V závěru včerejší dopolední seance promluvil dosluhující šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Podpořil pokračování v kvantitativním uvolňování (QE), když řekl, že ekonomika potřebuje stimulaci, i navzdory potencionální destabilizaci finančního systému. Ve svém posledním oficiálním projevu jako šéf Fedu obhajoval uvolněnou monetární politiku, kterou několik let řídil. Finanční riziko, které může QE vyvolat považuje za přijatelné a nevidí jinou možnost. Za svého panování čtyřnásobil rozvahu centrální banky na 4 biliony dolarů. V závěru prohlásil, že FED by měl držet nízké úrokové sazby ještě dlouho po dosažení cílové 6,5 procentní nezaměstnanosti.
Po Bernankem se obchodníci dočkali ještě projevu šéfa švýcarské centrální banky (SNB) Thomase Jordan. Ten potvrdil platnost maximálního posílení franku proti euru na úrovni 1,20. Ekonomika stále potřebuje tuto brzdu před rizikem deflace a recese. Pochválil švýcarskou monetární politiku, která v dobách největší krize dokázala ubránit domácí ekonomiku před nejhorším a není tak důvod ji opouštět.
Americké akcie uzavřely ve čtvrtek se smíšenými výsledky. S&P 500 se propadlo z historických maxim, když akcie společnosti Best Buy oslabily o 28 procent po oznámení snížení tržeb. Společnosti Goldman Sachs se ve čtvrtém kvartále propadly zisky o 21 procenta a ani Citigroup nenaplnila očekávání. Dow Jones tak odepsal 0,39 procenta, S&P 500 jen 0,13 procenta a Nasdaq dokázal posílit o 0,09 procenta. Trhy očekávají , jaký trend nastaví výsledková sezóna, protože dosavadní výsledky jej svými smíšenými čísly zatím neurčily.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:30 Britské maloobchodní tržby
- 14:30 Americké stavební povolení a započaté stavby
- 15:15 Americká průmyslová produkce
- 15:55 Spotřebitelská důvěra University of Michigan
-
16:00 Nové pracovní pozice v USA JOLTS
EUR/USD se stále obchoduje pod klesající trendovou linií a v platnosti tak zůstává klesající klín. To by napovídalo oslabení k 1,3556 a následně níž. Výhledově se počítá s proražením této formace směrem vzhůru a s využitím býčí divergence.
GBP/USD má hned dva důvody ke konsolidaci. Z krátkodobého hlediska se nachází v modře vyznačeném boxu a z toho střednědobého v klesajícím klínu. V případě vyplnění druhé formace by trhu prospělo ještě mírné oslabení. Výhledově však lze počítat s posílením, což potvrzuje i býčí divergence na MACD.
USD/JPY se po otestování proražené trendové linie vydalo směrem k jihu. Cestu mu dláždí mírně klesající trendový kanál, který připomíná vlajkovou formaci. Nicméně výhled pro dnešní seanci je prozatím negativní, trh by mohl sestoupit ke středové linii, případně k Fibonacciho hladině 23,6. Situaci by mohly změnit americká odpolední data, kdy se očekává živý závěr týdne.
USD/CAD se i přes intenzivní posílení v posledních týdnech stále nemá k výraznější korekci. To, že nejde z technického pohledu o zcela zdravý vývoj, potvrzuje tvořící se medvědí divergence na MACD. Proražení nahoru mířícího kanálu by však mohlo do trhu přilákat nové prodávající a vyvolat propad. Do té doby je však výhled pozitivní.