Cena ropy WTI i Brent zaznamenala tento týden růst. Impulzem pro to je očekávaný větší ekonomický rozmach ve vyspělých zemích světa. Mezinárodní měnový fond zvýšil předpoklad celosvětového hospodářského růstu z 3,6 % na 3,7 %. Růst HDP v USA podle MMF dosáhne 2,8 %, v Japonsku 1,7 % a 1,2 % ve Velké Británii. Bank of America předpověděla, že cena ropy WTI by mohla přesáhnout 100 dolarů za barel. Mezinárodní energetická agentura 21. ledna zvýšila svojí predikci světové poptávky po ropě.
Cena zemního plynu roste čtvrtým dnem v řadě a vzrostla již celkem o 5,6 % od začátku týdne. Vládní statistiky ukázaly, že zásoby zemního plynu poklesy v týdnu, který skončil 17. ledna, o 107 miliard kubických stop. Během čtvrteční obchodní seance trh dosáhnul 4,966 dolarů za milión britských termálních jednotek, což je nevyšší hodnota od 10. června 2011. Meteorologové předpokládají, že abnormálně nízké teploty přetrvají do konce února. Celkem 49 procent amerických domácností používá zemní plyn k topení.
Cena zlata vzrostla nejvýše za posledních 9 týdnů díky poměrně citelnému oslabení amerického dolaru. Dolar tak přerušil růstový trend, jehož jsme byli svědky v posledních týdnech. Zlato je zatím za leden v zisku 5%, zatímco v roce 2013 ztratilo 28%. To bylo nejvíce od roku 1981. Loňský propad byl opakem velmi úspěšného amerického akciového trhu, kterému investoři dali před zlatem přednost. Čína, která je největším světovým spotřebitelem průmyslových kovů, jako jsou měď, zinek nebo hliník, přidává na tento seznam i zlato. Rostoucí nákupy šperků, ražených mincí a malých zlatých prutů v roce 2013 pomohly Číně přeskočit Indii ve spotřebě tohoto žlutého kovu. Čínská poptávka dosáhla v loňském roce téměř 1190 tun, což je oproti roku 2012 nárůst o 32 procent a pětinásobek od roku 2003. Indická spotřeba vloni vzrostla o 5 procent na 987,2 tuny.
Cena mědi oslabila na měsíčné minima. Měď je pod prodejním tlakem po zveřejnění předběžného indexu nákupních manažerů v Číně. Ten vykázaly hodnotu 49,6 pro leden, což by znamenalo první kontrakci čínské ekonomiky po šesti měsících. Společnost Bank of America varovala, že čísla mohou být podhodnocená díky pracovním prázdninám v období čínského nového roku. Čínský regulátor bank nařídil svým lokálním pobočkám, aby zvýšily přísnost ohledně vydávání půjček a regulace risku ohledně trustů a správcovských fondů. Podle některých analytiků to ukazuje na obavu čínské vlády ze stavu kreditního trhu. Zásoby mědi na burze v Londýně poklesly dvacátým týdne v řadě na 326 975 tun. Zásoby na burze v Šanghaji vzrostly na 140 913 tun, což je nejvyšší hodnota za poslední měsíc.
Během čtvrteční obchodní seance vzrostla cena pšenice nejvíce za uplynulé 3 měsíce v důsledku obav z poškození úrody v mnohých amerických státech. Současné tuhé mrazy ohrožují úrodu ozimé pšenice od Jižní Dakoty po Arkansas. V některých státech, jako jsou Nebraska nebo Illinois se teploty pohybují kolem minus 22 stupňů Celsia. Až 25 % úrody pšenice na americkém Středozápadě a 10 % úrody v oblasti Velkých plání může být díky těmto mrazům poškozeno.
Cena hovězího dosáhla tento týden nejvyšších úrovní od roku 1964, kdy hovězí futures kontrakt byl poprvé obchodován. Na vině jsou především vysoké mrazy a nízké množství stád v USA. Celkový počet skotu v USA se minulý rok zmenšil šestý rok v řadě na nejnižší úroveň od roku 1952. Rekordní sucha v roce 2011 zničily pastviny v Texasu, kde je nejvíce skotu v USA. Následně vysoké ceny krmiva donutily některé farmáře k prodejům stád. Celosvětová spotřeba hovězího byla podle odhadů minulý rok nejvyšší od roku 2008. Export amerického hovězího vzrostl meziročně o 4,4 procenta v prvních jedenácti měsících minulého roku. Cena hovězího vzrostla o 19 procent od konce června.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.