Zatímco pokračující rozbroje na Ukrajině vyhnaly v minulém týdnu nahoru cenu některých komodit, konkrétně ropy, zlata a pšenice, obavy o vývoj počasí zase poskytují podporu zemědělskému sektoru.
Širší komoditní index DJ-UBS má za sebou už pět týdnů zisků v řadě a v současnosti dosahuje nejvyšších hodnot za posledních 13 měsíců. Za pozitivním vývojem přitom stály zejména dobré výsledky zemědělského sektoru – kde dominovaly káva, cukr a kukuřice. A i nadále se daří průmyslovým kovům, díky čemuž se cena mědi mohla vyšplhat na 10týdenní maxima. A posiluje také nikl, od prosince už o třetinu své hodnoty. Tento kov přitom zaznamenal růst v 11 z posledních 12 týdnů.
Menší ztráty jsme v uplynulém týdnu mohli vidět u energetického sektoru, respektive ropy WTI a zemního plynu. Jejich neúspěch však zase vyrovnávaly zisky ropy Brent a benzinu. Zásoby americké ropy se dotkly nových rekordů, a naopak Brent těžil podporu z pokračujícího geopolitického napětí a zpoždění dodávek ropy z Libye. Vzácné kovy se po týdnu jako na houpačce vyvíjely smíšeně, ale obecně vzato se jim povedlo se stabilizovat. Dokázaly se totiž vzpamatovat z hlavní vlny technických výprodejů, ke které došlo ve čtvrtek a která obzvláště tvrdě zasáhla stříbro.
Kontrakty futures na oba typy kávy se opět dostaly až na vrchol. Extrémní sucho v Brazílii z ledna a února totiž neustále snižuje odhady letošní sklizně kávy arabica. A navíc se v příštích dvou letech čeká celosvětový nedostatek této komodity. U kávy typu robusta, která se pěstuje hlavně ve Vietnamu, se pak objevují předpovědi, že plodiny bude málo vzhledem ke zvýšené pravděpodobnosti klimatického jevu El Ni?o na konci tohoto roku. Dařilo se také cukru – El Ni?o by mohl negativně ovlivnit jeho produkci jak v jižní Asii, kde by během monzunů mohlo napršet velmi málo vody, a také v Jižní Americe, kde se zase čekají problémy s nadbytkem dešťů.
Také klíčové trhy s obilovinami si vedly smíšeně – zisky hlásila kukuřice a pšenice, ty však kompenzovaly ztráty u sójových bobů. Cena kukuřice pak poskočila nahoru kvůli dalšímu odložení jarní výsadby – důvodem bylo vlhké a chladné počasí na americkém středozápadě. K 20. dubnu bylo vysazeno jen 6 procent kukuřice, zatímco pětiletý průměr k tomuto datu se pohybuje okolo 14 procent. Pokud by nastalo další zpoždění, mohlo by dojít až k rozsáhlejší výsadbě sójových bobů. Tato plodina se totiž začíná sázet až později. Jenže poptávka po sóji ze strany Číny je nyní nižší, a její dodávky tak musely být z Jižní Ameriky přesměrovány do Spojených států. To pomáhá snižovat tlak na růst cen, který původně vyvolaly nejtěsnější stavy zásob za poslední dekády. Pšenici se podařilo vzpamatovat z výprodejů, ke kterým došlo na začátku Velikonoc. Napětí na Ukrajině totiž neustále roste, což vyvolává otázky ohledně budoucí úrody z tohoto klíčového regionu. A ani americká zimní sklizeň stále nemá dostatek vláhy k tomu, aby byl zajištěn řádný výnos z Velkých planin.
Cena vysoce kvalitní mědi se vyšplhala až na sedmitýdenní maximum – konkrétně 310 centů za libru. Pomohly jí hlavně spekulace o dalším čínském uvolňování a také o rostoucí poptávce jak ze Spojených států, tak právě z Číny, tedy dvou největších světových spotřebitelů této komodity. Zásoby monitorované světovými burzami v Londýně, New Yorku a Šanghaji se přitom propadly až na nejnižší čísla od roku 2009. Měď je v současné době jedinou komoditou z celkem 24, u které hedgeové fondy drží čisté krátké pozice. A podpůrné fundamentální zprávy napomohly k tomu, aby začalo pokrývání krátkých pozic (tzv. short covering). Další růst cen kontraktů futures na květen pramenící z pokračujícího pokrývání krátkých pozic však může být limitován hranicí 314,5 centů za libru. Podpora je přitom nyní pevně ukotvená na 308 centech za libru.
Zlato se i nadále snaží najít alespoň trochu pozitivní nálady. Ačkoliv strmý 32dolarový pád z 24. dubna byl jasným znamením, že i přes stahování dlouhých pozic by mohlo geopolitické napětí spojené s Ukrajinou v současné době odradit mnohé investory od příliš agresivního shortování. Stříbro se propadlo pod trendovou linii podpory 19,30 dolaru za unci, a umazalo tak všechny zisky z tohoto roku. Nakonec však silný zájem investorů nakupovat vedl k prudkému oživení a poměr ceny stříbra ke zlatu se snížil – na rozdíl od hodnoty 67, kdy se stříbro ocitlo na relativně nejlevnější úrovni od srpna 2013.
Lepší data přicházející ze Spojených států, slabší dolar a nižší výnosy dluhopisů nezabránily odlivu od burzovně obchodovaných produktů. Hedgeové fondy mezitím redukovaly své čisté dlouhé pozice už třetí týden v řadě. Na trhu to nyní vypadá na ustálené rozmezí, přičemž největší podporu by mohlo zlato nabrat v případě eskalace napětí na Ukrajině. Naopak možný vliv na pokles cen může mít stav americké ekonomiky a také obavy, že by další oslabování čínského jüanu mohlo vyústit v přebytečné zásoby – to pokud dojde k ukončování finančních obchodů, u kterých bylo zlato použito jako kolaterál.
Světová rada pro zlato (World Gold Council – WGC) ještě před Velikonocemi předpověděla, že poptávka z Číny zůstane v roce 2014 nejspíše stejná – ve srovnání s nárůstem z loňského roku. Ovšem pro investory s býčím postojem, kteří spoléhají na to, že čínská poptávka vykompenzuje nižší poptávku ze strany světových institucionálních investorů, přinesla zpráva rady znepokojující zjištění. Odhaduje totiž, že více než 1 000 tun zlata by mohlo být spojeno s finančními obchody v rámci rostoucího šedého bankovního sektoru v Číně. Tamní vláda nedávno kývla na oslabení jüanu a podle některých jde o snahu mít kontrolu alespoň nad částí nekalých úvěrových praktik. Jako kolaterál k zajištění zahraničních dolarových půjček, které se pak konvertují do čínské měny a jsou investovány na místní úrovni, se totiž využívají přírodní zdroje jako zlato a měď. Když jüan klesá, náklady na tyto dolarové půjčky naopak rostou. A tudíž se stále více spekuluje o ukončování podobných dohod a prodeji aktiv na podporu úvěrů.
Geopolitická riziková prémie mezi 5 a 10 dolary i nadále podporuje ropné futures. Hedgeové fondy, které teď opět drží téměř rekordní množství čistých dlouhých pozic na kontrakty futures pro ropu WTI, proto v současné době nemají téměř žádný zájem o jejich redukci. Prudký růst zásob americké ropy až na rekordní maxima znamenal, že si cena ropy WTI nevedla tak dobře jako Brent. Severomořská varianta ropy totiž získává podporu z napětí na Ukrajině a také selhání Libye, která původně měla opět otevřít přístavy a začít vyvážet své černé zlato. Cenový rozdíl mezi Brentem a WTI se tak navýšil zpět k 8,5 dolarům na barel, zatímco ještě před dvěma týdny to bylo 3,25 dolaru za barel. Obavy o další vývoj na Ukrajině ovšem zaručují podporu oběma variantám. V krátkodobém horizontu podle nás zůstane cena Brentu v ustáleném rozmezí 108 a 112 dolarů za barel a americká WTI pak mezi 100 a 104 dolary za barel.
Zásoby americké ropy narostly až na rekordních 397,6 milionu barelů, což je nejvyšší hodnota od roku 1982, kdy americká vládní agentura EIA (Energy Information Administration) začala se sběrem dat. Zdokonalená infrastruktura ropovodů z oblastí těžby břidlic přes americké vnitrozemí až na pobřeží Mexického zálivu vedla k nárůstu zásob na rekordních 209,6 milionu barelů. Přestože je tento region největším světovým střediskem pro zpracování ropy, neustále vyšší přítoky suroviny s sebou nesou riziko zahlcení skladovacích zařízení. To by pak mohlo eventuálně vést k nižším tokům ropy z Cushingu (což je nejvýznamnější dopravní uzel pro ropné futures obchodované v New Yorku) nebo redukci importů. Ty se nyní pohybují kolem 7,8 milionu barelů za den, tedy blízko svého 52týdenního klouzavého průměru. Obojí je přitom pro cenu ropy, vyvíjející se podle aktuální situace na Ukrajině, negativním znamením. A proto v tomto čtvrtletí nelze vyloučit ani její další oslabení.
Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank