Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, USD/JPY, USD/CHF a ZLATA

28.03.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké trhy mají za sebou nepříliš povedenou seanci. Trh poslal do medvědího teritoria nepovedený report o počtu rozjednaných prodejů domů (-0,8 procenta). Nepomohl ani pozitivně revidovaný výsledek HDP za poslední kvartál v loňském roce, ani lepší data z trhu práce. Zdá se, že americké akciové trhy při svých aktuálních hodnotách čekají na nové silnější růstové impulzy. Navíc obavy ohledně Ukrajiny stále přetrvávají. Nejvíce ztratil technologický Nasdaq (-0,54 procent), následován S&P 500 s oslabením o 0,19 procenta a téměř neznatelně kontraktoval Dow Jones, když odepsal 0,03 procenta.

Dnešní asijská seancebyla obohacena o sérii dat z japonské ekonomiky. Národní jádrový index spotřebitelských cen (Core CPI) posílil podeváté v řadě a meziročně v únoru získal 1,3 procenta. Tokijský index spotřebitelských cen, který slouží jako výhledový ukazatel, expandoval v tomto měsíci o 1,0 procento, což je lepší výsledek, než trh očekával.

Nečekaně však v zemi vycházejícího slunce klesly v únoru výdaje domácností. Ty v meziročním srovnání kontraktovaly o 2,5 procenta a zaznamenaly první ztrátu od srpna loňského roku. Naopak překvapením se stal výsledek maloobchodních tržeb, které na meziroční bázi získaly v minulém měsíci 3,6 procenta. Většinový konsensus počítal s výsledkem kolem 3,0 procent. Sérii zakončila míra nezaměstnanosti, jež nečekaně poklesla o 0,1 procenta na 3,6 procenta. Zemi nyní čeká zatěžkávající zkouška v podobě růstu spotřební daně, která se zvýší z 5 na 8 procent od 1. dubna.

Japonský jen příliš nezareagovala na data z domácí ekonomiky, naopak Nikkei posílil o 0,5 procenta poté, co čínský premiér Li Keqiang uvedl, že vláda přichystá opatření na pomoc ekonomice. Na tyto informace již reagují i evropské akciové indexy, které posilují přes 0,5 procenta.

Mezinárodní měnový fond (MMF) včera ohlásil připravenost poskytnout Ukrajině půjčku v rozpětí 14 až 18 miliard dolarů. Podle šéfa mise Nikolaye Gueorguieva jde o podobný typ úvěru, jaký poskytl MMF Islandu či Řecku. Celkově by z mezinárodních zdrojů mělo v průběhu dvou let přitéct 27 miliard dolarů. Ukrajinský premiér popsal už tak kritickou situaci domácí ekonomiky, přičemž očekává další zhoršení v letošním roce, přinejlepším by tamní HDP mělo ztratit 3,0 procenta a bez pomoci MMF by kontrakce dosáhla až 10,0 procent. Ceny plynu zdraží minimálně o 50 procent.

Německé importní ceny klesly v únoru meziročně o 2,7 procenta a došlo tak k výrazně rychlejšímu propadu, než v předchozích dvou měsících, kdy byla naměřena ztráta 2,3 procenta. Meziměsíčně pak index kontraktoval o 0,1 procenta, namísto očekávaného posílení o 0,3 procenta.

Cena zlata dále klesá poté, co USA oznámily v příštím roce zvýšit sazby. Australský dolar se obchoduje u 4 a půl měsíčních maxim, NZD zdolává svá historická maxima. Tento týden si polepšuje i CAD a ropa, která zdolala psychologickou úroveň 100 USD za barel. Euro bude dnes podle všeho testovat nejen kulaté číslo ale i 100 denní průměr na úrovni 1,37 za USD. Pro vývoj EUR/USD budou klíčová data z Německa (index CPI), jež by podle všeho měla být zveřejněna ve 14:00. Následně v pondělí nás čeká index CPI z celé eurozóny a příští týden i zasedání ECB.

Podle průzkumu agentury Reuters jenom 2 analytici ze 72 dotázaných očekávají příští týden od ECB snížení úrokových sazeb. Nicméně ve hře je po slovech Jense Weidmanna z německé Bundesbanky i forma měnového uvolňování. Vše se bude pravděpodobně odvíjet od pondělních dat inflace.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:

  • 10:30 Britské saldo běžného účtu
  • 10:30 Finální měření britského HDP q/q
  • 13:30 Jádrový PCE index v USA
  • 13:30 Spotřebitelské výdaje v USA
  • 14:00 Německo – index spotřebitelských cen (CPI) - inflace
  • 14:55 Revidovaná spotřebitelská důvěra University of Michigan


EUR/USD dle očekávání prorazilo trojúhelník a zbytek seance pak pokračovalo ve směru proražení. V dalším vývoji sehraje klíčovou roli klesající trendová linie, jež byla jednou ze stran zmiňované formace. Do jejího proražení zůstane krátkodobý sentiment medvědí a počítá se s dosažením podpory 1,37.

USD/JPY stále zůstává v neutrální zóně mezi 102,60 a 101,87, přičemž krátkodobě vytváří klesající kanál. Trh momentálně osciluje kolem interní linie, poblíž které působí jako silná rezistence 100hodinový klouzavý průměr. Udrží-li dynamický odpor trh, tak by se průraz mediánu mohl stát spouštěčem intradenního výprodeje.

USD/CHF dnes ukáže, zda klasická formace rostoucího trojúhelníku podpoří býky. Výhledově by se z odporu 0,8870 měla stát podpora, která trhu pomůže minimálně k 0,89. Varovat lze před extrémní překoupeností a není vyloučeno, že před proražením formace dojde ještě k testu trendové linie.

Zlato konsoliduje uvnitř klesajícího klínu a dostává se do divergence s oscilátorem MACD. Situace tak výhledově předznamenává býčí tlak. K vyplnění formace by však mělo dojít až na supportu 1 274,00, do té doby by klesající trendová linie měla sloužit jako silná rezistence.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE