Komoditní vývoj v listopadu

09.12.2013 | , Finance.cz
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ohlášené jmenování Janet Yellenové na pozici nové šéfky Fedu zvedlo optimizmus na finančních i komoditních trzích. Yellenová, jedna z architektů současného kvantitativního uvolňování uvedla, že je odhodlaná v něm pokračovat. Nejvíce tento měsíc rostly ceny pomerančového koncentrátu a sójových bobů. Naopak největší pokles zaznamenalo stříbro a cukr.

Ropa WTI zažila nejdelší propad ceny za posledních 15 let. Zásoby ropy v USA rostly jedenáct týdnů v řadě. Ropa WTI má za sebou již tříměsíční propad cen z úrovní okolo 112 dolarů za barel, které byly dosaženy v období největšího napětí ohledně intervence USA v Sýrii, na 93 dolarů za barel. Ropy je v USA dostatek. Její produkce v USA předběhla v říjnu tohoto roku celkový objem importované ropy poprvé od ledna 1995. Těžba dosahuje 7,74 miliónů barelů denně, což je nejvíce od roku 1989.

Podle údajů organizace World Gold Council se světová poptávka po zlatě dostala na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky. Celková poptávka dosahovala ve třetím kvartálu 869 tun. To je pokles o 21 procent oproti minulému roku. Cena zlata spadla již o 38 procent od svých maxim v roce 2011. Hlavní příčinou snížení poptávky jsou vládní opatření v Indii. Tam se ve třetím kvartálu spotřeba snížila o 32 procent na pouhých 148 tun zlata. Prodeje zlata z ETF se snížily, ale i přesto dosáhly 119 tun. Celkově ETF fondy v prvních devíti měsících tohoto roku prodaly 697 tun tohoto kovu, což odpovídá zhruba třetině světové produkce. Podle organizace WGC se dá očekávat návrat poptávky ze strany Indie i ze strany ETF. Celkový objem nelegálního importu zlata do Indie se díky zavedení importních sankcí podle WGC dostal na 150 – 200 tun.

Pomerančový koncentrát posílil nejvíc od března letošního roku poté, co americké ministerstvo zemědělství přišlo se zprávou, že úroda pomerančů v průběhu stávající marketingové sezóny, která začala 1. října, klesne o 6,4% a na nejnižší objem od roku 1990. Zmíněné má souviset s nákazou, která postihla citrusy na Floridě. Celková úroda by tak mohla klesnout na 125 miliónů boxů. Loňská úroda přitom dosáhla 133,6 miliónů boxů.

Cena sojových bobů vzrostla v důsledku zvýšeného zájmu o export z USA. Spojené státy jsou druhým největším exportérem této komodity. Objem exportu z USA vzrostl na 1,38 miliónu metrických tun v týdnu končícím 14. listopadu. V předchozím týdnu dosáhl 0,9 miliónu tun. 84 procent objemu objednávek tvořila poptávka z Číny, což je největší dovozce komodity. Cena sojových bobů poklesla tento rok o 8,2 procenta v očekávání, že celková světová produkce dosáhne rekordních 283,5 miliónu tun.

Na konci října dosáhl prosincový kontrakt na vepřové půlky měsíčního maxima na úrovni 92 centů za libru a následně významně oslabil. Množství zvířat na jatkách dosáhlo 2,345 miliónu v posledním listopadovém týdnu, což je o 13,5 procenta více, než v minulém roce. Významně se ke konci měsíce zvýšil počet zvířat napadených virem PED, což pomohlo zabrzdit propad ceny vepřového.

Tabulka č. 1: Změna ceny v listopadu a aktuální cena, zdroj: CSI

Komodita

Pohyb v %

Aktuální cena k 30.11.

ropa WTI

-3,8

92,72 USD za barel

zlato

-5,5

1250,6 USD za oz

měď

-2,3

3,23 USD za libru

kukuřice

-0,9

4,24 USD za bušl

pšenice

-0,2

6,6 USD za bušl

káva Robusta

10,8

1642 USD za tunu

vepřové maso

1,6

90,6 US centu za libru

Graf č. 1: Komoditní index RICI, zdroj: Bloomberg

20131209_colosseum.gif

Autor komentáře je analytikem společnosti Colosseum

Autor článku

Vít Jedlička  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE