Dnes byly zveřejněny finální hodnoty indexů nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby z jednotlivých členských zemí eurozóny i společné měnové unie jako celku. Tento konečný index za měsíc červen dosáhnul v eurozóně nejnižší hodnoty za posledních 7 měsíců na úrovni 51,8 bodu. Ačkoliv je hodnota tohoto ukazatele stále nad důležitou úrovní 50, která odděluje expanzi od recese, pokles indexu naznačuje zpomalování růstu výrobního odvětví v pokrizovém oživení.
Na síle postupně ztrácí i největší ekonomika eurozóny Německo, které spadlo v tomto měření na 8měsíční minima a rovněž počet nezaměstnaných vzrostl v zemi v květnu o 9 000 místo očekávaného 9 000 poklesu. Připomínáme rovněž horší výsledky indexu ZEW, jež nás doprovázejí již od začátku letošního roku. Celkově se tak obrázek Německa, jako nejsilnějšího tahouna měnového společenství, postupně zhoršuje.
Na druhé straně překvapilo Španělsko, jež v měření dosáhlo 7letých maxim na úrovni 54,6 bodu, což je druhý nejlepší výsledek po Irsku. Zajímavé je i číslo z Řecka, které kleslo v červnu na 49,4 bodu, tedy do oblasti signalizující recesi. Číslo je šokující zejména ve srovnání s předchozím měsícem, kdy byla hodnota indexu ještě na 51 bodech.
Obr.: Země podle indexu PMI ze sektoru výroby za měsíc červen
Pozitivně rovněž překvapila data PMI ze sektoru výroby z Velké Británie, která dosáhla 57,50 místo očekávaných 57 bodů. Polepšila si i ve srovnání s květnem, kdy byla na 57 bodech. Jde o druhý nejlepší výsledek za posledních 40 měsíců a výroba tak má našlápnuto na skvělý výkon v druhém čtvrtletí. Zvýšily se jak nové objednávky, tak i tvorba nových pracovních míst. Britská libra poskočila po datech na nová maxima od října 2008 vůči USD na úroveň 1,7140.
Euro je před čtvrtečním zasedáním ECB na 6týdenních maximech vůči americkému dolaru. 55denní průměr na úrovni 1,3698 je mu nyní silnou rezistencí. Další vývoj společné měny eurozóny je tak podle všeho v rukou slov řečených na tiskové konferenci Mariem Draghim po zasedání ECB. Bude pro něho úroveň 1,37 vůči USD dostatečně silná na to, aby slovně intervenoval vůči euru? Otázka, která se nyní šíří trhem, je také, kde francouzská banka BNP Paribas vezme 9 mld. USD na zaplacení pokuty americkým regulačním úřadům.