Komoditní investoři v květnu prodávali. Bude červen opět vhodnou dobou pro nákup?

06.06.2014 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Komoditní index DJ-UBS má za sebou první vlnu výprodeje od listopadu. Nejlépe se dařilo hovězímu dobytku na výkrm, niklu a americké ropě WTI. Největší ztráty naopak utrpěla káva arabica, kukuřice a pšenice. Komoditní index DJ-UBS má za sebou první měsíc výprodeje od loňského listopadu. Zemědělský sektor totiž musel umazat něco ze svých vysokých zisků zpočátku...

  • Komoditní index DJ-UBS má za sebou první vlnu výprodeje od listopadu.
  • Nejlépe se dařilo hovězímu dobytku na výkrm, niklu a americké ropě WTI.
  • Největší ztráty naopak utrpěla káva arabica, kukuřice a pšenice.

Komoditní index DJ-UBS má za sebou první měsíc výprodeje od loňského listopadu. Zemědělský sektor totiž musel umazat něco ze svých vysokých zisků zpočátku tohoto roku. Průmyslové kovy již druhý měsíc rostou, zatímco vzácným kovům kvůli rostoucím cenám akcií a posilujícímu dolaru moc do zpěvu není.  Energetický sektor se téměř nepohnul z místa, protože to, co získal na růstu cen americké ropy WTI,  zase ztratil na zemním plynu.

To, zda bude tento trend pokračovat i v červnu a dalších měsících, bude do značné míry záviset na zemědělském sektoru.  Ten byl totiž hlavním tahounem silného růstu, kterého jsme byli svědky v několika předchozích měsících. Počasí v USA zatím poskytuje podporu vyhlídkám na rekordní úrodu, zatímco klimatický jev El Niňo, ke kterému může letos opět dojít,  by mohl mít nepříznivý dopad na celou jižní polokouli. Trh s ropou je dobře zásobovaný, avšak obavy o další narušení dodávek a riziko snížených zásob americké ropy WTI v Cushingu by mohly mít na trh podpůrný vliv. Průmyslové kovy zase může utěšit rostoucí průmyslová produkce v Číně.

han1

Vítězové:

Hovězí dobytek na výkrm: Nedostatek hovězího dobytka na americkém trhu v souvislosti s nastupující sezónou letního grilování vyhnal ceny výše. Velmi silná zima letos způsobila snížení stavu skotu, který musí být obnoven. Více kusů dobytka tak bude ponecháno na chov.

Nikl:  Po silné rally, která trvala od února, utrpěl nikl v polovině května výprodej. Podporu mu však poskytovaly obavy ohledně omezených dodávek z Indonésie a rovněž možnost uvalení sankcí na Rusko.

Ropa WTI: Cena americké ropy WTI šla nahoru v důsledku údržbářských prací na rafineriích. Americké zásoby dosahují téměř rekordní hranice, ovšem z pohledu WTI není jejich rozložení úplně šťastné. Zásoby v Cushingu, který slouží jako dopravní uzel pro ropné futures obchodované v New Yorku, klesly na dosud nejnižší hladinu od roku 2008, zatímco zásoby v oblasti Mexického zálivu se vyšplhaly na rekordní hranici. K tomu se navíc přidaly i nadále pokračující výpadky dodávky z Libye.  Kombinace těchto faktorů přivedla ropu zpět nad hranici 100 dolarů za barel a způsobila, že množství dlouhých pozic držených hedgeovými fondy vzrostlo na  novou rekordní hodnotu.  Pro červen budou klíčové dvě hranice – buď dojde k prolomení hranice 100 dolarů za barel, což by mohlo vést k výrazné likvidaci dlouhých pozic, nebo se cena přehoupne přes 105 dolarů za barel, což by mohlo nastartovat růst směrem k maximu z loňského srpna, kdy se ropa obchodovala za 112,24 dolaru za barel. han1

Poražení:

Káva arabica, jejíž cena během roku 2014 poskočila ze všech komodit úplně nejvíce,  utrpěla v květnu rovněž největší porážku.  V Brazílii totiž začala sklizeň kávy, přičemž se odhaduje, že letošní úroda bude větší , než naznačovaly původní opatrné předpovědi.  Podporu by však měly poskytnout brazilské ztráty a rovněž možné negativní dopady klimatického jevu El Niňo na letošní produkci ve Vietnamu a Indonésii.

Kukuřice a zejména pšenice, dvě klíčové plodiny, zažily v květnu masivní výprodej. Osev totiž probíhal rychlým tempem a příhodné povětrnostní podmínky po celé severní polokouli  vyvolaly silné obavy z rekordní podzimní sklizně. Cena futures na pšenici obchodovanou na chicagské burze (CBOT) s dodáním v prosinci ztratila ze svého růstu od ledna do května už 61,8 procenta. Cena futures na kukuřici obchodovanou na stejné burze a rovněž s prosincovým dodáním mezitím hledá podporu okolo hranice 4,5 dolaru za bušl.

Střední výkon:

Ceny zlata a stříbra se po většinu května držely svého úzkého rozmezí . Avšak poté, co začal posilovat americký dolar a zejména akcie a obavy ze situace na Ukrajině začaly slábnout, ztratily oba tyto vzácné kovy pevnou půdu pod nohama a konec měsíce jim tak přinesl nepříjemné rozčarování.  Investoři ani nadále nejeví velký zájem – možnost růstu je podle nich totiž omezená. Na nedávný pokles výnosu dluhopisů, který by za běžných okolností měl působit podpůrně, se zatím nahlíží jen jako na přirozenou úpravu pozic. K tomu, aby mohl sehrát pozitivní úlohu je nutné, aby americký dolar i akcie zpomalily svůj růst. V březnu se cena zlata vyšplhala až na 1 400 dolarů za unci. Od té doby snížily hedgeové fondy počet svých dlouhých pozic o více než polovinu, zatímco prodej stříbra měl za následek  největší množství čistých krátkých pozic, a to nejméně od roku 2006.

Ole Hansen je hlavním komoditním stratégem Saxo Bank. Máte-li zájem o jeho další články a analýzy, klikněte prosím zde.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE