Komodity si připisují silné zisky už třetí týden v řadě. Dobrému výkonu se přitom těší všechny sektory, zejména pak ten zemědělský v čele s kávou a cukrem, ale taky vzácné kovy. Pozitivní výnosy zaznamenávají i komodity závislé na růstu ekonomiky, jako například energetika a průmyslové kovy. Současně je však sráží pokles důvěry v čínský průmysl, která se propadla až na sedmiměsíční minimum.
Ziskům komodit napomáhá v růstu hlavně nepříznivé počasí napříč oběma americkými kontinenty. Velmi chladná zima ve Spojených státech podporuje růst ceny zemního plynu, topného oleje a v konečném důsledku taky ropy WTI. A narůstají i obavy, že studené počasí na americkém středozápadě poničí úrodu pšenice. Pozornost se obrací také na Brazílii, kde už druhý týden v řadě díky nejteplejšímu lednu v historii pokračuje extrémní rally u kávy arabica. V zemi totiž napršelo nejméně srážek za posledních 20 let, což se projevilo nejen na nižších odhadech sklizně u kávy, ale i u cukru a sójových bobů.
Cena kávy se dostala na 16měsíční maximum, přičemž od začátku roku už posílila o 50 procent. Burza ICE Exchange, kde se obchodují kontrakty futures na kávu typu arabika, proto zareagovala zvýšením marže u držení futures na arabiku o 65 procent. Chce tak přimět spekulativní obchodníky, aby své pozice vyklidili, nebo si alespoň vybrali své zisky. Současná kombinace technické a fundamentální podpory spekulativním obchodníkům značně ulehčuje a cena arabiky neustále roste. Ovšem i kdybychom se dočkali nějakého významějšího propadu produkce, trh se s tím s ohledem na velmi dobré sklizně z uplynulých let nejspíše vyrovná.
A neměli bychom zapomínat ani na to, že se káva až do listopadu nacházela na sestupné spirále, která trvala více než dva roky. Cena arabiky během této doby ztratila přes dvě třetiny své hodnoty – což bylo způsobeno hlavně vyšší produkcí. Prvním technickým cílem je nyní 180,4 centu za libru. To představuje 38,2procentní retracement ze šňůry výprodejů od roku 2011 do loňského listopadu.
Káva typu arabika – cena kontraktu futures na následující měsíc:
Zdroj: Saxo Bank
Zlato a stříbro strávily předešlý týden konsolidací svých nedávných silných zisků. Momentum a techničtí obchodníci se vrátili na tzv. nákupní stranu (buy-side) a teď vyčkávají na impulz, který by cenu vzácných kovů vyhnal nahoru. A protože se dosud podobný impulz nepodařilo najít, dostavila se u obou kovů likvidace dlouhých pozic. Jejich 200denní klouzavý průměr se pohybuje kolem 1 302, respektive plus minus 21,02 dolaru. Navíc zprávy přicházející během týdne byly spíše smíšené – od dopadu prohlášení amerického Federálního výboru pro volný trh (FOMC), že bude v ukončování svého programu nákupu aktiv i nadále pokračovat, až po slabší ekonomická data. K tomu všemu začala kvůli vyšším cenám polevovat poptávka spotřebitelů, tedy klíčový faktor růstu ze začátku roku. A poslední data naznačují nižší poptávku z Číny a Japonska. Prémie placená za odběr na burze v Šanghaji dokonce klesla až na dva dolary za unci – oproti 15 dolarům ze začátku ledna.
Množství burzovně obchodovaných produktů (ETP) se u zlata nezvedlo ani přes mnohem lepší sentiment z poslední doby. Což dalšímu a hlavně udržitelnému růstu zlata rozhodně nenahrává. Než k tomu dojde, bude mít zlato co dělat, aby našlo dostatek podpory. Rok 2014 tak bude nejspíše rokem konsolidace určené pevným rozmezím. A oproti dramatickým výprodejům z loňska půjde určitě o výraznou změnu. Měli bychom se proto zaměřit na následující technické hladiny: U podpory je to 1302 dolarů za unci, tedy na 200denním klouzavém průměru, který zůstává první linií obrany. Co se týče odporu, zde jde o 1 337,8 dolarů za unci, tedy 61,8procentní retracement z výprodeje trvajícího od srpna do prosince.
Spotová cena zlata
Zdroj: Saxo Bank
Ropa typu WTI překonala poprvé v tomto roce hranici 100 dolarů za barel. Americká ropa má za sebou už šest týdnů zisků a během této doby se rozdíl mezi její cenou a cenou ropy Brent snížil až na sedm dolarů za barel. Velmi chladné počasí ve Spojených státech vede k neustále vyššímu výkonu rafinerií – roste totiž poptávka po topném oleji. Navíc díky zdokonalené infrastruktuře pokračuje odebírání přebytků z oklahomského Cushingu, což dává WTI výhodu nad Brentem.
Severomořská varianta ropy a současný světový cenový benchmark – tedy Brent – se zasekl mezi dvěma faktory. Tím prvním a negativním je zpomalování čínské ekonomiky a tím druhým už téměř chronické výpadky dodávek v Libyi, Nigérii a Jižním Súdánu. Stupňující se napětí a násilí ve Venezuele je nyní spíše pod rozlišovací schopností trhů. Pokud ale začnou ohrožovat exporty tamní ropy, mohlo by to cenu Brentu podpořit.
Zatím se ani nerozjela údržbová sezona rafinerií, která má v tuto roční dobu obyčejně za následek pokles poptávky po americké ropě. Stále totiž trvá zájem o destilovaná paliva. Jenže se přibližujeme k březnu, a situace, respektive další růst cen by se tak měl uklidnit. Pokud tedy nedojde ke zhoršení geopolitického napětí.
Hedgeové fondy začátek roku spíše zaspaly. Od té doby však byly důležitými aktéry nynější rally. Za pouhých šest týdnů množství spekulativních čistých dlouhých pozic napříč 24 nejdůležitějšími komoditami vyletělo až o 28 procent. Za stejné období se zájem o sektor obilovin změnil z 11 000 čistých krátkých kontraktů na 202 000 čistých dlouhých kontraktů. U měkkých komodit to bylo z 86 000 na 113 000 a u energetiky ze 798 000 na 840 000 čistých dlouhých kontraktů. Sektor kovů se dočkal redukce ze 106 000 na 98 000 kontraktů. To však bylo způsobeno čistým prodejem 51 400 kontraktů mědi. Vzácné kovy naproti tomu silně rostly.
Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank