Shrnutí týdne: Pracovní trh v USA značně zklamal

10.01.2014 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americká ekonomika v prosinci vytvořila překvapivě jen 74 tisíc nových pracovních míst. Analytici očekávali 196 tisíc. Přírůstek pracovních …

Americká ekonomika v prosinci vytvořila překvapivě jen 74 tisíc nových pracovních míst. Analytici očekávali 196 tisíc. Přírůstek pracovních míst byl v prosinci nejnižší od ledna 2011. I přes nepříznivé údaje o počtu nových pracovních míst značně klesla míra nezaměstnanosti z 7 % na 6,7 %. Uchazeči o zaměstnání jsou podle metodiky po 52 týdnech vyřazení z evidence. Ačkoliv tedy poklesla míra nezaměstnanosti, tak se zvýšil celkový počet lidí bez práce. Středeční zveřejnění zápisu z jednání FOMC, v kterém se Fed rozhodl snížit objem kvantitativního uvolňování, ukázalo, že většina členů komise Fedu si myslí, že přínosy kvantitativního uvolňování se snižují a navíc roste nebezpečí destabilizace finančního systému. Statistika jejich obavy potvrdila. Zveřejnění statistiky oslabilo americký dolar a akciové trhy. Naopak posílily drahé kovy a dluhopisy.

Zemní plyn na burze Nymex spadající pod burzu CME během týdne výrazně oslabil a klesl na úroveň měsíčního minima. K tomu mu pomohla především předpověď počasí pro následující dny slibující oteplení. Cena plynu se snížila o 1,9% poté, co výsledky vládních modelů ukázaly pro příští týden pro 48 jižně položených států U.S. příchod teplejšího počasí, a to dokonce více, než činí pro toto období průměr.

Ceny ropa Brent i WTI pokračovaly během týdne ve značných poklesech. Vládní zpráva vývoje stavu zásob energií v U.S. ukázala nečekaně velký nárůst zásob benzínu a destilátů signalizující nízkou poptávku. V týdnu končícímu 3.ledna vzrostly zásoby benzínu a destilátů včetně nafty a topného oleje ve Spojených státech obojí o dvakrát větší množství, než očekávali analytici oslovení agenturou Bloomberg. Objem dodaných paliv, poměřující míru spotřeby, klesl ve zmíněném týdnu dle americké Energy Information Administration o 4,1% na nejnižší úroveň posledních sedmi měsíců. Nižší poptávka je pravděpodobně následek pro tuto roční dobu neobvyklých mrazivých teplot, kdy nepřízeň počasí s přívaly sněhu způsobily na mnoha místech USA dopravní kolapsy.

Podle indického ministerstva obchodu se hodnota importu zlata a stříbra do země snížila v prosinci o 69 procent na 1,77 miliardy USD. V devíti měsících do konce prosince nastal propad o 30 procent na 27,4 miliardy USD. Důvodem jsou omezující opatření vlády. Ta mimo jiné zvýšila dovozní cla na 10 procent, nařídila nucen reexport a zpřísnila podmínky financování nákupů. Očekává se, že omezující opatření budou v platnosti minimálně do března.

Měď oslabila ve čtvrtek nejvíce za poslední 2 měsíce. Na vině je hned několik faktorů. Jednak se investoři obávají zpomalující čínské ekonomiky, což by znamenalo i nižší poptávku po tomto kovu a za druhé se výhledově očekává i další přiškrcení kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. Fed pro pokračování stimulu považuje za klíčovou situaci na trhu práce.

Zpráva WASDE zvedla cenu kukuřice a oslabila pšenici. Hlavním důvodem bylo značné přehodnocení konečných zásob. Ty jsou u kukuřice o 9 procent nižší oproti odhadu z předchozího měsíce a u pšenice jsou naopak o 5,7 procent vyšší. Přitom ve čtvrtek se cena kukuřice dotkla 40-ti měsíčních minim, způsobených spekulacemi, že nárůst zásob kukuřice v USA bude nejvyšší za posledních 19 let. Zásoby kukuřice rostou po katastrofálním suchu, které postihlo USA v roce 2012. Tehdy dosáhly ceny kukuřice rekordní úrovně.

Káva Arabika zakončila v pondělí nejrychlejší třídenní růst za posledních 15 měsíců. Za zdražením stojí výhledově nižší produkce v Brazílii než se původně očekávalo. Dle odhadů by mohla v sezóně začínající 1. říjnem poptávka po kávě převýšit její nabídku poprvé za poslední 3 roky. Dle odhadů společnosti Volcafe by v roce 2014 mohli brazilští farmáři vyprodukovat 51 milionů pytlů, přičemž v roce 2013 to bylo 57,2 milionů pytlů. Ještě v listopadu počítaly odhady s letošní sklizní ve výši 60 milionů pytlů.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE