...
Inflace – listopad
Inflace v listopadu podle očekávání zrychlila na 1,1 % z 0,9 % v říjnu. Meziměsíčně ceny v průměru klesly o 0,1 %. Překvapením byl mírný pokles cen alkoholických nápojů (-3 % m/m), nepatrně vyšší byl i pokles cen dovolených (-2 %). Tyto faktory doplnil očekávaný vývoj v podobě levnějších pohonných hmot (-0,8 %), u kterých se ještě v celoměsíčním průměru neprojevil efekt slabší koruny a převážil efekt poklesu cen ropy. Naopak opět rostly ceny potravin (+0,7 % m/m), což opět vedlo ke zrychlení meziročního růstu cen potravin na 3,9 % (+3,5 % v říjnu). To stálo za zrychlením celkové inflace o 2 desetiny na 1,1 %. U ostatních položek k výraznější změně v říjnu nedošlo.
V prosincových výsledcích by se dále měl začít projevovat efekt slabší koruny, především u pohonných hmot a částečně i elektroniky. Postupně během půl roku by se téměř šestiprocentní oslabení koruny mělo projevit ve zvýšení inflace o 0,7 procentního bodu.
Průmyslová výroba – říjen
Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 3,5 %, což je více než se čekalo (2%). V meziročním srovnání roli hrály opět kalendářní efekty (-1 pracovní den), sezónně očištěná produkce meziměsíčně vzrostla o 1,7 % a meziročně byla vyšší o 5,8 %, což je nejvyšší růst od června 2011. Výsledky naplňují scénáře o oživení domácího průmyslu, jak naznačovaly razantní nárůsty indexů nákupních manažerů.
Pozitivem je pokračující nárůst nových zakázek o 10 % r/r, který poslední 3 měsíce v řadě roste dvojciferným tempem (+17 % v říjnu; +12 % září). Nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 13 %, tuzemské o 3 %, jiným slovy, růst je tažen pro-exportním průmyslem, což dokazují i další čísla ze struktury. Nejvíce se dařilo výrobě aut (+10 %; příspěvek k celkovému růstu 1,5 p.b.) a zpracování kovů (+9 % r/r). Naopak pod negativním tlakem zůstává těžba surovin (-3 % r/r) a v říjnu i elektrotechnický průmysl (-7 %).
Říjnové výsledky hodnotíme pozitivně, průmysl vykazuje řadu zlepšení a velkou naději pro pokračování růstu dává robustní růst nových zakázek a ukazatelé sentimentu (index nákupních manažerů) na 2,5leté maximu. Nadále očekáváme zlepšování situace do konce roku a pokračování růstu i na začátku příštího roku.
Devizový trh na výsledky nereagovala a koruna kolísala těsně pod 27,5 CZK/EUR.