Včerejší zasedání Evropské centrální banky (ECB) ukázalo, že z nízké inflace se v budoucnu může stát palčivý problém. Prezident ECB Mario Draghi musel na tiskové konferenci odrážet útoky novinářů, které napřímo směřovaly k možnostem řešení této situace. Draghi však podle svých slov zatím nevidí riziko deflace. Zájem byl také o úrokovou sazbu, ta by měla zůstat na současném historickém minimu (0,25 procenta) ještě dlouhou dobu. Draghi zdůraznil, že ECB je připravena v případě zhoršujícího se výhledu směrem k inflaci přijmout nová opatření.Na tato slova reagovalo euro oslabením proti americkému dolaru a pokleslo až k měsíčnímu minimu. Závěr byl však takový, že ECB je v současnosti spokojena s nastavenou monetární politikou. Míra inflace by i v příštích dvou letech měla zůstat nízká, nicméně nedojde k dalšímu uvolnění monetární politiky, dokud se nezhorší predikce na její vývoj. Mario Draghi však nebyl spokojený s tempem růstu ekonomiky a její výkonnost popsal jako slabou. Dokonce řekl, že je příliš brzy oslavovat vítězství eurozóny nad dluhovou krizí kvůli křehkému ekonomickému oživení. Stále existují politická, geopolitická, finanční a ekonomická rizika, která mohou podkopatekonomické oživení eurozóny.
Hodnota akciových indexů zůstala po včerejší seanci téměř nezměněna. S&P 500 posílilo o 0,03 procenta, Dow Jones ztratil 0,11 procenta a nejvíce oslabil Nasdaq, konkrétně o 0,23 procenta. Investoři se bojí spekulovat na větší objemy částek před dnešním NFP reportem. Ten je nejdůležitější zprávou z trhu práce a také poskytuje indicii k dalšímu osudu kvantitativního uvolňování. Od prosincového výsledku se očekává zisk kolem 200 000 míst, ovšem ostatní zprávy z trhu práce (ADP report a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti) v tomto týdnu pozitivně překonaly očekávání. Zdá se, že kritérium, jehož chtěl Fed dosáhnout, "podstatný a kontinuální zlepšování situace na trhu práce" by se letos mohlo naplnit.
Čínská prosincová obchodní bilance skončila v přebytku 25,6 miliardy dolarů, to znamená snížení z listopadových 33,8 miliard a nedosažení ekonomické predikce (31,15 miliard). Export v meziročním srovnání posílil o 4,3 procenta a výrazně tak zpomalil oproti listopadovým 12,7 procentům. Import si meziročně polepšil o 8,3 procenta a naopak zrychlil oproti předchozím 5,3 procentům.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:30 Britská výrobní produkce
- 14:30 Kanadská nezaměstnanost
- 14:30 NFP report a míra nezaměstnanosti v USA
- 16:00 Odhad britského HDP (NIESR)
EUR/USD se po otestování podpůrné trendové linie vrací k horní hraně kanálu. Trh by tak mohl otestovat nejen rezistenční linii, ale také odpor na ceně 1,3620. Na býky tak čeká těžká zkouška, vzhledem k současnému trendu lze počítat s dalším obratem a návratem pod Fibonacciho úroveň 50. Situaci by měnilo až silné proražení hladiny 1,3620. V dnešní seanci lze varovat před odpoledním NFP reportem, který má ve zvyku extrémně zvyšovat volatilitu.
GBP/USD sílí pozvolným tempem uvnitř trendového kanálu, úzké rozpětí této formace však vytváří medvědí divergenci na MACD. V dnešní seanci se trh dočká hned několika důležitých makroekonomických dat, která se podepíší na vývoji tohoto páru. Do opuštění černě vyznačeného kanálu zůstává technický výhled pozitivní.
USD/JPY zůstává uvězněno uvnitř úzkého pásma. V cestě nahoru brání trhu resistence 105,00 a před propadem naopak klouzavý průměr 100. Technický odpor by v případě posílení mohla poskytnout proražená trendová linii. V dopolední seanci se očekává pokračování v konsolidaci a další směr určí výsledek NFP reportu.
AUD/NZD testuje dlouhodobou trendovou linii. Na 4hodinovém grafu je vidět možnost vytvoření dvojitého dna, k jeho naplnění je však potřeba zdolat rezistenční linii a zároveň cenu 1,08. Právě ta by trhu mohla poskytnout podporu k dalšímu posílení. V případě úspěšného prolomení by se cílem stalo dosažení Fibonacciho úrovně 23,6.