Situace na Ukrajině už není pro trhy tak zásadní – alespoň po víkendovém referendu na Krymu a středečním relativně jestřábím prohlášení Federálního výboru pro volný trh (FOMC). Zlato se proto ocitlo v defenzivě. Pomalu tak končí pozitivní trend, který žlutý kov ovládal už od začátku ledna. Nyní by naopak mohlo nastat období konsolidace. Také energetický sektor nám na našem krátkodobém monitoru momenta bliká červeně – vzpomínky na velmi chladnou zimu totiž rychle slábnou.
Zlato se v pondělí po krymském referendu nesměle zastavilo na 1 400 dolarech za unci. Nyní však zažívá největší sérii ztrát od loňského listopadu. Sázky na bezpečné útočiště postupně pozbývají na síle, neboť eskalace napětí se nakonec nekonala. Pozornost se naopak soustředila jinam – šéfka amerického Fedu Janet Yellenová na posledním zasedání výboru FOMC působila razantnějším jestřábím dojmem, než trh očekával.
V době vzniku tohoto článku se zlato vrátilo na 1 322 dolarů za unci, což představuje trendovou linii podpory z minima z 31. prosince. A jelikož v současnosti přetrvává tlak na redukci expozic, je zde zvýšené riziko, že zlato opět otestuje svůj 200denní klouzavý průměr. Ten je nyní na 1 298 dolarech za unci. Hedgeové fondy v posledních třech týdnech navyšovaly své čisté dlouhé pozice, což bylo primárně způsobeno pokrýváním krátkých pozic (tzv. short covering), zatímco k nákupu nových od týdne začínajícího 24. únorem nedocházelo. Silná fyzická poptávka z Číny, která odstartovala lednovou rally, byla po prolomení hranice 1 300 dolarů za unci spíše utlumena. A domácí zlato s 99,99 procentní čistotou (XAU9999) se na burze v Šanghaji oproti XAU obchoduje níže.
Nicméně současné vyostřené vztahy mezi Ruskem a Západem a nejistota s nimi spojená by mohla zlatu poskytnout dostatek podpory, aby se vyhnulo pádu zpátky pod 1 300 dolarů za unci. A zlatému kovu by mohly pomoci i známky obnovené slabosti na akciových trzích. Naopak menší protivítr možná budou představovat rostoucí výnosy dluhopisů a silnější dolar.
Měď pokračuje v konsolidaci – po dramatickém výprodeji, který nedávno srazil cenu vysoce kvalitní mědi a mědi z Londýnské burzy kovů (LME) až na jejich nejnižší hodnoty od roku 2010. Vysoce kvalitní měď (HGK4) se teď zasekla v relativně těsném rozmezí 2,9 a 3,0 dolaru za libru. Navíc trh se obává, jaký vývoj nastane kolem rychle rostoucích zásob monitorovaných Šanghajskou burzou s futures. Od prosince se totiž podle údajů agentury Bloomberg vyšplhaly až o 70 procent. A to i přesto, že čínská průmyslová výroba vstoupila do nového roku nejslabším výkonem od 2009.
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank
Právě vývoj čínského průmyslu je v centru zájmu, protože Čína má na svědomí téměř 50 procent celosvětové poptávky po mědi. Riziko dalšího zpomalování ekonomiky by jí příliš neprospělo – zrovna v době, kdy světová produkce začíná růst. Z 24 komodit obchodovaných ve Spojených státech je měď jedinou, u které nyní hedgeové fondy drží čisté krátké pozice. To by však tomuto kovu nakonec mohlo dodat i podporu – tedy pokud by se cena dokázala přehoupnout přes hranici odporu na 3 dolarech za libru.
Hlavní komoditní stratég Saxo Bank Ole Sloth Hansen
Ole Sloth Hansen je specialista na všechny obchodované futures – má za sebou 20 let zkušeností s jejich nákupy i prodejem. Hansen nastoupil do Saxo Bank v roce 2008 a dnes je hlavním komoditním stratégem, přičemž se zaměřuje na rozsáhlou řadu produktů od pevně úročených instrumentů až po komodity. Předtím pracoval 15 let v Londýně, naposledy pro hedgeový fond obchodující se širokou škálou futures a na forexu. Tehdy byl zodpovědný za výkonný obchodní tým. Ole Hansen je schopný okomentovat dění u většiny komodit, zejména pak těch energetických a taky vzácných kovů.