Evropská centrální banka na svém zasedání snížila hlavní úrokovou sazbu o 10 bazických bodů na 0,15 %. Depozitní sazbu snížila poprvé v historii do záporného teritoria na -0,10 % a refinanční sazbu snížila na 0,40 % z 0,75 %. ECB se snaží motivovat komerční banky, aby použily volnou likviditu a zvýšily rychlost oběhu peněz. ECB má reálné obavy z deflace a snížila odhad letošní míry inflace na 0,7 %, což je výrazně pod 2 procentním cílem. Na své tiskové konferenci šéf ECB Mario Draghi oznámil zahájení dvou kol cíleného dodání likvidity bankám (TLTRO), odkup strukturovaných dluhopisů krytých aktivy (ABS) a zrušení sterilizace nákupu státních dluhopisů. V programu TLTRO se inspirovala u britské centrální banky. Euro po počátečním oslabení na čtyřměsíční minimum vymazalo svoje ztráty a začalo mírně posilovat.
Soukromý sektor mimo zemědělství v USA v květnu vytvořil podle zprávy agentury ADP 179 tisíc nových pracovních míst. Čekalo se 210 tisíc po dubnových 220 tisících. Trhy přijaly údaj 179 tisíc nových míst zklamáním. Mírně oslabil dolar a posílily drahé kovy. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech za minulý týden dosáhl 312 000. Proti předcházejícímu týdnu, jehož údaje byly revidovány na 304 000 žádostí, vzrostl počet žádostí o 8000.
Ropa Brent i WTI vykazuje před setkáním kartelu OPEC, které se bude konta příští středu ve Vídni, na konci tohoto týdne růstový potenciál. Ropa Brent atakuje hranici 110 dolarů za barel. Analytici odhadují, že se produkce kartelu ve druhé polovině roku bude muset zvýšit ze současných 30 miliónů barelů denně na 31 miliónů. Podle banky Barclays dosahuje celkový výpadek způsobený problémy v Nigérii, Íránu, Iráku a Libyi 2,5 miliónu barelů denně. Jediná země, která je schopná dodávat na trh o 1 milión barelů ropy denně více, je Saudská Arábie, ale je to na hranici její produkční schopnosti. Data o zásobách ropy WTI v USA poukázala na to, že ke konci minulého týdne, v souladu s očekáváním analytiků, skutečně klesly a to konkrétně o 3,4 milionu barelů. Stejně tak byly nižší o 321 000 barelů i zásoby v důležitém zásobníku v americkém Cushingu.
Měď na americké burze výrazně propadla po zprávách o auditech skladů v čínském městě Čching-tao. Čína je největší světový spotřebitel mědi, ale výrazná část dodávek se používá za účelem získání levných zahraničních půjček. Obavy, že se manipulovalo s importními doklady za účelem získání většího množství úvěrů jištěných mědí, vyvolaly na burze prodejní horečku. Zásoby mědi na londýnské burze LME jsou nejnižší od srpna 2008. Aktuálně dosahují 168 475 tun. Další propad zaznamenal kov v důsledku pomalého růstu ekonomiky v Evropě. Hrubý domácí produkt v eurozóně vzrostl o 0,2 % v uplynulém čtvrtletí. Přitom ještě v předminulém čtvrtletí byl revidovaný růst 0,3 %. Cena mědi v letošním roce již ztratila 7,6 %.
Světová produkce sójových bobů se může dostat v příštím hospodářském období na svá historická maxima. Podle odhadu společnosti Oil World pěstitelé sóji rozšíří osevní plochy zejména na Severní polokouli. Zároveň dodává, že vývoz sóji z USA se očekává na úrovni 98 milionů tun. Celková produkce může dosáhnout až 301 milionů tun v období 2014-15, což by představovalo navýšení o 6,1 % oproti období předchozímu.
Cena pšenice v květnu oslabila o 13 %, což je největší pokles od září 2011 a v oslabování pokračovala i tento týden. Během minulého pátku a soboty spadlo v oblasti americké Oklahomy a Nebrasky téměř 6,5 centimetru srážek, což by se mělo pozitivně projevit na sklizni. Dešťové přeháňky se přehnaly také přes Ukrajinu, západní Rusko a Bělorusko.
Celkově se virus PED rozšířil v USA již na 4700 farem. V týdnu, který skončil 31. května, se objevilo 142 nových středisek nákazy. Vrchol tempa šíření virus pravděpodobně zaznamenal v polovině února, kdy se týdně šířil na 315 nových farem. Nižší teploty na podzim by ale mohly znovu šíření viru akcelerovat. Celkově virus od května 2013, kdy se začal šířit, zabil již 8 miliónů vepřů a snížil tak celkové množství vepřů v USA o 10 procent. Smrtelný je především pro selata. V dubnu letošního roku vyskočila cena vepřového v amerických obchodech na rekordní 4 dolary za libru. Cena vepřového na americké burze CME tento rok vzrostla o 44 procent na 1,227 dolaru za libru. Americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že vysoké ceny vepřového na burze vydrží minimálně dalších 18 měsíců.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.