Evropským akciovým trhům se v úterý dařilo, z investorů spadly trochu obavy z ukrajinské krize a trhy využily otevřenosti Evropské centrální banky k pokračování v uvolněné monetární politice. Trhy totiž den před tím naladil Jens Weidmann, který řekl, že kvantitativní uvolňování je jednou z možností, jak podpořit ekonomiku a zároveň nevyloučil možnost dalšího snížení úrokových sazeb. Americký prezident Barack Obama vyzval včera EU, aby se pokusila rapidně snížit energetickou závislost na Ruské federaci. Nejvíce se dařilo španělskému Ibexu 35, který získal 1,50 procenta, následován německým Daxem s 1,18 procenty.
Pozitivní sentiment na akciových trzích už ale nevydržel v USA a Asii poté, co americký prezident Barack Obama řekl, že Rusko mohou postihnout ze strany Západu tvrdší sankce. Nicméně americké akciové trhy při svých současných hodnotách čekají na výrazný impuls, který by je nakopnul dále v podobě silnější fundamentální zprávy. Index Dow ztratil 0,6 procenta, s&P 500 0,7 procenta a technologický Nasdaq 1,43 procenta. Slova Obamy byla slyšena i v Asii a v červených číslech otevírá i Evropa.
Novozélandská obchodní bilance skončila v únoru v překvapivě velkém přebytku. Vývoz si totiž polepšil o neuvěřitelných 17 procent (663 milionů dolarů) na celkových 4,6 miliard novozélandských dolarů. Export do Číny meziročně expandoval dokonce o 49,0 procent. Import meziročně posílil o 8,0 procent na 3,7 miliard. Obchodní bilance tak dosáhla přebytku 818 milionů, což znamená nejlepší únorový výsledek v historii.
Zlato a stříbro pokračují v poklesu. Zlatu se již podařilo prolomit důležitou hranici 1 300 USD za unci. Ropa posiluje a WTI překonala 100 USD za barel. Australský dolar je přes 0,92 vůči USD a očekává se další posílení. Euro pomalu oslabuje po úterních slovech pana Weidmanna, který naznačil možnost měnového uvolnění. Nicméně pro trhy bude rozhodující pondělí, kdy bude zveřejněn index inflace (CPI) z eurozóny, kdy právě nízká inflace by mohla být důvodem k uvolnění měnové politiky v eurozóně.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:00 Půjčky soukromému sektoru v eurozóně
- 10:30 Britské maloobchodní tržby
- 13:30 Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA
- 13:30 Finální výsledek amerického HDP q/q
- 13:30 Projev člena FOMC Pianalta
- 15:00 Počet rozjednaných prodejů domů v USA
EUR/USD v dnešní seanci zcela jistě prorazí naznačený trojúhelník, který trh vytvořil po silném výprodeji z minulého týdne. Velké rozpětí trojúhelníku by mohlo předznamenat rychlý pohyb při průrazu. Obchodníci by však měli pozorně sledovat reakce na vyznačené technické úrovně, které mohou vývoj zkomplikovat.
USD/JPY zůstává v konsolidační náladě. Během asijské seance došlo k býčímu odrazu od podpory 101,83 a trh pokračuje vzhůru. Krátkodobým cílem tak znovu může být vrchol boxu. Do proražení této formace je technický výhled neutrální.
EUR/NZD má potenciál stát se jedním z nejlepších obchodů jara. Trh opustil formaci klesajícího trojúhelníku a zamířil dle očekávání na jih. Zde již zdolal podporu 1,6050 a má namířeno k 1,59. Vzhledem k přeprodanosti oscilátoru, lze očekávat korekční pohyb, který by mohl nastartovat nový výprodej. Zdoláním 1,59 se otevírá prostor až 1,5570.
AUD/NZD dle očekávání posiluje a v době, kdy trh dorazil ke klíčové rezistenci na Fibonacciho úrovni 50, tak došlo ke zveřejnění povedené novozélandské obchodní bilance. Trh zatím zůstává uvnitř úzkého kanálu, nicméně průraz Fibonacciho hladiny 38,2 by ho poslat za hlubší korekcí. Hlavní supportní úrovní je 1,0630.