Německé státní dluhopisy (bundy)
Už celý rok mluvím o tom, že sazby diskontních marží klesnou na nová minima – a to navzdory konsensu, který svou pozornost zaměřuje spíše na ukončování kvantitativního uvolňování. Níže můžete vidět dva grafy, které hovoří jasně – překvapení se nekoná, ani žádný pohyb směrem nahoru. A pokud bude současný trend pokračovat, do srpna se dočkáme jednoprocentních sazeb!
Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank
Všimněte si, kam až se znázorněný kanál dostane v srpnu – pod 1 procento, ovšem kritická hladina je 1,4000 procenta.
Ještě důležitější je přitom dlouhodobý výhled: tady pro rok 2014 u německých dluhopisů opět narážíme na 1,0 procenta… a také současnou hladinu podpory 1,4000… (Odtud pouhých 10 bazických bodů.)
Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank
Nezapomínejte ani na to, že se naše projekce pro německé bundy opírají o náš JABA model (ekonofyzický). A ten už v posledním čtvrtletí loňského roku naznačil, že by se Německo ve čtvrtém kvartálu 2015 mohlo dostat blízko nulovému růstu.
A nakonec ještě musím zmínit svůj nejdéle používaný graf pro pevně úročená aktiva – i ten brzy potvrdí mé domněnky… tedy že 30leté dluhopisy klesnou na 2,50 procenta.
Zdroj: StockChart.com a Saxo Bank
Je třeba si uvědomit, že tento trend neustále pokračuje – přestože si 100 procent makrostratégů myslí, že americké sazby se za šest měsíců zvednou. I navzdory extrémně nízké volatilitě a lhostejnosti, navzdory takzvané velké rotaci. Samozřejmě, že vše reflektuje deflaci, nedostatečný růst ekonomiky a extrémně chabé opatření politiků. Něco podobného nedávno nepřímo přiznala i šéfka Fedu Janet Yellenová:
Yellenová se bojí, že současný model Fedu podává zkreslenou předpověď cen
Politici samozřejmě pořád jen mluví, ovšem trhy s nimi očividně nesouhlasí. A hlavně ten s dluhopisy.
Jen si vezměte, kdyby byly spory mezi Ruskem a Ukrajinou “opravdu” skutečným geopolitickým rizikem, kdyby nízká inflace nebyla jen dočasným stavem, kdyby se ekonomika ani letos nedokázala přehoupnout do černých čísel, kdyby centrální banky neměly jinou alternativu než držet sazby u nuly, kdyby šéf Evropské centrální banky Draghi jen blafoval (což dělá celkem často)…., kdyby Čína devalvovala…?
Ne, nic z toho se nikdy nestane. Západní mocnosti a jejich diplomaté vynakládají velké úsilí, aby se s Ruskem dohodli, centrální banky rozumí skutečné ekonomice a máme tady politiky, kteří jsou reálné ekonomice plně oddáni, a také máme extrémně silný bankovní sektor – král je mrtev, ať žije král…
Chamtivost je dobrá– Leeman BrothaZ
Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank