakončil týden na 1056 Kč (+2,1 % t/t).

Ještě mělo ve čtvrtek reportovat svá čísla Orco, ale to odsunulo zveřejnění výsledků až na sobotu 30.11.2013. Tím by pak měla být domácí výsledková sezóna zakončena. Titul zakončil týden na 57,2 Kč (-3,1 % t/t).

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo Orco (-3,1 %, 57,2 Kč). Investoři negativně reagovali na odsunutí zveřejnění výsledků. Další pro investory potenciálně nepříznivou zprávou je současná bitva akcionářů o ovládnutí nadcházející valné hromady. Negativní trend poklesu akcie nezlomil ani kladný soudní rozsudek, podle kterého dceřiná společnost Oroco Germany nemusí platit obchodnímu partneru 9 mil. EUR. Naopak největší růst zaznamenaly opětovně akcie CME (+5,4 %, 50,9 Kč). Titul nadále koriguje předešlé propady, tedy můžeme hovořit o aktuální technické korekci, protože fundamentální zpráva se na titulu neobjevila.

Příští týden bude o ECB (čtvrtek), u které se stále čeká na razantnější přístup vůči měnové politice. Prezident ECB pan Draghi nadále drží relativně střídmější expanzivní měnovou politiku než jeho kolegové v USA, Japonsku či Velké Británii. Právě tento přístup drží relativně "drahé" euro například vůči dolaru (1,36 USD/EUR). S nově uzavřenou koalicí v Německu se domníváme, že by mohlo dojít i k dalšímu kroku v rámci ECB. Větší potenciální překážku pro zmíněný krok vnímáme až s rozhodováním německého ústavního soudu o předchozích krocích ECB (OMT) v polovině ledna, které by mohlo právě tento program výraznější regulovat. Při dalším uvolnění bychom čekali pozitivní vliv na akciové trhy a krátkodobě negativní na euro.

Z makroekonomiky budeme sledovat v Číně již o víkendu a v pondělí indexy PMI průmyslu a to oficiální a HSBC. Oba očekávají mírné zhoršení, ale stále udržení nad 50 body (hranice expanze sektoru). V USA se zaměříme na pondělní ISM průmyslu (oček. 55 po 56,4 bodech), středeční ISM služeb (oček. 55,1 po 55,4 bodech), čtvrteční podnikové objednávky (oček. -1,0 po +1,7 % m/m) a konečně páteční číslo týdne a to měsíční změnu zaměstnanosti za listopad. Očekává se +183 tis. prac. míst vůči min. +204 tis. prac. místech. Míra nezaměstnanosti by měla mírně klesnout na 7,2 z 7,3 %. V Německu se zaměříme na pondělní PMI průmyslu (oček. beze změny 52,5 bodu) a páteční podnikové objednávky (oček. -0,8 po +3,3 % m/m). Za domácí ekonomiku se bude sledovat středeční struktura HDP, která by měla vysvětlit překvapivý 0,5% q/q propad ukazatele za 3Q13.

Autor článku

Milan Vaníček  

Články ze sekce: INVESTICE