Pavel Drahotský, ředitel pražské pobočky Saxo Bank, říká ve Studiu Zet, že soubor opatření Evropské centrální banky na podporu ekonomiky eurozóny jsou „zoufalé činy zoufalých lidí.“ Protože pomalý hospodářský růst není jen evropský problém, je podle Drahotského v současnosti řada na ECB, aby pomohla svými opatřeními.
To, že byla nějaká opatření přijata, bylo v souladu s očekáváním. Ale hloubka a podpůrné komentáře a jejich rozsah byly poměrně překvapením. To, že se poprvé snížila depozitní sazba do záporné hodnoty 0,1 procenta, vnímám jako krok, který centrální banka považuje za svou povinnost. Nicméně se nedomnívám, že jeho skutečný dopad bude mít validní formu – protože toho jsme byli svědky i v Japonsku, v Dánsku, ale tato skutečnost v zásadě s trhem nic nezměnila.
Co považuji za příjemné překvapení, je, že podmínkou pro uvolnění čerpání těch 400 miliard euro v září a v listopadu je, že tyto prostředky nesmí být použity na financování vládního dluhu a skutečně by měly být použity – na rozdíl od předchozích období – pro stimulaci ekonomiky jako takové. To je pozitivní znak.
Nemá ale moc velkého smyslu chválit tato rozhodnutí, protože já to považuji za zoufalé činy zoufalých lidí. Pokud ekonomika nešlape, tak, jak šlapat má, tak se musí tyto kroky podnikat. Připomíná mi to trochu situaci, že mám otevřenou zlomeninu a stříkám na ni stále více septonexu, aby ráno nekrvácela. To není systémové řešení problému.
Světová banka zveřejnila předpověď růstu globální ekonomiky na letošní rok na úrovni 2,8 procenta. V lednu ta prognóza byla o trochu optimističtější – 3,2 procenta. Podle světové banky bude slabší růst v USA, Číně, Rusku, Indii a Brazílii. Na rok 2015 se předpověď nezměnila a je na úrovni 3,4 procenta. Jak to zapadá do obrázku toho, jak ekonomický růst vnímají v ECB?
Zapadá to naprosto přesně. Skutečně Světová banka potvrdila, to že ten problém není jenom v rámci Evropské unie. Ten problém je globální a po té, co byly vyčerpány nástroje kvantitativního uvolnění, pak jsme viděli stimulaci v Japonsku, kdy takzvaná abenomika se snažila nastartovat růst, se efekt už postupně vytrácí.
V tuhle chvíli vnímám, že v rámci toho kulatého stolu velkých mocností je na řadě Evropská centrální banka, která v tomto období převzala vůdčí roli a bude se snažit ujišťovat svět a trh o tom, že v případě potřeby dodá likviditu. Ten problém je globální a pomalé tempo růstu ekonomiky je globálním problémem. Pravděpodobně toho tedy budeme svědky delší dobu.
Záznam celého Tržního okénka si můžete poslechnout zde.
Zdroj: Zet