Už nějakou chvíli používáme pro stanovení relativního ocenění dané země v rámci vyspělých a rozvíjejících se trhů níže uvedený graf. A nejlepším způsobem, jak zjistit, jestli má nějaký proces alespoň minimální přínos, je sledovat jej. Počínaje dneškem proto budeme sledovat long-short portfolio v našem modelu nejvíce podhodnocených a nadhodnocených zemí.
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank
Model oceňování dané země
Náš model je velmi jednoduchý. Odráží totiž koherentní závislost mezi návratností kapitálu (return on equity)/spreadem nákladů na vlastní kapitál (cost of equity spread) a poměrem tržní a účetní hodnoty akcie (price-to-book ratio). Čím vyšší návratnost kapitálu v poměru k nákladům na kapitál, tím vyšší je i odůvodněný poměr tržní a účetní hodnoty akcie.
Návratnost kapitálu se počítá s přihlédnutím k 12měsíčním odhadům zisků. Náklady na vlastní kapitál vychází z americké rizikové prémie akcií (nyní 5,1 procenta), americké bezrizikové úrokové míry (výnosy 10letých státních dluhopisů) a volatility indexu S&P 500; náklady na vlastní kapitál u všech ostatních akciových trhů se pak stanovují v poměru k nákladům na kapitál ve Spojených státech na základě volatility.
Poměr tržní a účetní hodnoty akcie je založen na poslední dostupné účetní hodnotě na akcii (book value per share) a ceně akcie (share price). Hodnoty zaznamenané na světových finančních trzích jsou pak seřazeny a na základě tohoto procesu se stanovuje relativní pořadí. V tomto žebříčku najdete údaje o všech 44 vyspělých a rozvíjejících se trzích.
Sestavení portfolia
Následující země patří podle našeho modelu k pěti nejvíce podhodnoceným nebo naopak nadhodnoceným státům v rámci vyspělých a rozvíjejících se trhů. Stojí určitě za zmínku, že jenom dvě země z celkových 44 nemají ETF, které by sledovaly jejich výkonnost. Jednou z nich je Česká republika a druhou pak Maďarsko. Z našeho portfolia jsme je vyjmuli, neboť se chceme zaměřit pouze na země, které jsou vhodné k obchodování.
Tabulka níže pak obsahuje pět nejvíce podhodnocených akciových trhů na světě – konkrétně Rusko, Čínu, Jižní Koreu, Rakousko a Singapur. Naopak k pěti nejvíce nadhodnoceným akciovým trhům se řadí Indie, Filipíny, Mexiko, Indonésie a Řecko. Když se podíváme na poměr mezi tržní cenou akcie a ziskem na akcii pro příštích 12 měsíců (12-month forward P/E ratio) pro Řecko, vychází nám, že odhady zisků jsou v porovnání s cenou akcie v příslušném indexu velmi nízké.
Portfolio je rovnoměrně vážené a jeho výkonnost budeme sledovat na týdenní bázi. Výsledky budeme zveřejňovat každé pondělí nebo následující pracovní den. Každá akcie má svůj symbol – tzv. ticker. Symboly uvedené výše v tabulce jsou pak využívány
i v aplikaci SaxoTrader. Jakékoliv změny v portfoliu se provádí každý pátek odpoledne.
Peter Garnry je hlavním akciovým stratégem Saxo Bank. Více jeho článků a analýz můžete najít zde.