Shrnutí týdne: Nezaměstnanost v USA významně klesla

06.12.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americká ekonomika v listopadu vytvořila více nových pracovních míst, než se očekávalo. Potvrdil se tak pozitivní výsledek statistiky ADP (215 …

Americká ekonomika v listopadu vytvořila více nových pracovních míst, než se očekávalo. Potvrdil se tak pozitivní výsledek statistiky ADP (215 tisíc nových pracovních míst), která v úterý také překvapila. Počet míst dosáhl 203 tisíc, ačkoliv analytici počítali se 185 tisíci pracovními místy. Celková míra nezaměstnanosti klesla o 0,3 % na 7 %, což je nejníže od listopadu 2008. Zaměstnanost vzrostla meziměsíčně o 0,2 % na 63 %.

Po dohodě západních mocností s Íránem ohledně atomového programu Irán prohlásil, že chystá zvýšení svojí produkce ropy v příštím roce. Podobně i Irák prohlásil, že chce svojí produkci zvýšit o 1 milión barelů denně na 4 milióny barelů. Před konferenci OPEC tento týden Bijan Zangeneh, ministr íránské energetiky, prohlásil „zvýšíme produkci na 4 milióny barelů v každém případě i kdyby došlo k pádu ceny ropy na 20 dolarů za barel. Nevzdáme se svého práva rozhodovat o množství produkce“. Zvýšení produkce v Iráku a Íránu by se nejvíce dotklo Saúdské Arábie, která by musela svojí produkci omezit, aby nedošlo k výraznému prolomení kartelem plánované produkce. Ten si před dvěma lety stanovil strop produkce na 30 miliónů barelů denně.

Zlato od začátku roku ztratilo 27 procent svojí hodnoty. Cena neaktivnějšího kontraktu obchodovaného na burze COMEX v Chicagu byla na začátku roku 1676 dolarů za unci. Tento týden zlato prorazilo hranici 1220 dolarů za unci, což je nejníže od 8. července. Následně po zveřejnění nečekaně pozitivních statistik o vývoji zaměstnanosti v USA od společnosti ADP výrazně posílilo. Další posílení zlato zažilo po zveřejnění vládních statistik zaměstnanosti v pátek.

Podle údajů organizace World Gold Council se světová poptávka po zlatě dostala na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky. Celková poptávka dosahovala ve třetím kvartálu 869 tun. To je pokles o 21 procent oproti minulému roku. Cena zlata spadla již o 38 procent od svých maxim v roce 2011. Hlavní příčinou snížení poptávky jsou vládní opatření v Indii a snížený zájem ETF fondů. V Indii se ve třetím kvartálu spotřeba snížila o 32 procent na pouhých 148 tun zlata. Prodeje zlata z ETF se snížily, ale i přesto dosáhly 119 tun. Celkově ETF fondy v prvních devíti měsících tohoto roku prodaly 697 tun tohoto kovu, což odpovídá zhruba třetině světové produkce.

Čína, která je největším kupujícím amerických zemědělských komodit, zamítla další dodávky americké kukuřice. Generální správa kontroly kvality, dohledu a karantény uvedla, že v čínských přístavech bylo zablokováno pět dodávek, které obsahovaly neoprávněně genově modifikovanou odrůdu MIR 162. Čína je od roku 2010 čistým dovozcem a v hospodářském roce 2011-2012 nakoupila na světových trzích rekordních 5 milionů metrických tun kukuřice. Americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že čínské nákupy v období 2013-2014 mohou dosáhnout 7 milionů tun.

Odrůda kávy Robusta, která se obchoduje v Londýně, během úterka nevídaně zdražila. Důvody byly hned dva – velký propad zásob a klesající vývoz kávy ze strany Vietnamu, který je největším pěstitelem této odrůdy na světě. Zásoby Robusty sledované burzou NYSE Liffe v letošním roce poklesly o 57% a jsou tak nyní nejníže od roku 2002. Vývozy z Vietnamu pak klesly o 34% na 80 000 tun.

Cena kakaa tento týden dosáhla dlouhodobá maxima, ale pak nastala korekce. Důvodem růstu ceny v posledních týdnech jsou stále jednoznačnější obavy, že globální poptávka po této komoditě nebude současnou produkcí uspokojena. Již v sezóně končící 30. zářím překročila poptávka nabídku o 160 000 tun. Přitom tehdejší odhady hovořily o sotva třetinovém výpadku ve výši 52 000 tun. V marketingovém roce, který začal 1. října, pak může nabídka převýšit poptávku až o 162 000 tun.

 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE