Americký dolar sílí, výborná data z trhu práce USA zvyšují sázky na růst úrokových sazeb v USA, ECB monetární politika beze změny, naděje na QE zůstává, dnes Den nezávislosti v USA; přehled událostí

04.07.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americký dolar včera nabral na síle, když pracovní trh USA vytvořil v červnu neuvěřitelných 288 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor a míra nezaměstnanosti klesla z 6,3 na 6,1 procenta, což je nejnižší hodnota od září 2008 (pád Lehman Brothers). Čísla z trhu práce nastartovala i americké akciové indexy, které ve čtvrtek uzavřely na nových maximech. Naděje na ekonomické oživení ve 2. kvartále 2014 tak nabírají na síle a některé předpovědi počítají až se 4 procentním růstem americké ekonomiky v měsících duben – červen.

Index Dow Jones uzavřel nad kulatou hodnotou 17 000 bodů (17 068,26) se ziskem 0,54 procenta, index S&P 500 je jenom necelých 15 bodů od magické úrovně 2 000 bodů, když si včera připsal 0,55 procenta zisku. Technologický Nasdaq posílil nejvíce, a to o 0,63 procenta na úroveň 4 485,93 bodu.  O dalším osudu indexů tak bude rozhodovat výsledková sezóna, která startuje příští úterý. Dnes je v USA svátek Dne nezávislosti, a tak bude na trhu poměrně slabá aktivita hlavně v odpoledních hodinách. Nová maxima znamenají pro americké indexy pohyb v neznámém teritoriu

Trhy tak nyní čekají na reakci Fedu po výbornýcgh datech z trhu práce a zvyšují tak sázky na růst úrokových sazeb v polovině příštího roku. Nejbližší zasedání Fedu je 29. – 30. července. Nicméně kromě trhu práce je ve hře i inflace, která bude muset nabrat na síle, aby byl Fed nucen zakročit. Náznaky vývoje cenové hladiny by nám mohly nabídnout další data jako jsou maloobchodní prodeje, index CPI, PCE a osobní výdaje.  Dobrá americká makrodata vedla i k posílení výnosů z amerických 10letých státních dluhopisů, jež včera dosáhly 10měsíčních maxim.

Komodity jako ropa a zlato v reakci na posílení dolaru oslabily. Dolar, vyjádřen pomocí měnového indexu, včera posílil na týdenní maxima, nicméně vůči GBP a CAD zůstal téměř beze změny. Nejvíce se mu dařilo vůči AUD, jemuž podrazil nohy guvernér RBA Stevens, když uvedl, že australská měna je nadhodnocena. Asijský akciový index Nikkei v reakci na americkou obchodní seanci přidal 0,58 procenta a uzavřel na úrovni 15 437,13 bodu.

Evropská centrální banka (ECB) ponechala na svém včerejším zasedání monetární politiku beze změny. Prezident Mario Draghi uvedl, že opatření přijatá na červnovém zasedání pomohou zvýšit inflaci a podpoří komerční banky v poskytování půjček. Nicméně dodal, že ECB je připravena začít tisknout peníze (QE) v případě, že by přijatá opatření z předchozího měsíce nebyla dostatečná. Rovněž dodal, že měnový výbor je v jednomyslné shodě použít netradiční nástroje monetární politiky v případě rizika prodlouženého období nízké inflace. Proto výbor zintenzivnil přípravné práce na programu nákupu aktiv. Draghi také uvedl, že nástrahy deflace podobné ty z Japonska v ekonomice eurozóny nevidí.

Centrální banka rovněž změnila svůj rozvrh pravidelných zasedání. Od ledna příštího roku se bude bankovní rada scházet každých 6 týdnů a bude zveřejňovat zápis ze svého zasedání, čímž plánuje zvýšit transparentnost komunikace s finančním trhem.Více o zasedání ECB a operacích LTRO zde.

Co se týče měnového kurzu eura, tak na toto téma Mario Draghi uvedl, že výše kurzu není cílem ECB - ta cíluje pouze cenovou hladinu v souvislosti s jejím mandátem cenové stability, avšak měnový kurz je důležitý pro vývoj inflace, je proto nyní velmi pozorně sledován centrální bankou.

 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE