• Býčí trh u akcií ještě neřekl své poslední slovo
• Ukázalo se, že ekonomika není klíčovým ukazatelem vývoje akcií
• Vyspělé ekonomiky vyrovnávají zpomalení na rozvíjejících se trzích
Dosud nevídaný býčí trh není zdaleka u konce
Světové akcie vyrostly oproti svým minimům ze začátku března 2009 o více než 174 procent. A navíc se zdá, že tento dosud nevídaný býčí trh není zdaleka u konce se svým dechem. Ocenění je stále o 0,35 směrodatné odchylky pod historickým průměrem (měřeno od roku 1996), a je proto těžké tvrdit, že se akcie ocitly v přehřátém teritoriu. Podobná ocenění ve skutečnosti představují slušný výchozí bod pro akciové výnosy – v porovnání s jinými třídami aktiv. Býčí trh tak ještě neřekl své poslední slovo.
Ekonomika už nehraje žádnou roli
Historie už investorům ukázala, že ocenění je klíčovou složkou pro měření budoucích výnosů jakékoliv třídy finančních aktiv. Pokud je ocenění na akciovém trhu nízko, jsou pak následné budoucí výnosy vyšší než historické průměry a naopak. Zkoumání vývoje ekonomiky už pro investory zdaleka tolik neznamená. A proč si to troufám tvrdit?
Ceny akcií jsou sice pro ekonomiku hlavním ukazatelem, ovšem analýza vývoje ekonomiky nepomáhá investorům v hodnocení, kam vlastně akcie směřují. Šlo by totiž o zaměňování příčiny a důsledku, což je velmi ošemetné. Nicméně současný stav ekonomiky nám hezky ukazuje, co se s akciovými výnosy vlastně děje. Právě z tohoto důvodu k němu mnoho analytiků rádo přihlíží.
A jaký příběh nám tedy ekonomika vypráví právě teď? Akciové trhy dále rostou, což signalizuje očekávanou expanzi ekonomiky. Data tato očekávání i nadále potvrzují, a to navzdory nedávným mírným revizím několika makroekonomických ukazatelů. Index národní aktivity chicagského Fedu, který sleduje 85 širších ekonomických indikátorů, stále dokládá, že americká ekonomika roste rychleji, než ukazuje celkový růstový trend. Také v Evropě ukazatel s názvem Eurocoin Growth Indicator nabírá na síle, a potvrzuje tak lepší výsledky evropských ekonomik. Zpomalují pouze ekonomiky rozvíjejících se trhů. I mezi nimi však najdeme některé, kterým se daří dobře (Afrika). Nezapomínejte na to, že zhruba 62 procent světového HDP pořád pochází ze zemí s vyššími příjmy. Rostoucí ekonomická aktivita ve vyspělých státech proto více než vyrovnává zpomalení, které se dotklo některých rozvíjejících se zemí.
Mezi akciemi a dluhopisy opět zavládl normální stav
Dalším způsobem, jak posoudit akcie a jejich budoucí výnosy, je možnost podívat se na desetileté klouzavé celkové výnosy z akcií a dluhopisů. Už v minulosti jsme se mohli přesvědčit o tom, že se roční riziková prémie u akcií pohybuje v rozmezí 3,2 až 4,2 procenta (viz šedá oblast na níže uvedeném grafu). A graf nám také znázorňuje, že akcie v posledních 10 letech přinášely o 20 procent vyšší návratnost než dluhopisy. I ty mají sice dobré výsledky, ovšem stále je to méně než 37- až 51procentní rozmezí, které by odpovídalo rizikové prémii u akcií. Když to všechno vezmeme v úvahu, akcie vychází proti dluhopisům jako ta lepší volba.
Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank