Americká centrální banka (Fed) včera ve 20:00oznámila, že začne s redukcí kvantitativního uvolňování (QE) od ledna 2014. Dlouho očekávaný krok započal škrtem o 10 miliard dolarů a celková částka se tak snížila na 75 miliard dolarů. Fed snížil rovnoměrně investovanou částku o 5 miliard jak u odkupovaných hypotečních zástavních listů (nyní 35mld), tak u vládních dluhopisů USA (nyní 40 mld). Rozhodnutí snížit QE podpořilo 9 členů Výboru pro měnovou politiku (FOMC), proti byl prezident bostonské pobočky Eric Rosengren. Nástupkyně Bena Bernankeho Janet Yellen byla pro.
Při starém zůstala úroková sazba (0,0 až 0,25 procent). Podle šéfa Fedu Bernankeho by měla zůstat nízko minimálně, dokud se nepodaří snížit míru nezaměstnanosti pod 6,5 procenta (důležité!). Bankéři včera také revidovali ekonomický výhled. Podle Fedu by se míra nezaměstnanosti měla do konce příštího roku pohybovat v rozpětí mezi 6,3 až 6,6 procenty, předchozí predikce počítala až s 6,8 procenty. Naopak odhad HDP Fed mírně zhoršil. Nízká inflace se stále jeví jako velký problém. Index PCE (inflace) by se měl dle nejnovějších odhadů centrální banky v roce 2014 pohybovat v rozsahu 1,4% - 1,6%.Neshody se objevily ohledně zvyšování úrokové sazby, pouze tři členi FOMC se domnívají, že by zvýšení mělo přijít až v roce 2016. Naopak většina počítá se zvyšováním o rok dříve (2015).
Další „tapering"(snižování) bude záviset na ekonomických datech, Fed nezveřejnil žádný kalendář, kterého by se měl držet a tak budoucnost QE bude i nadále spekulativní a hlavně pod dohledem Janet Yellen. Ben Bernanke ale uvedl, že věří, že program QE bude ukončen do konce roku 2014. Na události v USA reagovala ráno i Asie, kde japonský Nikkei dosáhl nejvyšších hodnot od 2007 a USD/JPY vyletělo na 104,37.
Z rozhodnutí Fedu těžily hlavně americké akcie. Tamní indexy se vydaly vstříc historickým maximům. Index S&P 500 uzavřel nad psychologickou hladinou 1 800,00 a připsal si tak posílení o 1,7 procenta. Ještě silněji reagoval Dow Jones, který expandoval dokonce o 1,8 procenta. Nasdaq sice nepřekonal historické maximum, ale uzavřel poblíž 13letého vrcholu. Důvodem této reakce je spokojenost investorů se zlepšujícím se stavem americké ekonomiky, jenž Fed tímto krokem potvrdil. Navíc Fed stále zůstává na trhu a bude podporovat americké hospodářství 75 mld. USD měsíčně. Americkým dolar reagoval volatilně a v průběhu tiskové konference byly vidět momenty, kdy oslaboval. Po uklidnění však přišla očekávaná reakce a dolar uzavřel v zelených číslech.
Ministři financí Evropské unie se včera definitivně domluvili na postupu zachraňování problematických bank. Všechny banky by měly dle nové domluvy přispívat do fondu, který by byl v případě potřeby použit na záchranu problémové finanční instituce. Jednotlivé fondy by se pak v budoucnu měly spojit do jednoho celoevropského. Náklady na záchranu bank by se tak přesunuly od daňových poplatníků k bankám. Cílem je ukončit masivní státní pomoc bankám. Bankovní unie je povinná pro všechny země eurozóny, státy Evropské unie se mohou zapojit dobrovolně. O zavření problémových bank bude rozhodovat Evropská komise a ne jednotlivé země, jako tomu bylo dosud.
Americký Senát včera schválil 2letý rozpočet, který byl minulý týden odsouhlasen Kongresem. USA už tak nehrozí podobná situace jako letos na podzim, kdy došlo k tzv. „shutdownu" a byla zavřena většina federálních úřadů
Novozélandská ekonomika vzrostla ve třetím kvartále o 1,4 procenta, jde tak o největší nárůst od prosince 2009. Ekonomiku v období od července do září táhla produkce mléčných výrobků, která pomohla sektoru zemědělství k 17,0 procentnímu nárůstu (tvoří 5 procent z celkového HDP). Posílení v zemědělství bylo největší za posledních 25 let. Samotná výroba mléčných příspěvků pomohla nastartovat i celkovou výrobu, jenž mezikvartálně posílila o 1,5 procenta. I přes zvýšenou produkci se nepodařilo více vyvážet a na Novém Zélandu se tak zvýšily zásoby o 770,0 milionů dolarů.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- Shinzo Abe by měl odhalit detaily strukturálních reforem v průběhu dne (Asie)
- 10:00 Běžný účet v eurozóně
- 10:30 Britské maloobchodní tržby
- 14:30 Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA
- 16:00 Prodej existujících domů v USA
- 16:00 Výrobní index Philly Fed
EUR/USD během včerejších zpráv silně oslabilo. Trh se tak dostal k důležité supportní hladině 1,3656, jejíž význam zvyšuje souběh s trendovým kanálem. Vysoké medvědí momentum by mohlo přinést další oslabení na tomto páru. Při případném proražení by pak hladina 1,3656 mohla posloužit jako silná rezistence. Tato spekulace je však stále otevřená, protože trh bojuje o udržení se v kanálu.
AUD/USD prorazilo ve včerejší seanci pod letošní minima a zdolalo tak poslední důležitý support na úrovni 0,8887. Trh navíc díky vysoké volatilitě vytvořil svíčkovou formaci „engulfing bar" a další oslabení je na spadnutí. Proražení včerejších minimálních hodnot by mohlo přinést otestování dolní hrany trendového kanálu.
NZD/USD se po zveřejnění večerních zpráv dočkalo proražení krátkodobé rostoucí trendové linie a trh vykročil k dalšímu oslabování, které je ohraničeno trendovým kanálem. Pro další pokles bude zásadní reakce na silnou podporu na Fibonacciho úrovni 50, ta by mohla prodávajícím působit problémy.
DOW JONES prorazil korekční vlajkovou formaci a díky zprávám z FEDu se dostal až předchozímu historickému maximu, právě jeho proražení by trhu otevřelo cestu dále na sever. V případě vytvoření korekce, by trh mohl oslabit až k podpoře 15 886, u které leží klouzavý průměr 100. Z technického hlediska by se tak vytvořil „throwback" k proražené trendové linii.