Shrnutí týdne: Zlato hledá svoje dno, akcie svůj vrchol

30.05.2014 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Akciové trhy zůstávají v těsné blízkosti svých historických maxim zatímco požadovaná výnosnost německých dluhopisů klesla na roční minima. …

Akciové trhy zůstávají v těsné blízkosti svých historických maxim zatímco požadovaná výnosnost německých dluhopisů klesla na roční minima. Tento stav způsobuje očekávání investorů ohledně snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou. Z celkového počtu 48 ekonomů, které oslovila agentura Reuters, 31 předpokládá kombinaci snížení úrokových sazeb ECB pod nulu a nové dlouhodobé úvěry komerčním bankám, aby mohly poskytovat půjčky malým a středním podnikům. Americké společnosti učinily v minulém čtvrtletí téměř rekordní odkup vlastních akcií v objemu 160 miliard. Patří tak mezi největší subjekty, které nakupují americké akcie. Firmy si podle analytiků nakupují vlastní akcie před statistikami, aby si zlepšily hospodářské výsledky – především zisk na akcii (EPS). Zvedá se jím ale celkové i čisté zadlužení. Celkový i čistý objem korporátního dluhu se dostal na historická maxima.

Cena paladia posílila na nejvyšší hodnotu od srpna 2011. Důlní společnosti v Jižní Africe se nedohodly s odboráři z řad horníků a ti i nadále pokračují ve stávce. Paladium od konce ledna, kdy začala stávka horníků, přidalo na své ceně 13 %. Producenti tohoto drahého kovu vyčíslili ztrátu v objemu 1,9 miliardy USD. Poptávka po paladiu k poměru k výši jeho zásob bude v letošním roce pravděpodobně na jedné z nejvyšších úrovní v historii.

Cena mědi podlehla výprodeji před očekáváním negativních statistik z americké ekonomiky. Druhá revize HDP vykázala ve čtvrtek první kvartální kontrakci ekonomiky od roku 2001. Masivní propad zažilo tento týden zlato. To opustilo formaci trojúhelníku, kterou formovalo od začátku dubna, což vyvolalo sérii technických výprodejů. Za těmito pohyby stojí nečekaně vysoký růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, což zvýšilo naděje vkládané do U.S. ekonomiky. K oslabení zlata však přispělo i určité zklidnění situace na Ukrajině, které nastalo po zvolení nového ukrajinského prezidenta Porošenka.

Zásoby zemního plynu v USA vzrostly v minulém týdnu o 114 miliard kubických stop. Jedná se o největší nárůst za posledního dva a půl měsíce. Celkový stav dosáhl 1380 miliard kubických stop. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali nárůst v úrovni 110 miliard kubických stop. Cena futures kontraktu na zemní plyn po zprávě reagovala rychlým propadem.

Světová produkce pšenice bude nejspíš letos menší oproti odhadu z minulého měsíce. Důvodem je suché počasí, které zapříčinilo erozi půdy v některých oblastech USA. Celosvětový vývoz této zrniny bude podle údajô Ministerstva zemědělství USA v hospodářském roce 2014-2015 ve výši 694 milionů tun, což je o 3 miliony tun méně, než se předpovídalo v dubnu. Světové zásoby se očekávají na konci roku 2014-15 na úrovni 187 milionů tun.

Kukuřice v květnu míří neodvratitelně k největšímu měsíčnímu propadu od června díky osevu v USA, který se úspěšně chýlí ke konci. Američtí farmáři k 25. květnu oseli 88 % všech ploch určených pro kukuřici, přičemž o týden dříve to bylo jen 73 %. Osev v nejdůležitějším státě z hlediska pěstování kukuřice, v Illinois, je hotov dokonce z 95 %. V příštích dvou týdnech je pak očekáváno příznivé počasí, což by mělo pomoci novému osevu dobře se uchytit.

Arabika propadla během týdne na sedmitýdenní minima. V marketingovém roce začínajícím 1. říjnem by měla stoupnout jak produkce Arabiky v Kolumbii, která je druhým největším pěstitelem této odrůdy na světě, tak i odrůdy Robusta ve Vietnamu. To by mělo pomoci doplnit globální zásoby kávy. Ty dostaly tvrdou ránu když v letošním prvním čtvrtletí sucha poškodila brazilskou úrodu. Brazílie je globálně nejdůležitější pěstitel kávy. Právě kvůli těmto suchům se stále ještě drží cena Arabiky o 59 % výše než na začátku roku.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE