...
Uplynulý týden patřil výsledkové sezóně a slabším makroekonomickým datům z Číny (mezičtvrtletní pokles HDP za 4Q13 a průmyslová výroba). Díky lehce slabším výsledkům v Číně se do čela dostaly opětovně obavy o vývoj tzv. rozvíjejících se trhů, tedy především ekonomik založených na surovinách, čemuž nepomohl ani rostoucí dolar. Tlak plynoucí z tohoto regionu se rozšířil i na ostatní trhy. Ústup z rekordních úrovní akciových indexů bohužel zasáhl i domácí index, který za týden odepsal 1,1 % na 1015 bodů. Výsledková sezóna v USA prozatím vyznívá spíše smíšeně, i když samotná statistika hovoří relativně kladně, tak snižování výhledů u některých společností není pozitivním signálem.
Z domácích zpráv jsme sledovali především zveřejnění provozních dat u NWR, které bylo doprovázeno informací o nutnosti restrukturalizace kapitálu. Samotná provozní data jsme hodnotili neutrálně. Cena koksovatelného uhlí na 1Q14 91 EUR/t (oček. 86 EUR) a teplárenského na rok 2014 za 54 EUR/t (oček. 60 EUR), objemy v rámci projekcí. Mnohem závažnější informací byl dodatek o nutnosti restrukturalizace kapitálu, která dle našeho názoru může ovlivnit nejen akciové, ale i dluhopisové investory. Titul na tyto informace reagoval výrazným poklesem na 19,3 Kč (-21,9 % t/t).
V pátek zveřejnil svoje čísla Unipetrol. Společnost dosáhla za 4Q13 provozního zisku EBITDA ve výši 246 mil. Kč vs. oček. 238 mil. Kč. Nicméně čistá ztráta díky finanční úrovni byla výrazně vyšší (-690 mil. Kč) než byl odhad trhu (-550 mil. Kč). Celkové vyznění stále naznačuje poněkud ztíženou situaci na trhu a rovněž ne příliš optimistický výhled. Titul zakončil týden na 159 Kč (-2,9 % t/t)
V pátek pak v domácím tisku budoucí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že by se měl temelínský tendr na dostavbu dvou nových jaderných bloků odložit o 3-5 let. Nová vláda nebude podle Mládka garantovat výkupní ceny z nových bloků a nebylo by seriózní pokračovat v tendru. O odkladu se poslední dobou několikrát spekulovalo a trh ho již z našeho pohledu zacenil. ČEZ zakončil páteční seanci na 523 Kč (+0,1 % t/t).
Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo NWR (-21,9 %, 19,3 Kč). Na titulu se negativně projevila zpráva o nutnosti restrukturalizace kapitálové struktury. Ta se pravděpodobně dotkne nejen akcionářů, ale i držitelů dluhopisů. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Phillip Morris ČR (+1,4 %, 10850 Kč). Titul se obchoduje v rozpětí 10500-11000 Kč již po několik měsíců a pohyb v uplynulém týdnu nebyl tedy výjimkou v běžném obchodování. Během týdne se neobjevila žádná kurzotvorná informace.
Příští týden se investoři zaměří především na poslední zasedání FEDu (středa) pod vedením odcházejícího šéfa pana Bernankeho. Sledovat se bude hlavně přístup k současné výši měnové expanze (QE), kde se očekává další snížení o 10 mld. USD/měsíčně jako tomu bylo na posledním zasedání. Další snížení, i když očekávané by dle našeho názoru mělo spíše nepříznivý vliv na trhy resp. na riziková aktiva. Opětovným cílem by pak mohly být především tzv. rozvíjející se trhy. Naopak pokud by si FED dal přestávku ve snižování QE, pak bychom očekávali pozitivní reakci trhu. Kromě FEDu se bude nadále sledovat výsledková sezóna.
Ve středu bude pokračovat domácí výsledková sezóna, kde VIG představí předběžné výsledky za rok 2013. Očekáváme pokles v hrubém předepsaném pojistném o 5 % r/r, což by mělo mít 29% r/r nepříznivý vliv na čistý zisk a znamenat 8% pokles očekávané dividendy. Důvodem by měla být situace především v Rumunsku, Polsku a ČR (oslabení koruny po intervenci ČNB). Očekáváme, že investoři budou sledovat situaci v Rumunsku a Itálii a její vývoj do roku 2014. VIG již oznamovala dopředu nepříznivý vliv v obou zemích, a tudíž při splnění očekávání, i když relativně nepříznivých, tak nepředpokládáme negativní tržní reakci.
Z makroekonomiky budeme sledovat v Číně čtvrteční PMI HSBC průmyslu (oček. 49,6 po 50,5 bodech). V USA se zaměříme na úterní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. 1,7 po +3,4 % m/m), spotřebitelskou důvěru (oček. 77,5 po 78,1 bodu) a čtvrteční HDP za 4Q (oček. +3,2 po +4,1 % q/q). V Německu budou v pondělí zveřejněny indexy IFO, kde se čeká mírné zlepšení na všech úrovních.