Japonské výdaje domácností posílily v lednu o 1,1 procenta v meziročním srovnání. Průměrné výdaje se vyšplhaly na 325 804 jenů, přičemž průměrný příjem domácnosti je 438 646 jenů. Dnešní výsledek je příjemným překvapením, protože se počítalo jen s 0,5 procentním růstem. Japonský index spotřebitelských cen (CPI) expandoval v prvním letošním měsíci o 1,3 procenta a již osmý měsíc v řadě, tak sbírá zisky. Leden udržel tempo růstu z prosince, přičemž ekonomové očekávali mírné zpomalení na 1,2 procenta. Jádrový CPI očištěný o ceny potravin a energií zrychlil jen o 0,7 procenta.
Dobré zprávy z Japonska doplnilještě 4,4 procentní meziroční růst maloobchodních tržeb. Ty dokázaly překonat pozitivní odhady o 0,6 procenta a potvrdily již půlroční růstový trend. Výborně si vedla i průmyslová produkce, která zrychlila z 0,9 procenta na 4,0 procenta. Rychleji přitom vzrostla naposledy v červnu 2011.Na tato data reagoval jen posílením.
Americké akcie si ve čtvrteční seanci výrazně polepšily. Hnacím motorem posílení se stal projev šéfky Fedu Janet Yellen, která oznámila, že Fed by chtěl pokračovat v redukci kvantitativního uvolňování, nicméně vzhledem k mrazivému počasí, které zasáhlo USA, se v současnosti nedá nic uspěchat a nezbývá, než pozorně sledovat přicházející data, aby se zjistilo, nakolik může špatné počasí za zhoršená data.Index S&P 500 po růstu o 0,49 procent dosáhl nového historického maxima, když uzavřel na 1854,29 bodu. Dow Jones získal 0,46 procenta a nejvíce opět řádil technologický Nasdaq, který poskočil o 0,63 procenta.
Postupná redukce programu měnové uvolňování je investory brána pozitivně, protože jim říká, že ekonomická obnova v USA je již natolik pevná a stabilní, že nepotřebuje podporu ze strany Fedu. Z tohoto důvodu bude každé prohlášení, že Fed pokračuje s redukcí QE podle všeho bráno akciovými trhy pozitivně a bude podporovat poptávku po rizikovějších aktivech, mezi něž se dolar neřadí.
Poptávka po rizikových aktivech, kterou podpořila Janet Yellen svým vystoupením před senátní bankovní komisí je ale limitována událostmi na Ukrajině a obavami z pomalejšího ekonomického růstu Číny, jejíž měna v poslední době výrazněji oslabila. Proto budou důležité sobotní hodnoty indexu PMI z výroby. Klíčové bude, zdali se hodnota indexu udrží nad úrovní 50. Na pozitivní americkou seanci tak nedokázaly navázat asijské akcie. Japonskému indexu Nikkei nepomohlo posílení jenu (JPY). Ten těžil z pozitivních domácích dat, čínské a ukrajinské situace.
Podnikatelská důvěrana Novém Zélandě dosahuje v současnosti 20letých maxim. Index ANZ dosáhl 70,8 bodu a oproti lednu zesílil o 6,7 bodu. Takto silný výsledek zažili na Novém Zélandě naposledy v roce 1994, což nutí některé analytiky vzpomínat na tehdejší 6,0 procentní růst HDP. I když se v tomto roce neočekává takto silný výsledek, tak novozélandské ekonomice by se špatně dařit nemělo.
Německé maloobchodní tržby vyrazily všem dech. V lednu si připsaly 2,5 procentní nárůst a dvojnásobně tak překonaly odhady ekonomů. Navíc jde o nejsilnější expanzi od loňského února. Prosincový výsledek byl pozitivně revidován z kontrakce 2,5 procenta na ztrátu 1,7 procenta.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 11:00 Index spotřebitelských cen v eurozóně
- 11:00 Nezaměstnanost v eurozóně
- 11:00 Projev člena FOMC Fischera
- 14:30 Kanadské HDP
- 14:30 Druhé měření amerického HDP q/q
- 15:45 Chicago PMI
- 15:55 Revidovaný výsledek spotřebitelské důvěry (University of Michigan)
- 16:00 Počet rozjednaných prodejů domů
- 16:15 Projev členů FOMC Kocherlakota a Stein
- 16:30 Projev guvernéra BOE Carneyeho
- SOBOTA: 2:00 - Index PMI výroba Čína – důležité pro sentiment nákupu rizikových aktiv
EUR/USD se chystá na další test klouzavého průměru 100. Eurodolar by mohl v dopolední seanci čerpat z vynikajícího výsledku německých maloobchodních tržeb, které by mohly trhu dopomoci k odporu 1,3735. Právě u této hladiny se bude rozhodovat o platnosti nastíněného klesajícího kanálu.
USD/JPY stále konsoliduje v pásmu 101,60 až 102,60. Výsledky makroekonomický dat zatím nedokázaly nasměrovat trh do nového krátkodobého trendu. Výhled tak do opuštění této obdélníkové formace zůstává neutrální.
NZD/USD se díky rostoucí podnikatelské náladě podívalo zpátky k rozhodující úrovni 0,84. Ta minulosti již několikrát zastavila býčí snahy a její proražení by mohlo ukončit konsolidaci z denního grafu. Je pravděpodobné, že trh bude chtít před proražením nabrat síly a zkoriguje k podpoře 0,8344, od které začne nový tlak. NZD/USD je tak 0,5 procenta v plusu.
EUR/NZD čeká na svou šanci k zahájení výraznějšího pohybu. Trh je dočasně sevřen v trojúhelníkové formaci a v současnosti testuje její spodní hranu. Průraz této linie by trhu otevíral dveře až k 1,6060.