Rostoucí ceny základních potravin od kávy přes maso až po zeleninu mají negativní dopad v potravinářském průmyslu. Tento fakt ovšem pociťují hlavně spotřebitelé USA, jejichž ekonomika se stále potýká s pomalejším hospodářským oživením.
Meteorologové odhadují, že kvůli suchu v některých částech USA, vzrostou maloobchodní ceny potravin v letošním roce až o 3,5 procenta. Jednalo by se tak o největší meziroční nárůst v posledních třech letech.
V globálním měřítku byla inflace potravin zatím nevýrazná, nicméně podle některých ekonomů je nyní dobré sledovat zásoby komodit, jako jsou pšenice a rýže, které by mohly způsobit další růst cen.
Ve Spojených státech je velká část růstu nákladů v potravinářství tvořena stoupající cenou masa a mléka. V případě masa je růst způsoben rozšiřující se nákazou selat a v případě mléka rychle se rozšiřující poptávkou v asijských zemích. Podle vládních údajů jsou však vyšší ceny také u ovoce, zeleniny, cukru a nápojů. Cena kávy na futures trzích vzrostla více než o 57 procent od začátku roku. Vepřové vzrostlo o 31 procent a kakao je dražší již o 10 procent.
Graf č.1: Cenový růst futures kontraktů od začátku roku u vybraných komodit v procentech neočištěný o efekt rolování (Zdroj: Colosseum, a.s.)
Za růstem kávy, cukru a pomerančů stojí sucho v Brazílii, která je největším světovým pěstitelem těchto komodit. Naproti tomu sucho v jihovýchodní Asii způsobilo růst cen potravinářských olejů.
I přes tento stav inflace zatím nedosahuje úrovní například z roku 2008. Tehdy ceny potravin vzrostly o 5,5 procenta, což bylo nejvíce za předcházejících 18 let. V roce 2011 pak nárůst cen dosáhl 3,7 procenta. Inflace se prozatím významně nemění pravděpodobně v důsledku očekávání rostoucího množstvím osetých ploch kukuřicí a sójou. Americké ministerstvo zemědělství (USDA) ve zprávě z minulého měsíce očekávalo pro letošní rok růst cen potravin v rozmezí 2,5 až 3,5 procenta.
Graf č.2: Vývoj očekávané a skutečné míry inflace potravin v USA (Zdroj: LD, USDA, WSJ)
Za posledních 10 let ceny potravin stouply průměrně o 2,8 procenta a předčily tak odhad USDA, který byl v průměru 2,4 procenta. Pro letošní rok ekonomové předpovídají růst spotřebitelských cen v úrovni 1,9 procenta.
Zvyšování cen je výzvou pro potravinářský průmysl, obchody a restaurace. Ty se musí rozhodovat, jak velkou část růstu cen přenesou na konečné zákazníky nebo promítnou do snížení svých marží. Během předchozích inflačních období přešli výrobci potravin k levnějším složkám nebo ke zmenšení velikosti balení, aby udrželi své marže. Maloobchodníci a restauratéři přistupují většinou ke zvýšení cen až jako k poslední možnosti.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.