Americký akciový trh má za sebou další ziskové čtvrtletí. Poptávku po akciích stále podporují hlavně velké centrální banky (Fed, ECB, BoJ), a to svojí uvolněnou monetární politikou. Nejširší americký akciový index S&P 500, jeden z hlavních indikátorů světového apetitu po akciích, si letos již připsal 7 procent zisku, a to i navzdory tomu, že americká centrální banka (Fed) začala postupně snižovat objem kvantitativního uvolňování (QE). Avšak úrokové sazby zůstávají u nuly. Pro S&P 500 znamenají 4 kladné kvartály po sobě nejdelší plusovou sezónu od roku 1998. Naopak technologický Nasdaq je v černých číslech už 6 čtvrtletí v řadě.
Poslední červnový den v měsíci index Dow Jones uzavřel 0,15 procent v mínusu, nicméně za celý měsíc červen získal 0,7 procenta a za celý 2. kvartál posílil o 2,4 procenta. Index S&P 500 včera v průběhu obchodní seance atakoval nová maxima, nicméně se mu nepodařilo na nich uzavřít a nakonec skončil 0,04 procenta v mínusu. Za měsíc červen si pak S&P 500 připsal 1,9 procenta a za 2. kvartál 4,7 procenta zisku. Technologický Nasdaq posílil v pondělí o 0,23 procenta, čímž se dostal na 14letá maxima. V měsíci červnu pak získal 3,9 procenta a za celé čtvrtletí si připsal 5 procent zisku.
Nákupní náladu v USA včera podpořily hlavně výborná data z trhu bydlení, když rozjednané prodeje domů posílily v květnu meziměsíčně o 6,1 procenta, čímž výrazně porazily očekávání ve výši 1,4 procenta.
Kladná nálada byla v úterý i mezi asijskými investory, když tamní akciový index Nikkei posílil o 1,08 procenta, poté co data z výroby (index PMI ve výši 51,5 bodu) překonala negativní dopad nižších hodnot indexu sentimentu Tankan.
V noci zasedala australská centrální banka (RBA), která ponechala základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 2,5 procenta. Banka rovněž dodala, že perioda stabilních úrokových sazeb je podle všeho nejrozumnějším směrem, jímž by se RBA měla ubírat. AUD na tato slova reagoval posílením vůči USD o 0,2 procenta.
Ukrajinský prezident Petro Porošenkoneprodloužil příměří s proruskými povstalci. Obě strany se během příměří vzájemně obviňovaly z jeho porušování. Porošenko oznámil, že armáda chystá na neklidném východě země znovu zasáhnout. Výslovně řekl, že zajištění územní integrity, bezpečnosti a životů lidí si žádá nejen obrané, ale i útočné akce. Poukázal na neschopnost a neochotu teroristických jednotek kontrolovat akce svých gangů.
Oficiální čínský index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby dosáhnul v červnu 6měsíčních maxim na úrovni 51 bodů, což bylo v souladu s očekáváními a navíc o 0,2 bodu výše než v květnu. Ten samý index od společnosti HSBC rovněž potvrdil v druhém měření pozitivní výhled pro sektor výroby, když zpečetil svoji hodnotu nad úrovní 50 bodů, která odděluje expanzi od recese, a to výsledkem 50,7 bodu.
Prezident sanfranciské pobočky Fedu John Williams včera podpořil očekávání trhu ohledně nízkých úrokových sazeb blízko nuly po dobu minimálně jednoho roku, přičemž rovněž vyjádřil optimismus ohledně ekonomického oživení USA.
Měď včera posílila nejvíce za posledních 16 týdnů, a to o 1 procento na 3,187 USD, zlato si rovněž připsalo 0,5 procenta zisku. Výborná čínská data jsou pozitivním signálem pro riziková aktiva a komodity. Ropa WTI se drží v úzkém pásmu 105,50 -107 USD za barel.
Na včerejší výbornou obchodní seanci v USA a pozitivní data z Číny reagují dnes i evropské akcie pozitivně, a to 0,2 - 0,4 procentuálním ziskem. Nicméně finální index nákupních manažerů (PMI) za měsíc červen dosáhnul nejnižších hodnot za posledních 7 měsíců na úrovni 51,8 bodu.
Euro je před čtvrtečním zasedáním ECB na 6týdenních maximech vůči americkému dolaru. 55denní průměr na úrovni 1,3698 je mu nyní silnou rezistencí. Další vývoj společné měny eurozóny je tak podle všeho v roku slov řečených na tiskové konferenci Mariem Draghim po zasedání ECB. Bude pro něho úroveň 1,37 vůči USD dostatečně silná na to, aby slovně intervenoval vůči euru? Otázka, která se nyní šíří trhem, je také, kde francouzská banka BNP Baribas vezme 9 mld. USD na zaplacení pokuty americkým regulačním úřadům.
Odpolední přehled událostí
- 14:00 projev amerického ministra financí (USA-Čína vztahy)
- 15:45 USA finální data PMI z výroby od Markit
- 16:00 USA PMI výroba ISM
- 16:00 Stavební výdaje m/m
- Prodeje aut USA