Kanadská centrální banka (BOC) zachovala v průběhu včerejší odpolední seance úrokovou sazbu na 1,0 procentu. Guvernér Stephen Poloz se zajímavě postavil k budoucnosti úrokové sazby, podle jeho slov může být zvýšena stejně snadno jako snížena. Osud sazeb tak leží na výsledku makroekonomických dat. Kanadský dolar reagoval na zasedání centrální banky oslabením a proti americkému dolaru dosáhl 4letého minima. Důležitým tématem byla také míra inflace, BOC se obává zejména slábnutí cenové hladiny. Predikce počítá s inflací kolem 1,0 procenta do první poloviny letošního roku, do dvou let by se pak měla zvýšit ke 2,0 procentům. Bankéři pozitivně revidovali výhled růstu ekonomiky, která by měla v letošním roce expandovat o 2,5 procenta namísto původních 2,3 procent.
Čínská výrobní aktivita v lednu poprvé za posledních 6 měsícůzpomalila. Tamní index nákupních manažer (PMI) klesl na 49,6 bodu z prosincových 50,5 bodu. Ekonomové počítali s udržením se nad 50 bodovou hranicí. Na negativní zprávu reagoval hlavně australský dolar, který se propadl o 0,5 procenta proti americkému dolaru. Do kontrakce se dostal i index nových objednávek, který poklesl na 49,8 bodu. Jde tak o další negativní zprávu z čínské ekonomiky tento týden, už v pondělí vykázalo druhé největší hospodářství nejpomalejší růst od roku 1999 (7,7 procenta).
Americké akcie opět uzavřely ve smíšených datech, jelikož americké společnosti stále reportují své mezikvartální výsledky. S&P 500 si připsalo zanedbatelné posílení o 0,06 procenta. Nasdaq ovládl výkonnost, když získal 0,41 procenta a propad zažil jen Dow Jones, který ztratil 0,25 procenta.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
· 9:00 Francouzký PMI index za výrobu a služby
· 9:00 Španělská nezaměstnanost
· 9:30 Německý PMI index za výrobu a služby
· 10:00 Běžný účet eurozóny
· 10:00 PMI index za výrobu a služby v eurozóně
· 12:00 Britské realizované prodeje CBI
· 14:30 Kanadské maloobchodní tržby
· 14:30 Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA
· 15:00 Americký výrobní PMI index
· 16:00 Počet prodaných existujících domů v USA
EUR/USD konsoliduje uvnitř intradenního kanálu a čeká na uvolnění z této formace. To by mohla dokázat dnešní seance, která je bohatá na makroekonomické zprávy. Z technického hlediska má větší potenciál průraz na jih k úrovni 1,35. Odtud by však pravděpodobně následoval rostoucí pohyb a vyplňování klínové formace.
GBP/USDtéměř testuje předchozí maximum na úrovni 1,66. Krátkodobý trend hovoří jasně ve prospěch býků, ovšem poloha ceny uvnitř kanálu by přála korekci. Ideálním scénářem by bylo odepsání 23,6 procent a následné posílení. Do opuštění modrého kanálu zůstane výhled býčí.
AUD/USDzastavil korekční pohyb u první možné rezistence a začíná opět oslabovat. „Aussie“ včera pomohl výsledek australského CPI indexu, ovšem na silnější růst to nestačilo. V dnešní seanci se bude sledovat proražení konsolidační vlajkové formace a úrovně 0,88. To by mohlo vyvolat další propad.
USD/CAD se obchoduje na téměř 5letých maximech a stále má prostor k růstu. Krátkodobým odporem by mohla být psychologická úroveň 1,12 společně s horní hranou naznačeného kanálu. O překoupenosti oscilátorů nemá význam hovořit. Výhled na tomto páru je býčí a zůstane minimálně do opuštění kanálu.