GBP, AUD, NZD jsou dnes nejaktivnější měny; denní přehled událostí

11.06.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Britská libra dnes posílila poté, co data z trhu práce poukázala na nejnižší nezaměstnanost v zemi od ledna 2009, protože od února do dubna si rekordní množství Britů našlo práci. Počet zaměstnaných se tak zvýšil o 345 000 a dosáhnul celkového počtu 30,535 milionu. Míra nezaměstnanosti za měsíce únor, březen a duben dosáhla 6,6 procenta, což je o 0,2 procent lepší výsledek ve srovnání s prvním čtvrtletím letošního roku. Indikátory navíc naznačují další nabírání lidí a posílení trhu práce na ostrovech, což zvyšuje šance na brzké zvýšení úrokových sazeb, protože britská centrální banka (BoE) posuzuje možnost zvýšení úrokových sazeb vzhledem k volným kapacitám ekonomiky. Rostoucí zaměstnanost pak jednoznačně poukazuje na úbytek volných zdrojů alespoň v oblasti lidského kapitálu. Trochu negativně šokovala informace o vývoji mezd. Ty za měsíce únor, březen a duben meziročně vzrostly o 0,7 procenta, což je ve srovnání s prvním čtvrtletím, kdy posílily o 1,9 procenta, nepříznivý výsledek. Nicméně podle statistického úřadu byl nižší růst mezd způsoben vysokou srovnávací základnou z loňského roku, kdy byly v tomto období opožděně vypláceny bonusy. Avšak i navzdory časovému nesouladu vyplácení bonusů ekonomové očekávali trochu lepší výsledek, a to 1,2 procentní nárůst. Investoři srovnávají hlavně vývoj mezd s mírou inflace (1,8%), protože reálný růst mezd je v negativních číslech kontinuálně od roku 2010.

Australský dolar se šplhá na 7měsíční minima vůči euru a švýcarskému franku, když investoři nadále vyhledávají možnosti tzv. „carry trade“ obchodu, tedy nákupu těch měn, jež nabízí vyšší výnos a prodeje těch, jež nepřinášejí žádný úrok a v případě eura dokonce až výnos záporný. Jednoduše si půjčují EUR, CHF nebo i JPY, USD za nízké úrokové sazby a tyto finanční prostředky investují do výnosnějších aktiv jako AUD (základní úroková míra = 2,5 procenta) nebo NZD (základní úroková míra = 3 procenta). Z logiky tohoto obchodu momentálně těží hlavně již zmiňovaný AUD a NZD. Navíc dnes v noci zasedá novozélandská centrální banka (RBNZ), od níž se očekává další zvýšení sazeb o 25 bodů, na což NZD dnes patřičně reaguje posílením.  Euro vůči novozélandskému dolaru (EUR/NZD) od zasedání ECB oslabilo o 1,25 procenta a prolomilo důležitou klíčovou úroveň 1,5819 a vůči  AUD ztratilo 2 procenta a rovněž prorazilo klíčovou hodnotu 1,4500. Na tyto souvislosti jsme upozorňovali předchozí týden v našem  týdenním video výhledu.

Naopak americký dolar stále těží z rostoucích výnosů 10letých státních dluhopisů (2,6258%), které dosahují měsíčních maxim. Posilující výnosy postupně zahrnují potenciální zvýšení úrokových sazeb. Nicméně je možné očekávat slovní intervence ze strany Fedu ve smyslu zastavení tohoto jevu, který vede k růstu hypotekárních sazeb a tím zbrzďování trhu bydlení, na něhož se po tuhé zimě a slabých hospodářských výsledcích v prvním čtvrtletí 2014 hodně spoléhá.

Makroekonomické události pro dnešní odpoledne:

15:45 Projev člena bankovní rady BoE - Broadbent

16:30 Týdenní změna zásob ropy v USA

20:00 Státní rozpočet za květen USA

23:00 Zasedání centrální banky na Novém Zélandu (RBNZ)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE