Dubnový kontrakt zemního plynu na burze ICE ve Velké Británii v pondělí podražil o 9,5 procenta z obav o zastavení dodávek skrz Ukrajinu. Během úterní seance ale vymazal většinu svého růstu. Podobný vývoj zaznamenal i trh s ropou Brent a WTI. Rusko dodává do Evropy 30 procent celkové poptávky a celá polovina z toho proudí právě přes Ukrajinu
Díky mírnější letošní zimě na evropském kontinentu vzrostly zásoby plynu. Množství plynu v zásobnících k začátku března činilo 49 procent jejich kapacity. V porovnání s loňským stavem se tak zásoby zvýšily o 12 procentních bodů, kdy dosahovaly 37 procent. V případě, že by se přerušily dodávky plynu přes ukrajinský tranzit, by tak zásoby plynu pokryly 45 dní evropské spotřeby.
Česká republika disponuje jedněmi z největších zásobníků zemního plynu ve velikosti 3,6 miliardy metrů krychlových, což odpovídá 43 procentům roční spotřeby. V roce 2009 Rusko přerušilo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy kvůli obchodním sporům a nezaplaceným dodávkám. Kratší výpadky byly i v letech 2008, 2006 a 1994. Ropa z Ruska k nám proudí ropovodem Družba, ale ruská strana v rámci diverzifikace exportu významně omezila dodávky do České republiky v minulých letech.
Podle našeho názoru současné dění na Ukrajině nemá a nebude mít žádný významný dopad na objem dodávek ani na cenu zemního plynu na českém trhu. Mírná zima výrazně snížila poptávku po plynu, což vedlo jak k poklesu ceny. Zprovoznění plynovodu Nord Stream v roce 2011 snížil spotřebu ruského plynu dodávaného přes Ukrajinu na polovinu. Zemní plyn může být předmětem politicko-obchodních tlaků mezi Ukrajinou a Ruskem a může dojít k výkyvům jeho ceny. Nicméně na příštích 6 měsíců předpokládáme další mírný pokles ceny plynu.
Graf č. 1: Cena plynu na londýnské burze ICE v pencích za britskou termální jednotku (Zdroj: Bloomberg)
Graf č. 2: Podíl dodávek plynu do EU27 podle země původu v letech 2011 a 2012 (Zdroj: Eurostat)
Graf č.3: Celkový podíl ruských energií v zemích EU a podíl spotřeby plynu importovaného z Ruska (Zdroj: CRS Grafics, fas.org)
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.