Americká ekonomika pokračuje v mírném tempu růstu HDP a v některých regionech by mělo dojít ke zrychlení tempa, to včera ukázala „béžová kniha" americké centrální banky (Fed). V posledním měsíci došlo podle reportu v 8 z 12 regionů ke zrychlení v najímání nových zaměstnanců. To jen znovu potvrzuje teorii, že nepovedený NFP report z trhu práce USA z minulého pátku byl jen důsledkem špatného počasí a šlo tedy o sezónní výkyv.
Americké akciové indexy včera pokračovaly druhým dnem v růstu po špatném začátku roku. Nejširší index S&P 500 již smazal letošní ztráty, když uzavřel na nových maximech 1848,38 tedy o 0,02 bodu výš, než byl předchozí vrchol dosažen na konci loňského roku (31. 12. 2013). Rovněž technologický Nasdaq se včera vyšplhal na nová 13letá maxima 4 214,88. Důvodem takovéhoto posílení byly včerejší zprávy o výrobní aktivitě New Yorku (index Empire State), náznaky neškodné inflace v USA (index PPI) a lepší výhled globálního růstu Světové banky (popsán níže).
Australští zaměstnavatelé nečekaně uzavírali v prosinci pracovní pozice. Počet zaměstnaných lidí klesl o 22 600, namísto očekávaného nárůstu o 10 000. V celkovém měřítku ubylo 31 600 míst na plný pracovní úvazek a přibylo 9 000 částečných úvazků. Míra participace klesla na 64,6 procenta, což je nejhorší číslo za posledních 8 let. Míra nezaměstnanosti se nicméně udržela na 5,8 procentech. Kumulovaný výsledek za loňský rok se stal nejhorším od roku 1992, Austrálie totiž přišla o 67 500 míst na plný pracovní úvazek. Australský dolar se díky této zprávě propadl proti americkému dolaru na 3leté minimum, a tak šance na snížení úrokové sazby z 2,25 procent rostou.
Japonské jádrové objednávky strojů vystoupaly v listopadu na 5leté maximum. Jde o náznak, že tamní společnosti by mohly začít zvyšovat investice společně s platy. V meziměsíčním srovnání si objednávky polepšily o 9,3 procenta, přičemž ekonomové odhadovali jen 1,2 procentní nárůst. Objem objednávek činil 882,6 miliardy jenů (8,5 miliardy dolarů).
Světová banka vydala včera ekonomickou projekci, ve které odhaduje, že v letošním roce zrychlí globální ekonomika o 3,2 procenta a v následujícím o 3,4 procenta. V roce 2016 pak dokonce o 3,6 procenta. O akceleraci by se měly postarat ekonomiky s vysokými příjmy, poté co dojde k fiskální a politické stabilizaci. Růst ekonomiky ve vysoko-příjmových zemích by se měl pohybovat v letošním roce kolem 2,2 procent, to rozvíjející země by měly přidat 5,3 procenta. Banka nepředpokládá, že redukování kvantitativního uvolňování a zvyšování úrokových sazeb bude mít silný vliv, spíše jen mírný. Naopak Mezinárodní měnový fond včera vydal varování z potenciálních deflačních tlaků.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:00 Měsíční bulletin Evropské centrální banky
- 11:00 Index spotřebitelských cen v eurozóně (CPI); 2. měření
- 11:00 Proslov německého šéfa Bundesbanky
- 14:30 Index spotřebitelských cen v USA (CPI)
- 14:30 Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA
- 16:00 Výrobní index oblasti Philadelphie (Philly Fed)
- 17:10 Projev šéfa Fedu Bena Bernankeho
- 18:00 Projev šéfa švýcarské centrální banky Jordana
EUR/USD se ze střednědobého hlediska dostalo do klesajícího klínu, což značí šedý stín. V dnešní seanci by se však trh mohl opřít o korekční trendový kanál, klíčovou otázkou ovšem bude znovu reakce na hladinu 1,3630. V její blízkosti leží nejen středová linie kanálu, ale také klouzavý průměr 100.
GBP/USD se obchoduje mimo střednědobý trendový kanál a dostalo se do konsolidační formace klesajícího klínu. V dnešní seanci se tak vzhledem k poloze ceny dá očekávat pokračování ve vyplňování této formace. Býčí divergence nasvědčuje platnosti formace.
Avizovaná vlajková formace na AUD/USD se díky nepovedeným zprávám z trhu práce začala vyplňovat neočekávání rychle. V asijské seanci se již podařilo dosáhnout podpory 0,88 společně s klesající trendovou linií. Sentiment je jasně medvědí a šance na korekci k 0,89 nejsou zatím příliš velké. Výhled do dalších dnů je negativní a očekává se propad pod 0,88.
CAD/JPY se po proražení silného kanálu propadl až k 2měsíčním minimům a v současnosti se snaží o zkorigování ztrát. Na tak silný propad by mohlo navázat další oslabení, otázkou je síla odporů. Momentálně trh testuje 100denní klouzavý průměr s Fibonacciho úrovní 23,6. Návrat až k silné Fibonacciho hladině 50 by mohl znamenat vytvoření formace AB=CD, která by měla potenciál na pokles k úrovni 92,40.