Týdení souhrn dění na akciových trzích

31.01.2014 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Poslední lednový týden byl o zasedání FEDu a pokračující výsledkové sezóně. Výsledková sezóna je v našich očích stále smíšená a to díky sice...

...lepší aktuální ziskovosti na akcii, ale poněkud zhoršenému výhledu. FED potvrdil snižování míry expanzivní měnové politiky a na nákupy dluhopisů (vládní a hypotéční) dá v dalším měsíci opětovně o 10 mld. USD méně (65 mld. USD/měsíčně). Trhy tuto informaci přijaly spíše nepříznivě, což se projevilo především ve výprodejích na tzv. rozvíjejících se trzích. Hlavní index pražské burzy PX zakončil týden na 991 bodech (-2,4 % t/t).

Z domácích zpráv jsme sledovali (ve středu) předběžné výsledky pojišťovny VIG. Ta zveřejnila předepsané pojistné (nekonsolidované) za rok 2013 ve výši 9,4 mld. EUR, mírně nad odhady. Zklamáním pak byl zisk před zdaněním ve výši 350 mil. EUR (-40,4 % r/r) vs. oček. 418 mil. EUR. Čísla byla negativně ovlivněna náklady na restrukturalizaci v Rumunsku a Itálii. Naopak pozitivní informací bylo navýšení dividendy na 1,3 z 1,2 EUR/akcii (+8,3 % r/r). Investoři nadále nepříznivě vnímají situaci v Rumunsku a Itálii, která pravděpodobně povede k dalším mimořádným nákladům. Titul zakončil týden na 966 Kč (-5,8 % t/t).

V případě Telefoniky CR finanční skupina PPF oznámila, že dokončila akvizici 65,9% podílu. Aktuálně běží PPF 30-ti denní lhůta na podání povinné nabídky odkupu minoritním akcionářům. PPF rovněž provedla změny v dozorčí radě. Nadále je pro minoritní akcionáře stěžejní, jaká bude nabídnuta výkupní cena. Náš odhad je 305,6 Kč/akcii, i když upozorňujeme, že vzhledem k platbě v odložených splátkách za majoritní podíl může PPF nabídnout o něco nižší částku. Jen připomínáme, že 50 Kč/akcii je právě podíl odložených plateb, který může za určitých podmínek snížit cenu pod 300 Kč hranici. Nabídku musí schválit ČNB. Titul zakončil týden na 296 Kč (+0,3 % t/t).

ČEZ oznámil emisi konvertibilních dluhopisů do akcií MOL, čímž vyřeší situaci se svou opcí na tyto akcie. Společnost by si měla zabezpečit relativně výhodné financování. Konečný výsledek bude záviset na úspěšnosti emise. Titul zakončil páteční seanci na 515 Kč (-1,5 % t/t).

Z domácí politické scény. Prezident Zeman na Pražském hradě ve středu jmenoval novou vládu vedenou Bohuslavem Sobotkou, která nahradila dosavadní kabinet Jiřího Rusnoka. Nová vláda musí podle Ústavy předstoupit před Poslaneckou sněmovnu do 30 dní s žádosti o vyslovení důvěry. Podle předběžných vyjádření by hlasování o důvěře mělo proběhnout 18. února. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL má ve Sněmovně pohodlnou většinu (111 z 200 hlasů) a vláda by důvěru měla snadno získat.

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo opětovně NWR (-10,4 %, 17,3 Kč). Důvodem je nervozita investorů ohledně budoucnosti titulu, kterému hrozí restrukturalizace kapitálu, což se pravděpodobně nevyhne ani držitelům dluhopisů. Na současnou situaci reagovaly také ratingové agentury Moody´s a S&P, které obě srazily rating do téměř bankrotového pásma a výhled snížily na negativní. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Fortuny (+4,2 %, 132,9 Kč). Titul se dostal poblíž svých historických maxim beze zpráv. Na trhu je vidět kupce, kteří hledají dividendové tituly se stabilním hospodařením a rostoucími zisky.

Příští týden se investoři zaměří na ECB (čtvrtek), výsledkovou sezónu a na poměrně velké množství makroekonomických ukazatelů s největším tahákem v podobě měsíční americké zaměstnanosti. Celkově se domníváme, že trhy budou sledovat především makroekonomické ukazatele, které když budou opakovat dosavadní vývoj, tak mohou přinést další prodejní tlak.

Z ekonomických dat budeme sledovat v Číně již tento víkend finální PMI průmyslu (oček. 50,5 po 51 bodech). V USA pak pondělní ISM průmyslu (oček. 56 z 56,5 bodu), úterní podnikové objednávky (oček. -1,2 po +1,8 % m/m), středeční ISM služeb (oček. 53,7 z 53 bodech) a konečně páteční měsíční zaměstnanost (oček. 190tis. po 87tis. nových prac. míst), relativní nezaměstnanost by měla zůstat na 6,7 %. V Německu budeme sledovat pondělní PMI průmyslu, kde se neočekává změna, čtvrteční podnikové objednávky (oček. +0,3 po +2,1 % m/m) a páteční průmyslovou produkci (oček. +0,4 po +1,9 % m/m).

V Evropě ještě nesmíme opomenout již zmiňované zasedání ECB, kde se investoři zaměří na případné další měnové uvolňování kvůli tlaku ze strany nižší než cílované inflace. Ve čtvrtek bude rovněž zasedat ČNB, ale zde očekáváme pouze zopakování současných cílů.

Autor článku

Milan Vaníček  

Články ze sekce: INVESTICE