Americká centrální banka omezí své nákupy cenných papírů na 75 miliard dolarů měsíčně z předchozích 85 miliard. Představitelé Fedu své rozhodnutí obhajují zlepšující se situací na trhu práce v USA. Na konci příštího roku by dle jejich odhadů mohla nezaměstnanost v USA klesnout až na 6,3%.
Částečně pro trhy překvapivé rozhodnutí Fedu podpořilo růst cen akcí a přivodilo výprodeje dluhopisů a drahých kovů. V pátek zveřejněná statistika růstu HDP v USA ve třetím kvartálu také překvapila. Růst dosáhl 4,1 %, což je nejvíce od roku 2011. Je to také výrazný nárůst oproti 2,5% ve druhém čtvrtletí. Spotřebitelský cenový index zboží a služeb vyjma potravin a energií v USA vzrostl za listopad meziročně o 0,2 procenta. Očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg bylo v úrovni říjnového růstu o 0,1 procenta. Deficit běžného účtu importu a exportu za třetí čtvrtletí dosáhl 95 miliard dolarů. Stav účtu se tak oproti druhému čtvrtletí zlepšil o 3 miliardy.
Cena zlata ve čtvrtek propadla na 1187 dolarů za unci, což je blízko několikaletého minima, které komodita dosáhla 28. června tohoto roku. Cena mědi se dostala na šestnáctitýdenní maximum. Dle údajů londýnské burzy LME (London Metal Exchange) jsou zásoby mědi nejnižší za posledních 11 měsíců. Jejich aktuální stav je v úrovni 393 tisíc metrických tun.
Rozhodnutí Fedu podpořilo kromě akcií také ceny ropy. Cena ropy Brent i WTI vzrostla během týdne o více jak tři dolary. Ještě více než ropa posiloval zemní plyn. Lednový kontrakt zemního plynu zdražil ve čtvrtek na burze NYMEX o 5 procent na 4,46 USD za milion britských termálních jednotek, což je nejvyšší cena od července 2011. Ministerstvo energetiky uvedlo, že zásoby poklesly v předchozím týdnu o rekordních 285 miliard na 3,248 bilionu kubických stop. Analytici očekávali snížení o 263 miliard. Zásoby v USA jsou v současnosti o 7,4 procenta níže oproti pětiletému průměru.
Cena cukru během středeční obchodní seance propadla na nejnižší úroveň od roku 2010 díky lepší než očekávané sklizni cukrové třtiny v Brazílii, která je největším světovým vývozcem této komodity. Přebytek cukru na světových trzích by tak mohl být ještě o 8,3% vyšší než se čekalo v posledním zářijovém odhadu. K tomu kromě Brazílie přispěla i vyšší produkce cukru v Thajsku. Dle odhadů amerického ministerstva zemědělství se globální zásoby cukru v sezóně 2013/2014 dostanou na rekordní hodnotu 43,379 milionů tun.
Rozdíl mezi produkcí kakaových bobů a poptávkou po nich má nakročeno k největšímu deficitu za posledních více než pět dekád. Důvodem je stabilně rostoucí poptávka po čokoládě především v Asii. Poptávka po kakau by mohla překonat nabídku až o 70 tisíc tun v marketingovém roce 2013/2014. Nedostatečná nabídka by mohla přetrvat až do roku 2018. Dle mediánu odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg by se cena kakaa mohla do konce roku 2014 vyšplhat na 3200 ze současných 2800 USD za tunu.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.