Hlavním ukazatelem pro určení rankingu fondu je tzv. information ratio, které vyjadřuje poměr výkonnosti fondu vůči existujícímu riziku. Fondy dosahující vyšších hodnot tohoto ukazatele, tj. vyšší výkonnosti s ohledem na riziko spojené s investicí do tohoto fondu mají hodnocení 5a nebo 4a, naopak fondy s horším poměrem výnosu k riziku mají hodnocení 2a a 1a. Hodnocení 3a je neutrální. Ranking Analizy Online je udělován každý měsíc, a to ve dvou kategoriích (na základě dat za dva investiční horizonty) – 12 a 36 měsíců. Z pohledu investora jsou nejzajímavější ty fondy, které mají vysoké hodnocení v obou horizontech. V měsíčních reportech zmiňujeme pouze nejlepší fondy, resp. ty, které mají vysoký krátkodobý ranking (4a nebo 5a) a alespoň průměrný dlouhodobý ranking (3a a vyšší).
V prosinci bylo takových fondů 157, přičemž nově se jich do této skupiny dostalo 24. Dva z nich se v této skupině ocitly díky dostatečně dlouhé existenci na trhu, což umožnilo udělit jim hodnocení také z hlediska 36-měsíčního investičního horizontu. Jelikož si tyto fondy konstatně po dobu mnoha měsíců udržovaly velmi dobrý krátkodobý ranking, bylo jejich první hodnocení z dlouhodobé perspektivy hned nejvyšší (5a). V případě prvního z nich, podfondu Fidelity Funds – China Consumer Fund A (Acc) (EUR), se 12-měsíční hodnocení nachází na úrovni 5a již od června minulého roku. Tento podfond se řadí do skupiny fondů čínských akcií a více než 70 % jeho aktiv představují akcie firem z Číny a Hong Kongu. Druhým investičním produktem, který v prosinci poprvé debutoval ve skupině nejlepších fondů a obdržel v tříletém horizontu hodnocení 5a, byl Pioneer P.F. - Global Balanced 50 A (Acc) (EUR).
Za nejlepší je možné považovat ty fondy, které obdržely nejvyšší hodnocení 5a v obou investičních horizontech. Toto kritérium v současnosti splňuje 51 fondů, z nichž pouze jeden je dostupný také v českých korunách. Je jím podfond Conseq Invest - Equity Fund A (Acc) (CZK) ze skupiny fondů akcií rozvíjejících se evropských trhů, který nejlepší ranking z krátkodobé i dlouhodobé perspektivy obdržel již druhý měsíc po sobě. Tento podfond, který spravují portfolio manažeři Jan Vedral a Michal Pavlík, zásadním způsobem zlepšil své výsledky ve druhé polovině roku 2013. Do té doby se nacházel mezi investičními produkty s průměrnými výsledky.
Vedle fondů udržujících si vysoký ranking v obou časových perspektivách stojí za zmínku také produkty, které v poslední době zásadním způsobem zlepšily své hodnocení. Jedním z nich je fond Raiffeisen - Český fond konzervativních investic RVT (Acc) (CZK), jehož 12-měsíční ranking se ještě před půlrokem nacházel na nejnižší úrovni 1a. V průběhu několika posledních měsíců však došlo k významnému zlepšení jeho výsledků a v prosinci obdržel tento fond hodnocení 4a. Z hlediska dlouhodobého investičního horizontu se ovšem jeho ranking stále pohybuje na úrovni 1a. Pokud se však stávající trend udrží, tak se jeho zlepšení zdá být pouze otázkou času.
Zdroj: