USA - Data z trhu práce podruhé v řadě zklamala

07.02.2014 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

...

...

Změna počtu zaměstnaných (non-farm payrolls) – leden 2014

skutečnost:

113 000

 

očekávání:

180 000

 

předchozí:

75 000

 (revize ze 74 000)

 

Data z trhu práce za leden přinesla podobné zklamání jako předtím data za prosinec, klíčový ukazatel z americké ekonomiky podruhé zaostal za očekáváním a data nepodporují očekávání o zrychlujícím se ekonomickém růstu.

 

Tvorba nových pracovních míst (113 tis.) v lednu opět zaostala za očekáváním (180 tis.) a také za průměrem loňského roku (190 tis.). Pozitivní impulz nepřinesly ani revize předchozích výsledků – prosinec (na 75 tis. ze 74 tis.), listopad (na 274 tis. ze 241 tis.) – především proto, že nebyl výrazně změněn slabý výsledek za prosinec. Celkově je průměrná tvorba pracovních míst za poslední 3 měsíce (154 tis.) nejslabší od léta 2012, kdy Fed právě kvůli slabosti trhu práce spustil poslední kolo monetární stimulace (QE3).

 

Z hlediska oborů byl v lednu pozitivním překvapením výrazný vznik nových míst ve stavebnictví (48 tis.), který byl sice částečně kompenzován poklesem v prosinci (-22 tis.), ale stále jde o nejvyšší nárůst zaměstnanosti v sektoru od roku 2007. Solidní výsledek vykázal také průmysl (21 tis.). Naopak hlavní zaměstnavatel v americké ekonomice – sektor služeb – vykázal nečekaně slabý nárůst zaměstnanosti, když lednový výsledek (66 tis.) je nejnižší hodnotou od léta 2012. Většina podoborů vykázala minimální změny, dokonce ve zdravotnictví 2 měsíce v řadě nová místa nevznikala. Negativním překvapením je i propouštění v maloobchodu (-12 tis.). Negativní vyznění podpořilo i další propouštění ve veřejném sektoru (-29 tis.).

 

Míra nezaměstnanosti nečekaně klesla o 1 desetinu na 6,6 % a je nejnižší od října 2008.

 

Celkové vyznění výsledků je lehce negativní a doplňuje smíšená data zveřejněná v poslední době – např. ISM index průmyslu, zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby apod. Na jednu stranu data za prosinec-leden nepředstavují žádnou velkou odchylku z vývoje poslední 2-3 roky, zklamání se týká očekávání, že americká ekonomika prochází výrazným zrychlením růstu. Přitom argument o zrychlujícím se růstu Fed použil pro snížení svých stimulačních nákupů dluhopisů (QE) v prosinci a lednu. O dalším snižování QE v březnu rozhodne, jak bude Fed poslední slabší data z trhu práce hodnotit.

 

Reakce trhu byla paradoxní. Evropské akcie (EuroStoxx 50) v prvním kroku propadly o 0,7 %, ale následně se velmi rychle překlopily do růstu 1,2 %. Americké akcie (S&P 500) otevřely růstem o 0,5 %. Výnosy dluhopisů klesly, v případě 10letého dluhopisu zpočátku výnos propadl o 8 b.b. na 2,64 %, ale postupně polovinu propadu korigoval. Dolar k euru lehce oslabil o 0,3 % na 1,360 USD/EUR.

Autor článku

PETR SKLENÁŘ  

Články ze sekce: INVESTICE