Finanční trhy prožívají několik týdnů dost podobně. Nadále jsme blízko historických maxim akcií vyspělých trhů, i když některé emise zažívají zásadní propady (nyní to byly vybrané technologické firmy), měny třetího světa jsou nadále velmi volatilní, komodity se odrážejí od hranic (minim i maxim). Trhy přestaly věnovat zásadní pozornost situaci na Ukrajině a Rusku a odezněla rétorika FEDu, i to přispělo k pětidenní růstové šňůře amerických akcií. V pondělí k růstu akcií přispěly výsledky jmen jako General Electric nebo Morgan Stanley. V úterý ráno pokračovaly prodeje čínských akcií, nyní tlačeny obavami o likviditu čínského finančního systému a ziskovost tamních firem. To samé je příčinou pokračujícího oslabovaní čínského remnbidi, nyní na úrovni 6,237 proti dolaru, tedy zpět na úrovni z října 2012. Dolar mírně posílil, dostal se zpět k úrovni 1,38 proti eur. Ruský rubl opět mírně slábne, i když se zatím přibližuje pouze úrovni z poloviny února.
Pokračuje také americká výsledková sezóna, a i ta je zřejmě katalyzátorem růstů. Z 87 companies V S&P 500 kteří dosud reportovali, 62% překonalo očekávání na úrovni zisku (za poslední 4 kvartály bylo průměrné překonání u 66% firem). Na úrovni tržeb pak bylo překonáno 52% odhadů (za poslední 4 kvartály bylo překonáno 54% odhadů). V tomto týdnu čekáme čísla od firem Apple Inc, Biogen Idec, Facebook Inc., McDonald’s Corp., AT&T Inc., Procter&Gamble a Caterpillar Inc. V Evropě pak reportuje Philips, Ericsson, OMV, Sandvik, Volvo.
Pro další vývoj trhů bude kritické sledovat vývoj na ukrajině a rusku, středeční PMI data z Eurozóny, prodeje nových domů v USA. Ve čtvrtek pak data o důvěře IFO z Německa a INSEE ve Francii a objednávky zboží dlouh. spotřeby.
Radim Dohnal
Saxo Bank A/S