První z nich je středeční zasedání Evropské komise, na které by zástupci členských zemí měly navrhnout nový rámcový cíl pro evropskou energetiku. Těžištěm návrhu by měl být jednotný cíl států Evropské unie v oblasti snížení emisí skleníkových plynů o 40 % do roku 2030. Tento návrh by navázal na současný strategický cíl EU, jehož součástí je snížit objem emisí CO2 o 20 % a navýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů v evropském energetickém mixu na 20 %.
Nový návrh vznikl v reakci na kritiku několika členských států, které označují dříve stanovené cíle za protichůdné a jejich splnění za nereálné. Změny údajně podporuje i nový německý ministr energetiky Sigmar Gabriel. Vzhledem k tomu, že mezi zástupci jednotlivých členských států není jasný konsenzus v otázce směřování evropské energetiky, můžeme ve středu čekat tvrdé jednání a plamenné proslovy evropských zákonodárců.
Druhou, v úvodu zmíněnou událostí, která by mohla mít celosvětový dopad, je Světový energetický summit konaný ve Spojených arabských emirátech ve dnech 20. – 22. 1. 2014. Summit patří mezi přední světové události věnované otázce obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti a nových technologií. Konference se budou účastnit přední světoví politici, představitelé byznysu, ekonomové a odborníci na energetiku. Hlavním tématem bude diskuse týkající se udržitelného řešení budoucí světové energetiky a obnovitelných zdrojů. Klíčovou otázkou celého summit bude, jak dosáhnout do roku 2030 cíle zdvojnásobit energetickou efektivitu a o 100 % zvýšit podíl obnovitelných zdrojů ve světě.
Z popisu obou událostí je zřejmé, jakou sílu mohou mít výsledky těchto zasedání na energetický průmysl. Zejména investory mající v portfoliu akcie nejen evropských energetik budou závěry velmi zajímat. Z našeho pohledu je velmi reálné prosazení zmírněných podmínek, což by energetikám mohlo výrazně ulevit.
Autor příspěvku je analytikem společnosti Cyrrus