Konec amerického QE v říjnu, australský dolar po nočních datech ztrácí; denní přehled událostí

10.07.2014 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zápis z červnového zasedání americké centrální banky (Fed) ukázal, že banka plánuje letos v říjnu definitivně ukončit program kvantitativního uvolňování (QE). Fed snížil v červnu objem programu o dalších 10 mld. USD na výslednou hodnotu 35 mld. USD, která nyní plyne do ekonomiky. Podle měnového výboru může hospodářství Spojených států v říjnu zahodit pomocná kolečka a zkusit se vydat na samostatnou jízdu bez dodatečné podpory prvně po krizi. Díky programům kvantitativního uvolňování nateklo do finančního systému více než 2 biliony dolarů. Banka je podle všeho spokojená s oživením hospodářství, a to i navzdory propadu HDP v 1. kvartálu letošního roku. Na zápis FOMC reagovaly americké akcie jen mírným posílením a výnosy ze státních dluhopisů klesly. Americký dolar oslabil vůči všem hlavním měnám. Co se týče potenciálního růstu úrokových sazeb, tak v tomto směru neposkytl zápis žádnou indikaci.

Americký akciový trh včera celkově posílil přibližně o půl procenta. Reagoval hlavně na výborná hospodářská čísla společnosti Alcoa, která je zveřejnila již v úterý avšak až po uzavření trhu, a tak si obchodníci museli počkat na možnost nákupu akcií až do středeční obchodní seance. Alcoa těžila ze zlepšující se průmyslové poptávky po jejich strojírenských produktech.  Investoři tak získali trochu optimismu ohledně nadcházející výsledkové sezóny, která naplno odstartuje až příští týden. Tento týden budou zajímavá čísla už jenom banky Wells Fargo publikována v pátek odpoledne.

Čínská obchodní bilance v noci zklamala, když objem exportů meziročně posílil o 7,2 procenta místo očekávaného růstu ve výši 10,6 procenta. Dovozy posílily meziročně o 5,5 místo předpokládaného růstu o 5,8 procenta. Celkově obchodní bilance skončila 31,6 mld. USD v plusu, čímž minula očekávání ve výši 5,7 mld. USD. Na čínská data reagoval přirozeně australský dolar. Ten nejdříve posílil vůči USD poté, co tamní trh práce posílil o 15 900 nových pracovních sil, čímž o 3 600 překonal očekávání. Čísla byla rovněž lepší ve srovnání s květnem, kdy zaměstnanost naopak klesla. Nicméně míra nezaměstnanosti stoupla v červnu o 0,1 procenta na celkových 6 procent. Analytici očekávali stagnaci na předchozí úrovni 5,9 procenta. Avšak po čínských datech AUD ztratil síly a začal klesat.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) včera opět zopakoval, že banka je připravena použít nekonvenční nástroje monetární politiky v případě potřeby nakopnutí hospodárného růstu a inflace. Draghi se ale většinu svého včerejšího projevu soustředil na zdůraznění potřeby intenzivnější společné evropské integrace při boji proti nezaměstnanosti.

Makrokalendář pro dnešní den:

  • 10:30 Británie – obchodní bilance
  • 13:00 Británie – konec zasedání britské centrální banky (BoE)
  • 14:30 USA – počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
  • 16:00 USA - velkoobchodní zásoby
  • 22:30 USA  - projev Fishera (hlasující člen FOMC)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE