V porovnání s minulým týdnem bude tento týden chudší na makrodata, což trhům umožní absorbovat změny ohlášené ECB, která minulý čtvrtek přistoupila k dalšímu uvolňování měnové politiky, a to snížením úrokové sazby o 0.1% na úroveň 0.15% a nastavením úrokové sazby na vklady na negativní úroveň -0.1%. Důvodů, které ECB vedly k dalšímu uvolňování měnové politiky, je více, především velmi nízká inflace v Eurozóně a zvyšující se riziko deflace. Dalším důvodem je silné Euro, které snižuje konkurenceschopnost exportních firem vyvážejících mimo Eurozónu a také snaha napomoci ekonomickému růstu v jednotlivých ekonomikách Eurozóny.
Euro se obchoduje v úzkém pásmu vůči ostatním hlavním měnám. Makrodata v tomto týdnu:
Pondělí: data z Eurozóny, především index investorské důvěry Sentix, kde očekáváme zlepšení oproti květnovým hodnotám. Čtvrtek/pátek: index spotřebitelských cen ve Francii/Německu. Očekáváme, že index spotřebitelských cen ve Francii ukáže mírný nárůst cen.
Evropské akcie zaznamenaly nejdelší týdenní rally od srpna 2012 a dosáhly šestiletých maxim. Německý akciový index DAX dokonce poprvé prolomil psychologickou úroveň 10 000 EUR a obchodoval se na historických maximech 1004.71 EUR.
Americké akcie i v minulém týdnu uzavíraly v zelených čísle a index S&P 500 opět dosáhl rekordních hodnot, když uzavíral na úrovni 1949.44 USD. Za poslední 2 týdny dosáhl index S&P 500 historického maxima zhruba 7krát. Kromě pozitivního stimulu ze strany ECB pomohla akciím i lepší čísla z amerického trhu práce. Americká ekonomika vytvořila 217 000, což bylo více, než trh očekával.
Komoditní trh reagoval klidně, zemědělské komodity se soustřeďují na pozitivní výhled produkce, průmyslové kovy se soustřeďují na Čínu a drahé kovy získaly menší podporu v podobě snížení úrokových sazeb ze strany ECB.
Juraj Dolník, Saxo Bank