Kanadská centrální banka (BOC) včera vydala svůj čtvrtletní podnikatelský výhled, který je založen na průzkumu mezi společnostmi. Ze zprávy vyplynulo, že Kanaďané jsou do dalšího čtvrtletí pozitivně naladěni. Očekávané zlepšení americké ekonomiky, společně s depreciací kanadského dolaru by mělo přinést vytvoření nových příležitostí a odrazit se na hospodářském růstu. Podnikatelé reportovali zlepšení tržeb za posledních 12 měsíců a i nadále věří v růstový trend. Současné situace by měly využít hlavně exportně orientované společnosti. Míra inflace by měla v příštích dvou letech zůstat v pásmu mezi 1,0 až 3,0 procenty.
Japonská centrální banka (BOJ) zachovala na svém dvoudenním zasedání monetární politiku beze změny. Jednomyslným hlasováním se bankovní rada shodla na cílech BOJ a zopakovala, že hospodářství by i nadále mělo posilovat. Trhy budou vycházet z toho, že BOJ meziročně navýší měnovou bázi o 60 až 70 bilionů jenů (582-679 mld. USD). Míra inflace měřená pomocí indexu spotřebitelských cen by se v krátkodobém horizontu měla pohybovat kolem 1,25 procent.
Australská podnikatelská důvěra klesla v březnu pod dlouhodobou trendovou úroveň. Index NAB oslabil z únorových 7 bodů na 4 body, což je nejméně od července loňského roku. Podnikatelé se obávají hlavně posilujícího australského dolaru a nejistým výhledem na globální ekonomiku. Zlepšení se dočkal sub-index zaměstnanosti, který posílil z -7 na -1 bod. Využití výrobních kapacit kleslo z 80,5 na 80,2 bodu.
Americké akcie zažily ve včerejší seanci již třetí výprodej v řadě. Index S&P 500 vymazal všechny zisky z letošního roku, když odepsal 1,08 procenta. Technologický Nasdaq ztratil 1,16 procenta a poslední 3 seance pro něj byly nejhorší od listopadu 2011. Dow Jones udržel celkový trend a kontraktoval o 1,02 procenta. Výprodej vedly internetové akcie, investoři vybírali spíše defenzivní tituly. Výprodej akcií se v noci přesunul i do Asie, kde japonský Nikkei odepsal 1,36 procenta (14 606,88).
Seniorní bankéři ECB včera zkrotili očekávání, ohledně evropského programu kvantitativního uvolňování.V pondělí zdůraznili, že banku dělí ještě dlouhá cesta od programu nákupu aktiv, na což euro přirozeně reagovalo posílením. Předtím, než se banka pustí do takovéhoto programu, musí silně přehodnotit výhled vývoje inflace. Dnes budou mluvit 2 členové ECB Weidmann a Nowotny v 16:45 a 17:00.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:30 Výrobní a průmyslová produkce ve Velké Británii
- 14:30 Kanadská nová stavební povolení
- 16:00 Odhad britského HDP NIESR za březen – dostaneme tak první odhad HDP za Q1 2014
- 16:00 Volná místa v USA JOLTS
- 16:45 Projev Jense Wiedmanna – ECB
- 17:00 Projev Ewalda Nowotnzho - ECB
- 19:30 Projev člena FOMC – Kocherlakota
- 20:45 Projev člena FOMC – Plosser
EUR/USD zahájilo týden korekčním pohybem směrem vzhůru. Na 4hodinovém grafu se formuje klesající klín, který zatím čeká na potvrzení. Je-li tato úvaha správná, tak by v dnešní seanci mohlo dojít k otestování klesající trendové linie s rezistencí 1,3765. Trh by pak zpátky na jih měla poslat skrytá medvědí divergence na stochastickém oscilátoru.
USD/CHF zažilo ve včerejší seanci silný výprodej, trh se však nedostal z rostoucího trendového kanálu. V dnešní seanci sehraje klíčovou roli podpora 0,8860 se supportní trendovou linií, sílu této kombinaci dodává i skrytá býčí divergence. Do proražení této zóny je výhled pozitivní.
EUR/JPY se přibližuje ke klíčové býčí úrovni. V blízké době by mělo dojít k otestování supportu 141,00 společně s rostoucí trendovou linií. Průraz by signalizoval další oslabování, přičemž prvním cílem by byla úroveň 140,00. Tyto spekulace jsou zatím vzhledem ke skryté býčí divergenci předčasné.
AUD/NZD svádí chrabrý boj s dlouhodobou klesající trendovou linií. Trh nezvládl při nedávném testu tuto hranici překonat a v krátkodobém kanálu koriguje k podpoře 1,0728, ta by se vzhledem k divergenci na oscilátoru mohla stát odrazovým můstkem k proražením medvědího teritoria.